Чи Канадсько-Українській Мистецькій Фундації

загрожує бездомність?

Оксана Закидальська

--------------------

Члени УСОМ, учасники збірної виставки в галереї КУМФ 9 березня 2014 р.Фундаторами Канадсько-Української Мистецької Фундації (КУМФ) були Михайло і Ярослава Шафранюки. До ІІ Світової війни вони були підприємцями в Україні. Після війни залишили Україну і спершу емігрували до Арґентини, а після 4-ох років переїхали до Торонто, де 16 років провадили торговельне підприємство з меблями.

Вони збирали українське мистецтво і творили свою колекцію. Коли п-во Шафранюки ліквідували своє підприємство, назбирали вже 200 картин – роботи 40-50 авторів. У 1975 р. вони створили КУМФ, для якої у 1979 р. придбали будинок на вулиці Блур. Після перебудови вартість будинку становила $650,000. Вони подарували 120 робіт зі своєї колекції, які стали основою колекції КУМФ. Спочатку в будинку КУМФ містилися галерея КУМФ, бюро СКУ і КУК (Торонто). Решта будинку винаймалася.

П-во Шафранюки підтримували КУМФ фінансово, але з їх смертю (пана Шафранюка – у 1991 р. і пані Шафранюк – у 1996 р.) хоч КУМФ і вірив, що власність будинку перейде на Фундацію, будинок перебрала родина. До 2003 року галерея отримувала фінансову допомогу від Фундації “Поміч Україні”, яка була заснована п-вом Шафранюками. Після 2003 року фінансування КУМФ перейшло на громаду: членські внески, продаж картин чи різдвяних мистецьких базарів, винайм приміщення галереї, обмежені ґранти і дотації.

Два роки тому родина продала будинок, де мітиться КУМФ. Дирекція КУМФ підписала контракт з новим власником на два роки з умовою, що в будь-який час, за 120 днів, власник може попросити звільнити приміщення. Так і сталось – недавно “впав другий черевик”. КУМФ мусить звільнити приміщення 2118-A Bloor St. W. до 18 червня 2014 р.

Власністю КУМФ є постійна колекція, в яку входять понад 500 мистецьких робіт, виконаних 155 мистцями. У колекції знаходяться унікальні твори, починаючи від 1903 року дотепер. Переважають роботи відомих канадських та американських мистців українського походження і деяких українських класиків, напр., Олекси Новаківського чи Олександра Грищенка. Є також роботи скульпторів Лева Мола, Михайла Черешньовського і Григорія Крука.

Від початку основною ціллю КУМФ було сприяння розвитку українського мистецтва. Коли до Канади почали приїздити художники-модерністи з України, їхні роботи виставлялися в КУМФ: Володимир Макаренко (1984), Антон Соломуха (1984), Віталій Созонов (1986).

До 2013 року в галереї КУМФ відбулося 446 виставок. Ось кілька видатних:

1982 – Світова виставка українського мистецтва, в якій брали участь 88 мистців із 9-ти країн;

1983 – Ювілейна виставка Якова Гніздовського;

1984 – 150-ліття Торонто; брали участь 39 національних груп міста і 82 мистці;

1988 – На відзначення 1000-ліття Християнства в Україні; КУМФ замовив в Юрія Козака велику картину “Хрещення України-Руси”;

1994 – “Повернення” – 40 картин з колекції КУМФ, які подаровано Національному Художньому Музею України в Києві.

Від 1975 р. за управління КУМФ відповідає Рада Директорів. Із 13 членів першої Ради 10 вже відійшли у вічність. Але КУМФ весь час притягує до себе нових добровольців, які готові працювати, щоб втрималася ця унікальна установа. У 2014 році Екзекутиву Ради Директорів творять: Таїса Матіяшек-Ружицька (президент), Богдан Миндюк (скарбник), Павло Лопата (секретар), Ірена Гордієнко (голова програмового комітету).

За свої довгі роки існування КУМФ став найбільш відомим культурним осередком мистецького життя українців у Торонто. Але на порозі його 40-ліття існує загроза, що КУМФ опиниться бездомним.

Яка на це розв’язка? Чи з’явиться меценат, який зможе Фундацію взяти під свою опіку? Один меценат чи група? Може, якась існуюча громадська установа згодиться поділитися своїм приміщенням і прийме до себе КУМФ?

Галерея КУМФ є одинока в Канаді установа, яка виключно присвячена візуальному мистецтву, є значним центром українського культурного життя і заслуговує на підтримку громади та громадських установ. 9 березня 2014 р. в галереї КУМФ відбулася чергова виставка УСОМ, присвячена 200-літтю народження Тараса Шевченка.

Чи це буде остання виставка в галереї КУМФ?


PHOTO

Члени УСОМ, учасники збірної виставки в галереї КУМФ 9 березня 2014 р.