Відбулася чергова майстерня “Рідна Школа”
Оксана Левицька,
голова Комітету Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади
Вчителі завжди у творчому пошуку новинок та ідей, які б допомогли їм донести українське слово до своїх вихованців. Саме прагнення удосконалення професійного рівня в черговий раз надихнуло вчителів Рідних Шкіл УНО зібратися і взяти участь у практичних та пленарних сесіях, дискусіях та обміну досвідом під час цієї вчительської майстерні.
Комітет Рідного Шкільництва Дирекції УНО Канади у співпраці з Методичним Центром Української Мови при Альбертському Університеті організував чергову вчительську майстерню “Рідна Школа”, яка відбулася 16-17 лютого 2013 року в Монреалі. Тема майстерні – “Шляхи активізації навчального процесу. Обговорення і практичне застосування найефективніших методів заохочення учнів на уроці та шляхів покращення навчального процесу”.
Близько 50 учасників брали участь у робочих сесіях, що охоплювали різноманітну тематику. Учасниками цього освітнього заходу були вчителі шкіл, що працюють за однаковою структурою: школи, де вчаться діти від “Букварної” до Курсів Українознавства, – вчителі Рідної Школи і Курсів Українознавства Філії УНО Торонто-Захід та Української Суботньої Школи ім. Митрополита А. Шептицького у Монреалі. Евген Чолій, президент Світового Конгресу Українців, у своєму привіті на офіційному відкритті майстерні привітав учасників і відзначив важливість продовження традицій українського шкільництва на теренах Канади.
Майстерня проводилася на базі монреальської школи – директор Ірина Павлів, що дало можливість провести показове практичне заняття за програмою “НОВА” з учнями 1 і 2 класів школи. Вчителям та батькам було запропоновано взяти участь у показовому уроці, на якому на прикладі інтерактивних ігор, спільного читання та писання професор Оленка Білаш розповіла та продемонструвала творчі методи навчання дітей. З цікавістю спостерігали наставники та батьки, як їхні діти жваво вели діалоги між собою під професійним керівництвом д-р Оленки Білаш, професора на факультеті освіти, координатора освіти з других мов та міжнародної освіти (Альбертський Університет, Едмонтон). Пані Білаш також представила вчителям види методик для навчання вивчення української мови на різних рівнях. Серед них – теоретичне ознайомлення та зв’язок з навчальними матеріалами, інтеграція чотирьох типів умінь і культури, диференційне навчання для різних рівнів мовлення учнів, кооперативне і комунікативне навчання як засоби успішного засвоєння мовленнєвого матеріалу. Теоретичний матеріал вміло поєднувався із практичними елементами під час конструктивних і цікавих сесій.
Мелодія Костюк, консультант з міжнародних мов та підтримки вчителів і учнів, грамотності та оцінювання при Інституті інновацій іншомовної освіти (Едмонтон), провела дискусію з учителями про те, як покращити навчальний процес у класі. Вчителі ознайомилися із практичними стратегіями автентичного оцінювання навчання засобом занурення у мовне середовище, методами поточного і тестового оцінювання рівня і знання мови та використанням рубрики як засобу заохочення учнів та забезпечення дисципліни на уроці.
Багато нового про читання та дитячу літературу дізналися учасники на сесіях Тані Онищук, інструктора з читання в інших мовах, колишнього директора Української Школи ім. Цьопи Паліїв і голови Шкільної Ради при КУК Торонто. Лектор зупинилася на підходах для заохочення учнів у читанні творів різних жанрів, зокрема на корисності використання методики цілеспрямованого читання. Учасники мали можливість ознайомитися з різноманітною літературою для читання учнями різних вікових категорій.
Як зацікавити студентів українознавства активно працювати на уроках української літератури? Яким чином застосовувати інтеграційний підхід до викладання предметів у старших класах? Новітніми засобами навчання студентів Курсів Українознавства поділилася Наталя Куляса, вчитель літератури Школи ім. Цьопи Паліїв з Торонто.
