За підсумками обговорень Делегації УПЦК із Вселенськoю Патріярхією
Стамбул, Туреччина, 7-10 лютого 2013
На запрошення Його Всесвятості Варфоломея I до нашого Першоієрарха Українська Пра-вославна Церква в Канаді вислала делегацію до Вселенської Патріярхії в Константинополі (Стамбул, Туреччина) на чолі з Його Високопреосвященством, Високопреосвященнішим Митропо-литом Юрієм, для обговорення взаємно важливих питань щодо місії нашої Церкви в Канаді і у світі. У складі делегації були наші діючі ієрархи, разом з членами Консисторії і постійнодіючої Комісії міжцерковних зв’язків.
Перед здійсненням візиту Українська Православна Церква в Канаді приготувала пропоновані для обговорення питання у виді трьох тем:
1) наші відносини з Вселенською Патріярхією
2) ріст і розвиток нашої місії в Канаді
3) сучасні церковні питання в Україні.
Ці питання були включені у цілоденний порядок нарад протягом двох днів, запланований Вселенською Патріярхією. Наради включали аудієнцію з Його Всесвятістю Патріярхом Варфоломеєм I, дві розширених сесії з Синодальним комітетом Вселенської Патріярхії з міжправославних справ і низку робочих зустрічей за обідом і під час вечері з членами Святого і Священного Синоду Патріярхії.
Обговорення були відвертими і продуктивними, вони пройшли в дусі братерства й співпраці; була розглянута низка справ від аспектів “Точок Домовленості” (щодо формалізації відносин між Українською Православною Церквою в Канаді та Вселенською Патріярхією у 1990), до складних і важких питань, що стоять перед Церквою в Канаді, та церковної ситуації в Україні.
A. Обговорювані справи:
1.
Відносини Української Православної
Церкви в Канаді з Вселенською
Патріярхією
Його Всесвятість,
Всесвятіший Патріярх Константинопольський
Варфоломей I тепло прийняв делегацію
Української Православної Церкви в
Канаді і заявив, що Вселенська Патріярхія
дуже рада, що прийняла Українську
Православну Церкву в Канаді під свій
канонічний омофор. Його Всесвятість
висловив своє гаряче бажання і надію,
що цей візит послужить зміцненню і
поглибленню відносин між Вселенською
Патріярхією та Українською Православною
Церквою в Канаді і що делегація повернеться
в Канаду більш запевненою і більш
переконаною в любові Патріярха до нашої
Канадської Церкви. Його Високопреосвященство
Митро-полит Юрій у відповідь сказав,
що, незважаючи на виклики, які стоять
перед нашою Церквою в Канаді, Українська
Православна Церква в Канаді сповнена
надії, що за підтримкою та завдяки
співпраці з Вселенською Пат-ріярхією
буде рухатися вперед. Його Високопреосвященство
за-вершив перше вступне засідання,
підкресливши, що свідченням важливості
Українського Православ’я для
Константинопольської Патріярхії є той
факт, що делегація Української Православної
Церкви в Канаді зустрінеться з
високопоставленим Синодальним комітетом
з між-православних справ, а не, як це
зазвичай буває при такого роду зустрічах,
з Синодальним комітетом, відповідальним
за єпархіяльні справи.
Українська Православна Церква в Канаді всесторонньо підтримує візію Православ’я Вселенської Патріярхії щодо ХХІ століття, яке обстоює духовне розуміння і дію із стосовно ключових питань та викликів, які стоять перед людством, у тому числі охорону навколишнього середовища, сталого розвитку, прав людини, торгівлі людьми і економічної нерівномірності. Обговорення також були спрямовані на модель нашої Церкви соборного управління, відомого як “Соборноправність”, яке члени Синодального комітету розуміли, поважали і підтвердили, про що засвідчила повна участь усіх членів делегації: духовенства і мирян у всіх нарадах і обговореннях офіційного візиту.
Дискусія з приводу “Точок Домовленості” дала можливість вияснити багато питань. Питання про титул “Єпископ Торонто” залишається нез’ясованим, хоча було прийняте спільне зобов’язання, щоб Вселенська Патріярхія та Українська Православна Церква в Канаді працювали разом, щоб це питання якнай-швидше вирішити.
2. Зростання і розвиток нашої місії в Канаді
Після ширшого обговорення викликів та можливостей, які впливають на місію нашої Церкви в Канаді, декілька пунктів було розглянуто і досягнуто одностайної згоди. У 2018 році наша Церква відзначатиме 100-ліття з дня свого заснування, і Вселенська Патріярхія погодилася підтримати та взяти участь у відзначенні цієї знаменної події.
Крім того, Товариство Українців Самостійників (TУC) організовує міжнародний симпозіум на тему “Значимість Українського Православ’я – Київська традиція для православного світу: минуле, сьогодення і майбутнє”. Синодальний Комітет позитивно відреагував на цю ініціативу і зобов’язується розглянути способи підтримки цього важливого діалогу, заохочуючи вчених і провідників Вселенської Патріярхії до присутності та участі.
