Саміт глав держав та  урядів країн-членів НАТО

Напередодні саміту глав держав та урядів країн-членів НАТО, який відбувався 3 і 4 квітня 2009 р. у м. Баден-Бадені і м. Кельні (Німеччина) та в м. Страсбурзі (Франція), світ знову відчув необхідність прийняття України до членства НАТО для збереження глобальної стабільности.

17 березня 2009 р. президент Росії Дмитро Медведєв заявив про повномасштабний план військового переозброєння на суму $140 мільярдів американських доларів. За словами російського президента, основним завданням є “підвищення бойової готовности військ [Росії], причому не звичайне підвищення, а якісне, перш за все за рахунок стратегічних ядерних сил” (переклад з російської).

Таке твердження президента Медведєва дуже контрастує зі зробленою усього десять днів тому, 7 березня 2009 р., заявою російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова на 65-му пленарному засіданні Конференції ООН з питань роззброєння в Женеві: “Сьогодні вперше за увесь період після закінчення “холодної війни” настає момент, коли стає реально можливим відновити глобальний процес роззброєння за широкою програмою” (переклад з російської).

Подана вище суперечлива інформація у поєднанні із заявами Росії щодо таких питань, як Чорноморський флот і розширення НАТО, обмеження в подачі газу і військова агресія проти Грузії, представляють загрозу регіональній та глобальній стабільності.

Для порівняння: Україна всього через три роки після здобуття незалежности, 14 січня 1994 р., добровільно відмовилася від третього за величиною ядерного арсеналу, підписавши Тристоронню заяву США-Росія-Україна, згідно з якою було передбачено вивезення ядерних бойових зарядів з України до Росії для демонтажу. Через 11 місяців, 5 грудня 1994 р., Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї як без’ядерна держава. Україна також брала участь у миротворчих акціях НATO.

3 квітня 2008 р. глави держав та урядів країн-членів НАТО, які взяли участь у саміті НАТО в Бухаресті, видали Декларацію Бухарестського саміту, в якій стверджується:

“НАТО вітає євроатлантичні прагнення щодо членства в НАТО України та Грузії. Сьогодні ми дійшли згоди, що ці держави стануть членами НАТО. Обидві країни зробили цінні внески в операції Альянсу. Ми вітаємо демократичні реформи в Україні та Грузії і з нетерпінням очікуємо на проведення вільних та чесних парламентських виборів у Грузії в травні. ПДЧ буде наступним кроком для України та Грузії на їх шляху до членства. Сьогодні ми чітко заявляємо, що ми підтримуємо заявки цих країн щодо ПДЧ”.

Тому Світовий Конгрес Українців закликає глав держав та урядів об’єднатися і схвалити заяву про приєднання України до Плану дій щодо членства (ПДЧ) під час саміту НАТО, який відбудеться у квітні 2009 р. Це стало б для світу чітким доказом того, що НАТО відкидає помилкові заклики відносно узгіднення з Росією заяви про приєднання України до ПДЧ, які за своєю суттю рівнозначні поверненню до радянської зони впливу. Схвалення заяви про приєднання України до ПДЧ підтвердило б також недвозначну і конкретну акцію НАТО в напрямку збереження миру і стабільности в цьому регіоні на довгий час.

Світовий Конгрес Українців

Евген Чолій, президент

Стефан Романів, генеральний секретар