Новаторське дослідження про харизматичного українського письменника

Видана Видавництвом Канадського Інституту Українських Студій разом із видавництвом “Факт” (Київ) книга “Його таємниця, або “Прекрасна ложа” Хвильового” Леоніда Плюща – це нове та новаторське дослідження літературної спадщини харизматичного провідника українського культурного ренесансу 1920-х рр. Миколи Хвильового.

Марко Стех

Витончений прозаїк, поет та есеїст, Хвильовий був водночас провідним організатором культурного життя в Україні та творцем українських літературних організацій. Він став одним із засновників літературної групи “Гарт” у 1923 р., та, скоро розчарувавшися у можливостях цієї групи й невдоволений її конформізмом супроти офіційної партійної лінії, створив групу “Урбіно”, а згодом елітарну “академію літератури” ВАПЛІТЕ. Хвильовий був ініціатором “літературної дискусії” 1920-х рр. – знаменної події в історії української культури та інтелектуальної думки, значення якої виходило далеко за межі суто літературних питань, і реальним провідником українського культурного руху свого часу. Його самогубство у 1933 р. виявилося відчайдушним актом протесту проти сталінського терору в Україні та Голодомору 1932-1933 рр.

З огляду на його харизматичний вплив на сучасників, а також і складність його прозово-ліричних текстів, для багатьох дослідників його спадщини постать Хвильового-політика і Хвильового-культурного діяча тривалий час затьмарювала творчість Хвильового-письменника. Новаторське прочитання Плющем прози, поезії і есеїв Хвильового показує його не в політизованому світлі, як симпатика комуністичної ідеології (хоч і з сильним українським національним характером), а у світлі мистецькому: як майстра-прозаїка і містика, який розробив витончений код трансцендентних символів та ідей, пов’язаних з містичним ученням антропософії. Обговорюючи твори Хви-
льового, Плющ переосмислює також багато усталених уявлень про українську культуру 1920-х рр. і розкриває містичні елементи у творах інших українських і російських “революційних” письменників.

Математик за освітою, Леонід Плющ добре відомий як колишній дисидент і палкий критик порушень прав людини в СРСР, який був заарештований КГБ у 1972 р. і насильно відправлений до психіатричної лікарні. Тиск з боку французьких математиків призвів до його звільнення й вигнання з СРСР у 1976 р. Відтоді Плющ мешкав у Франції. Його автобіографія “У карнавалі історії” була видана 1977 р. й перекладена англійською, французькою, італійською й німецькою мовами. Як літературознавець Плющ дебютував працею “Екзод Тараса Шевченка”, виданою Видавництвом КІУСу в 1986 р. Він також автор численних есеїв і статей з питань літературо-знавства й літературної критики.            

“Його таємницю” можна придбати у твердій палітурці за 59.95 кан. дол. (плюс податок і доставка; за межами Канади ціна в ам. дол.). Замовлення можна зробити на інтернеті через захищену електронну систему замовлень Видавництва КІУСу (http://www.utoronto.ca/cius), електронну пошту (cius@ualberta.ca), телефон (780-492-2973), факс (780-492-4967) або письмово за адресою: CIUS Press, 450 Athabasca Hall, University of Alberta, Edmonton, AB T6G 2E8, Canada.