Освітяни в Україні теж працюють над розробкою підручників на допомогу навчального процесу в українських школах зарубіжжя. Євгенія Петрова, кандидат філологічних наук, доцент, заступник голови Шкільної Ради м. Торонто, подала короткий аналіз та презентацію нових підручників для Курсів Українознавства, розроблених авторським складом Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (м. Львів, Україна) Олесею Палінською та Оксаною Туркевич, які користуються попитом серед вчителів Української Школи Філії УНО Торонто-Захід. Це – підручник для навчання української мови як іноземної “КРОК-1”, а також збірник лінгвокраїнознавчих текстів для удосконалення рівня мовленнєвої компетентності студентів Курсів Українознавства “Мандрівка Ук-раїною”.
Позитивний відгук надійшов від вчителів щодо пленарної сесії, яку проводила Уляна Плавущак Підзамецька, бакалавр та магістр славістичних дисциплін, бакалавр освіти/OCT, член батьківського комітету Рідної Школи і Курсів Українознавства Філії УНО Торонто-Захід, де була представлена чудова нагода обмінятися найефективнішими методами з досвіду вчителів, поділитися кращими підходами та планами уроків. Ознайомилися вчителі з новинкою у навчанні дошкільнят, яка успішно працює при Школі Філії УНО Торонто-Захід, – експериментальні заняття українського передшкілля за методикою програми розвитку Монтесорі. Усі без винятку учасники взяли участь в обговоренні потреб та успіхів з учительського досвіду програм навчання в молодших класах, а особливо для Курсів Українознавства. Пані Плавущак Підзамецька, крім того, підготувала для учасників наступний, 3-ій том Збірника електронних ресурсів для вчителів з гіперопосиланнями.
На думку організаторів та учасників, Конференція була надзвичайно успішною та досягла поставленої мети – ознайомитися і поділитися шляхами активізації навчального процесу студентів Курсів Українознавства та учнів середніх і молодших класів Рідних Шкіл та обговорити найефективніші методи заохочення учнів на уроці.
Роз’їжджалися учасники з новими ідеями та підручними матеріалами. Вчителі налагодили контакти між собою, обмінялися телефонами та електронними адресами, щоб мати можливість продовжити обмін думками, поділитися новими знаннями та ідеями. Як закликав голова Філії УНО в Монреалі Євген Осідач на прийнятті в місцевій Домівці УНО: “Нехай нинішня зустріч стане початком продовження розмови між нашими учителями. Mи закликаємо вас використовувати соціальні медії та технології, такі, як Facebook, Netgroups, Go to Meeting, щоб продовжувати ділилися вашим педагогічним досвідом у майбутньому”.
Безумовно, успішне проведення вчительської майстерні не було б можливим без злагодженої роботи членів організаційного комітету: Уляни Підзамецької, Євгенії Петрової, Оксани Левицької та організаційної підтримки Філії УНО та Відділу ОУК у Монреалі, дирекції Української Школи ім. Митрополита А. Шептицького в Монреалі та батьківського колективу школи на чолі з Миколою Гладким. Велика подяка нашим спонсорам: філіям УНО Торонто-Захід, Торонто та Монреаль, Фундації УНО Канади, Українській Кредитовій Спілці Лимитед у Торонто, Українській Народній Касі Дежарден у Монреалі, Крайовій Управі ОУК ім. О. Басараб, відділам ОУК Торонто-Захід, Торонто і Монреаль, Міжнародній організації українських громад “4-та хвиля”, Фундації ім. О. Ольжича, СФУЖО, а також компанії ІМВ+Records Inc. за висвітлення роботи майстерні у засобах масової інформації Канади та України.
Вдячні за працю і посвяту для нашої молоді, майбутніх провідників української громади.
PHOTOS
1 – Під час офіційного відкриття: (зліва направо) Євгенія Петрова, Уляна Плавущак Підзамецька, Оксана Левицька, Евген Чолій, Юрій Кулицький
2 – Привіт голови Філії УНО в Монреалі Євгена Осідача, Домівка УНО
3 – Під час робочих сесій: Наталя Куляса, Торонто
4 – Д-р Оленка Білаш проводить урок з учнями 1 класу школи, Едмонтон
5 – Під час робочих сесій. Зліва направо: Мелодія Костюк та Таня Онищук
6 – Під час робочих сесій: Євгенія Петрова