Старовинні колядки

Я. Зорич

Із-за горочки, з-за калиночки
Йдуть коляднички з Україночки

                  (Колядка з Гуцульщини)

Основою культурного розвитку нашого народу є його усна та писемна творчість. У ній віддзеркалене духовне обличчя народу, його тяготіння до висот, до  краси, його прагнення, біль і радощі. Духовність нашого народу найглибше виявлена в усній творчості, зокрема у піснях. Пісні є також і джерелом для творчого шукання мистців.  

Обрядово-календарний цикл пісень сягав дохристиянської давнини. Він щільно пов’язаний з порами року, побутовими звичаями та стихійними силами природи. У старовинних піснях, а зокрема в колядках – величання господаря і його родини. Господар – гарний, багатий, пишний. “На його двері калинові та золоті мости, столи застелені, на столі мед, зелене вино. У світлиці його жона – пишная паня, при поясі срібні ключі, по двору ходить, як місяць сходить, як засміється – сад-виноград в’ється”.

Поруч мотивів побутово-хліборобських у старовинних колядках – мотиви мисливські, воєнні, історичні, фантазійні та любовні. Наші предки вірили, що природа живе, думає. У найстарших колядках – філософські мотиви, мітологічні, також магічні. Важливим компонентом старовинних колядок були сонце, дощ, місяць, зорі, які, як вірили предки, мали магічну силу. Старовинні колядки є дзеркалом життя, праці, боротьби, мудрости та культури нашого народу.

З приходом християнства зміст колядницької обрядовости, яка в основі мала аграрно-хліборобський характер, зазнав змін. Процес християнізації позначився на всій колядницькій творчості. Старі поганські поняття поєднано з новою вірою:

 Пане господарю, вставай з постелі, застеляй столи,
 Бо будуть в тебе троє гостоньків.
 Перший гостонько – ясне сонечко,
 Ясне сонечко – Сам Господь-Христос!

 Другий гостонько – ясна зірниця,
 Ясна зірниця – Пречиста Діва!
 Третій гостонько – ясен-красен місячик,
 Ясен-красен місячик – то Святий Петро-Павло...

У християнських колядках:

Сам Бог за плужком ходить,
Божа Мати їсти носить...

Протягом віків народна колядницька творчість багатогранно розвинулася, зокрема релігійно-церковні коляди в обробці видатних композиторів. Окреме місце займають народні колядки земель України. Це багатюща панорама тематично різнорідних, здебільша радісних, побутових колядок, з типовим мовним локальним діалектом. Вони чарують своєю давністю та прив’язанням і любов’ю до своєї землі. Це колядки Гуцульщини, Лемківщини, Буковини, Полісся та інших регіонів України.

 
14 січня 2007 р., о 3-ій годині пополудні в Islington United Church, 15 Burnhamthorpe Road, хор “Веснівка” і Камерний чоловічий хор запланували КОНЦЕРТ КОЛЯДОК ЗЕМЕЛЬ УКРАЇНИ. На цей концерт запрошують українців Торонто та околиць.