Світовому Конгресові Українців – 40!

Лариса Гринда

Уже протягом сорока років Світовий Конгрес Українців репрезентує українську громаду, яка проживає поза межами України. Створений у Нью-Йорку в листопаді 1967 року представниками громад з Північної і Південної Америки, Західної Європи та Австралії, Світовий Конгрес Вільних Українців став виразником думок та прагнень українців на поселеннях, основою життя яких завжди була любов до рідної землі і праця для добра українського народу, демократизації й розвитку українського суспільства в Україні та розбудова українських організацій у кожній країні, де проживають українці. Сьогодні до Світового Конгресу Українців належать представництва понад сорока країн, українська близько двадцятимільйонна діаспора не тільки життєздатна – вона зростає і розвивається.

Святкування 40-річного ювілею Світового Конгресу Українців відбулося в Торонто, у залі церкви Успення Пресвятої Богородиці, 3 березня ц. р. Треба зауважити, що прихильників у СКУ є чимало, бо на бенкет з цієї нагоди прийшло понад п’ятсот осіб.

Вечір урочисто відкрито внесен-ням прапорів країн, де проживають українці. Ансамблі “Троянда” і “Гроно” школи українського танцю “Барвінок” під керівництвом Федора Даниляка виконали композиції “Вітаємо” та “СКУ сьогодні – 40”, а одна з учасниць привітала хлібом-сіллю гостя і головного промовця бенкету – радника Прези-
 дента України, провідника громадсь-кого руху “Народна Самооборона”, колишнього міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка.

Треба додати, що разом з паном Луценком до Торонто прибув народний депутат України, також радник Віктора Ющенка Тарас Стецьків.

Опісля молитви, яку відправив Єпарх Торонто і Східної Канади Кир Стефан Хміляр, ведуча програми президент Конгресу Українців Канади Орися Сушко запросила всіх до святкового обіду.

Наступною точкою програми стала відеорепрезентація про працю СКУ за 40-річний період діяльности, підготовлена Марійкою Шкамбарою, Любомирою Матвіяс та Олегом Водовозом. Присутні з приємністю впізнавали себе та своїх знайомих, багато з яких були присутні в залі, на фотографіях, що відтворювали цікаву, незабутню історію – конгреси, маніфестації, зустрічі з відомими людьми, чільників СКУ, часи минулі і теперішні.

Після цього своєрідного екскурсу в історію перший заступник президента Світового Конгресу Українців Євген Чолій представив Юрія Луценка.

Починаючи свою промову, пан Луценко передав привіт усім українцям діаспори з нагоди ювілею СКУ від Президента України Віктора Ющенка, наголосивши, що вони, перебуваючи далеко від Батьківщини, зуміли зберегти у своїх серцях Україну, всіляко сприяли здобуттю нею незалежности і волі, а сьогодні долучаються до розбудови України і перетворення її у справді демократичну державу.

Говорячи про сучасну ситуацію в Україні, доповідач провів історичні паралелі і зробив висновок: українці вміють перемагати, що вони продемонстрували протягом багатьох століть, але опісля перемоги розходяться по крайніх хатах і чекають виконання обіцянок від своїх вождів. Чекають мовчки. У цьому є й причина нинішньої політичної кризи в Україні. Пан Луценко підкреслив, що, організовуючи громадський рух “Народна Самооборона”, він поставив перед собою головне завдання – навчити українського громадянина не бути сліпо-глухо-німим хохлом, а відверто виходити на вулицю і боронити свої права, гарантовані державою, Конституцією і верховенством права.

Точкою відліку для багатьох в Україні стали події кінця 2004 року – Помаранчева революція, наголосив Юрій Луценко. “Коли мені важко, – додав він, – я згадую Майдан, і віра знову повертається. Адже саме Майдан довів, що народ може повести за собою провідників і може добитися своїх цілей”.

На жаль, зауважив пан Луценко, вожді не виправдали сподівань тих, хто виборов для них владу на Майдані. Наслідком спроби монополізації політики та економіки обома гілками помаранчевої команди став реванш неокучмістських сил, призначення прем’єр-міністром Віктора Януковича і втрата частини повноважень Президента Віктором Ющенком. І сьогодні про це треба говорити відверто і на повний голос. Люди повинні спитати політиків, як вони виконують покладені на них народом обов’язки.

Незважаючи на те, що ситуація в Україні сьогодні нелегка, пан Луценко висловив впевненість, що український народ має шанс знову пережити Майдан – один раз відчувши свободу, вільнолюбиві українці не повернуться у “стійло козлів”. І пообіцяв докласти увесь свій розум і енергію, щоб цієї мети було досягнуто.

Присутні нагородили доповідача оплесками, а генеральний секретар СКУ Віктор Педенко вручив Юрієві Луценку на пам’ять про цю зустріч художній альбом канадських мистців.

Привіт з нагоди ювілею СКУ виголосив посол України в Канаді д-р Ігор Осташ. Користуючись нагодою, він також передав високі урядові нагороди двом канадським українцям: Ользі Заверусі-Свинтух – орден Княгині Ольги та Євгенові Чолію – орден “За заслуги” ІІІ ступеня.

З привітанням до присутніх також звернувся депутат Канадського Парламенту Борис Вжесневський.

З черги президент СКУ Аскольд Лозинський вручив почесні грамоти фінансовим установам за підтримку Світового Конгресу Українців: Федеральній Кредитовій Кооперативі “Самопоміч” (Нью-Йорк) та Фундації “Спадщина” Банку “Певність” (Чикаго) – зі США, Кредитовій Спілці “Будучність”, Українській Кредитовій Спілці, Кредитовій Спілці “Союз”, Кредитовій Спілці Св. Марії, Кредитовій Спілці Свщ. Йосафата і Українській Народній Касі “Дежарден” – з Канади.

Опісля ведуча зачитала уривки з привіту колишнього президента СКУ Петра Саварина та надала слово колишньому президентові СКУ Юрієві Шимку.

Завершив бенкет нинішній президент Світового Конгресу Українців – енергійний, діяльний і дотепний Аскольд Лозинський. Подякувавши за багаторічну підтримку і працю, він побажав усім натхнення і продуктивної праці на наступних сорок років.

Нехай його слова почує Всевишній!