Ювілей Українського Вільного Університету

(Пресове бюро УВУ) – 17 січня 2006 р. виповнилося 85 років від дня заснування Українського Вільного Університету у Відні. З цього приводу в Мюнхені відбулися святкові заходи для відзначення цього небуденного ювілею.

16 січня Кир Петро Крик, Апостольський Екзарх для українців католиків в Німеччині і Скандинавії, відправив у соборі Покрови Пресвятої Богородиці в сослуженні шести священиків та одного диякона Архієрейську Службу Божу в наміренні Університету та Панахиду за покійних професорів, працівників, студентів і добродіїв. Співав катедральний хор „Покров” під проводом Станіслава Чуєнка, а серед присутніх був ректор УВУ проф. д-р Альберт Кіпа, члени Академічного Сенату Університету, посол України в Берліні д-р Ігор Долгов, генеральний консул України в Мюнхені д-р Валерій Степанов, студенти, випускники та численні гості. Після Літургії відбулася під проводом проф. Кіпи зустріч з послом Долговим. Того ж самого дня посол Долгов передав на руки ректора Кіпи ювілейний дар від України для Університету – збірку найновіших українських книжок.

17 січня о 6 год. вечора в актовому залі колишнього костелу Всіх Святих мюнхенської королівської резиденції відбувся академічний акт. У просторих репрезентативних приміщеннях була влаштована д-ром Мирославом Фіцаком, директором бібліотеки УВУ, та мгр. Іванною Ребет, керівником відділу наукових консультацій тієї ж бібліотеки, виставка видань Університету, що згідно з бібліографією, яку опрацював Роман Яремко, нараховує за 85 років праці понад 600 бібліографічних позицій. Квартет сурмачів Вищої музичної школи Мюнхена впровадив публіку бароковою фанфарою у програму вечора.

Проф. Альберт Кіпа, ректор УВУ, привітав численних гостей, представників українського та німецького світів, серед них: кардинала Фрідріха Веттера – римо-католицького Архієпископа Мюнхена та почесного доктора УВУ, владику Петра Крика від УГКЦ, посла України д-ра Ігоря Долгова – представника українського уряду, п-і Емілію Мюллер – міністра федеральних і європейських питань в заступстві міністра-президента Баварії, представників 14 німецьких і українських університетів, зокрема, проф. д-ра В’ячеслава Брюховецького – президента Університету Києво-Могилянська Академія, та д-ра Вернера Шубо – проректора Мюн-хенського Університету ім. Людвіґа Максиміліяна, д-ра Людвіґа Шпенле – представника баварського парламенту та 24 депутатів того ж парламенту, членів консульського корпусу на чолі з генеральним консулом України д-ром Валерієм Степановим, та ряд інших особистостей зі світу політики, науки і мистецтв. Фундацію Українського Вільного Університету у США представляв голова делегатури УВУ у Франції проф. д-р Володимир Косик, а делегатуру УВУ у США заступав проф. д-р Богдан Футей.

У своєму привітальному слові проф. Кіпа представив заслуги УВУ в минулому, його сучасну ситуацію та змалював перспективи на майбутнє. Він не приховував важкого фінансового стану Університету після припинення баварського фінансування, коли Університет утримується завдяки щедрості Фундації УВУ у США, засоби якої також обмежені. Представлено переговори з Україною та пошук шляхів здійснення заявленої готовности допомогти зберегти Університет.

Посол д-р Ігор Долгов склав привіт від українського уряду та прочитав привітального листа від міністра закордонних справ України д-ра Бориса Тарасюка, в якому, зокрема, говориться: “У важкі для Батьківщини часи він був єдиним справді вільним українським вищим навчальним закладом, який своєю активною просвітницькою діяльністю презентував у світі науку, багату культуру та свободолюбний дух нашого народу”. А звертаючись до майбутнього, міністр заявляє: “Вірю, що спільно ми знайдемо шляхи для збереження чудових традицій та ефективного застосування багатого потенціалу Університету, використовуючи його для поглиблення українсько-німецького співробітництва та втілення ініціатив, спрямованих на прискорення процесу входження нашої держави до Європейського Союзу”.

Міністр Емілія Мюллер привітала від міністра-президента Баварії. У своєму слові вона висловила, що УВУ є “живучим висловом бажання національного самовизначення українського народу”.р

Святочну доповідь на тему “Християнські корені європейської ідентичности” виголосив проф.      д-р Ганс Маєр, кол. міністр освіти Баварії, що зараз посідає престижну кафедру культурології і філософії ім. Романо Ґуардіні в Мюнхенському Університеті. Проф. Маєр опрацьовує науково питання усунення наслідків тоталітаризму і колоніалізму в Україні.

Привіт від студентів УВУ прочитала докторантка факультету державних і економічних наук Мар’яна Сакаль.

Під точкою “вшанування” вручено проф. д-ру Володимирові Стойкові медаль “За заслуги для УВУ”, а інж. Юрію Саюкові присвоєно звання почесного сенатора. Відповідні похвали виголосили директор Інституту УВУ для ринкової економіки в Україні, кол. член німецького Бундестагу д-р Ганзюрген Дос та проф. д-р Микола Шафовал.

Музичне обрамлення академічного акту творив струнний квартет “Мелодія” зі Львова під проводом проф. Орести Когут. Квартет виконав “Хвалебну” Д. Бортнянського, “Престо” з Квартету КФ 156 В. А. Моцарта, “Мелодію” М. Скорика та “Коломийку” М. Колесси.

Акт закінчено відспіванням академічного славня „Gaudeamus Іgitur”, а згаданий квартет сурмачів виконав бароковий марш.

Під час святочного прийняття для учасників, підготовленого під проводом п-і Мілі Франкевич, секретарки УВУ, баварське телебачення, котре знімало весь перебіг святкувань для документального фільму про історію УВУ, що буде висвітлений пізньою весною 2006 р., проводило з визначними учасниками інтерв’ю. Вони висловлювали загальне захоплення здобутками минулого та успіхами сучасного і висловлювали тверду віру в майбутнє УВУ.