Україна має змінити своє ставлення  до закордонних українців

Сучасна державна політика України щодо закордонних українців є недостатньо ефективною та потребує докорінного перегляду з метою її активізації та посилення ролі України у світі. Про це заявив президент Європейської Асоціації Українців Олексій Толкачов з нагоди відкриття Днів діаспори в Україні, які тривали в Києві у листопаді 2008 року. Мільйони українців на сьогодні проживають за кордоном, і щороку їхня кількість зростає. Закордонні українці виступають одним з найбільших іноземних інвесторів української економіки, носіями унікального досвіду, знань та можливостей. Закордонне українство здійснює визначний вплив на формування міжнародного іміджу України.

13 жовтня 2006 року указом Президента України була затверджена Національна концепція по зв’язках із закордонними українцями. Практика вказала на недостатність та недосконалість цього документа для реалізації повноцінної державної політики. Україна потребує прийняття нових основ державної політики щодо закордонних українців.

По-перше, державна політика щодо закордонних українців має бути затверджена у вигляді закону України. Це дозволить утвердити пріоритетність державної політики серед інших напрямів діяльности держави. Водночас, це забезпечить врахування її пріоритетів та положень при прийнятті інших законів та підзаконних нормативно-правових актів.

По-друге, необхідно значно збільшити бюджетне фінансування державної політики щодо закордонних українців. І починати таке збільшення необхідно вже з 2009 року, незважаючи на жодну кризу. Це значно посилить вплив України у світі.

По-третє, нова державна політика щодо закордонних українців має носити строковий характер, розроблятися на певний строк – 5, 10 або 20 років. У ній мають бути визначені як загальні, так і цілком конкретні цілі державної політики, що мають бути досягнуті протягом строку, а також критерії оцінки ефективности державної діяльности.

По-четверте, державну політику щодо закордонних українців необхідно ґрунтувати на відповідних цільових програмах, ініціювати які повинна Українська держава. Так, уже сьогодні назріла крайня потреба відкривати за кордоном українські інформаційно-культурні центри, школи, українські засоби масової інформації. Необхідно кардинально реформувати ДТРК “Всесвітня служба “Українське телебачення і радіомовлення” з метою підвищення привабливости українського інфор-маційного продукту.

По-п’яте, держава має активніше залучати закордонних українців та їхні об’єднання до реалізації міжнародної політики України. І не лише з питань визнання Голодомору іншими країнами. Закордонні українці мають унікальний потенціал для просування та відстоювання українських інтересів у світі, який, на жаль, досі лишається незадіяним.

У питаннях державної політики щодо закордонних співгромадян Україна могла б наслідувати позитивний приклад інших держав, які приділяють значну увагу закордонним співгромадянам, реалізують відповідні програми і цим забезпечують не тільки досягнення своїх геополітичних цілей, а й посилення своєї ваги у світі.

У зв’язках із закордонними українцями держава має відігравати активну роль, ініціювати програми, кампанії, активно підтримувати рух закордонних українців. На жаль, поки що можна відзначити активну діяльність лише Міністерства культури і туризму України, Міністерства закордонних справ та дипломатичних місій України за кордоном, які опікуються справами закордонних українців. Перегляд державної політики щодо закордонних українців та збільшення її бюджетного фінансування дозволить посилити діяльність цих державних органів та визначить пріоритети держави у міжнародній сфері.

Для розробки нової державної політики щодо закордонних українців Європейська Асоціація Українців звертається до Президента і Уряду України з пропозицією створити міжвідомчу комісію, до роботи якої залучити наукові та експертні кола, представників закордонного українства, а також широку громадськість.

Додаткова інформація та коментарі за телефоном у Києві (044) 240 05 97

www.ukrassociation.eu