3. Сучасні еклезіологічні питання в Україні
Під час зустрічі мало місце широке обговорення відносин Української Православної Церкви в Канаді з різними православними юрисдикціями в Україні. Делегація Української Православної Церкви в Канаді роз’яснила своє становище щодо сучасного еклезіястичного розділення в Україні. Українська Православна Церква в Канаді ще від 1947 року неодноразово заявляла своє становище про те, що православні християни України повинні мати власну автокефальну Церкву у спілкуванні з усіма православними світу. Наше місце при Євхаристійному Престолі ставить вірних Української Православної Церкви в Канаді у складне становище, а це бути у спілкуванні з тими, котрі підтримують неканонічні відносини між Церквою Московською і Церквою Київською (історично цей зв’язок багато разів був визнаний неканонічним, про що найбільш чітко заявив Константинопольський Патріярх Григорій VII, Томос 1924 р.), але не бути у спілкуванні з двома православними вітками, які зробили кроки, щоб звернути увагу на цю аномалію, але не мають порозуміння самі між собою. Константинопольська Патріярхія робила старання у 2008 році виправити цю болючу проблему через спробу надання автономії Церкві, але безуспішно. Патріярх, як і раніше, намагається знайти розв’язку, і Українська Православна Церква в Канаді, завдяки своєму канонічному спілкуванню із Вселенською Патріярхією, має відіграти важливу роль тримати цю справу актуальною, що вимагає різноманітних видів зв’язку з усіма вітками Православної Церкви в Україні. Українська Православна Церква в Канаді з метою сприяння досягненню цієї мети готова також на проведення різних культурних, наукових і харитативних проектів.
Його Всесвятість Патріярх Варфоломей з самого початку заявив делегації, що Церква-Матір прагне якнайскоріше бачити єдність між Церквами в Україні і що він ніколи не перестане сприяти цій єдності; він сказав, що це й було головною причиною його візиту в Україну у 2008 році на запрошення президента України. Незважаючи на те, що Його Всесвятість прагнув загоїти це болюче розділення, Церкви в Україні не змогли подолати свої розбіжності, щоб у цей час об’єднатися. Патріярх запевнив свою любов до України і що він продовжує молитися й готовий зробити все можливе, дотримуючись канонічного права, з метою сприяння процесу об’єднання між Православними Церквами в Україні.
У цьому контексті Синодальний комітет також підкреслив стурбованість Вселенської Пат-ріярхії за Україну, її єдність і духовне благо. Було визнано, що Українська Православна Церква в Канаді має як історичні зв’язки, так і постійні стосунки із представниками усіх Православних Церков та Українською Греко-Католицькою Церквою в Україні, і це природньо й похвально. Були згідні з тим, що мета Вселенської Патріярхії заохочення до єдності і сприяння розвитку позитивних еклезіястичних рухів в Україні може бути здійснена за допомогою різноманітних гуманітарних, освітніх і культурних ініціатив Української Православної Церкви в Канаді, а також через систему зв’язку та контакти в Україні.
Синодальний комітет визнав, що Українська Православна Церква в Канаді має відіграти творчу роль у просуванні цих завдань у своїх відносинах з усіма християнськими Церквами України, дотримуючись канонічних традицій щодо співслужіння у всіх церковних відносинах. Було очевидно, що діяльність Української Православної Церкви Канади в Україні має плануватися і здійснюватися у згоді із зусиллями Вселенської Патріярхії в Україні.
Крім того, після вручення Українською Православною Церквою в Канаді статуетки “Гіркі спогади дитинства” на вшанування жертв Голодомору-Ґеноциду Його Всесвятості було запропоновано взяти участь у відзначенні 80-ої річниці цієї трагедії, яке відбудеться на міжнародному рівні в 4-ту суботу листопада 2013 року.
Його
Всесвятість Патріярх Варфоломей також
запросив Його Високопреосвященство
Митро-
полита Юрія приєднатися до
офіційної делегації Патріярха на
святкування у травні 2013 р. в Мікульчицях
Православною Церквою Чеських земель і
Словаччини 1150-річчя Християнізації
чеського і словацького народів святими
Кирилом і Мефодієм.
В. Підсумок
Обговорення проходили в атмосфері братерської любові, взаємоповаги і смирення з обох сторін. Щире і активне бажання Вселенської Патріярхії працювати разом з Українською Православною Церквою в Канаді було очевидним під час усіх зустрічей і різних обговорень. Делегація Української Православної Церкви в Канаді була до великої міри заохочена і підсилена наданою підтримкою Вселенської Патріярхії та розумінням викликів і завдань, які стоять перед нашою Церквою в Канаді, та її довготривалих стосунків з усіма Православними юрисдикціями та Українською Католицькою Церквою в Україні.
Для більш детальної інформації звертайтесь до:
протопресвітера Віктора Лакусти, канцлера, тел: 204-586-3093, Ext 227 Chancellor@uocc.ca
27 лютого 2013
PHOTO
Делегація УПЦК з Його Всесвятістю Варфоломеєм І у Стамбулі, Туреччина