Правда про Голодомор мусить бути почута всюди

Доктор Богдан Клід під час доповідіЦього року відзначаємо сумну 80-ту річницю Голодомору в Україні 1932-1933 років. Здавалося б, стільки часу минуло, а ті страшні події продовжують хвилювати істориків і звичайних людей, серед яких все ще є їх очевидці. Найголовніше – у світі й досі мало знають про цей нелюдський злочин Сталіна супроти українського селянства зокрема і всієї української нації взагалі. На жаль, є й такі, що вперто заперечують цей злочин як такий, що був сплановано спрямований на винищення українства.

З метою поширити правду про Голодомор у світі професор Олександр Мотиль та доктор Богдан Клід підготували та видали минулого року книгу The Holodomor Reader. A Sourcebook on the Famine of 1932-1933 in Ukraine (Edmonton–Toronto, 2012). 8 березня цього року на засіданні НТШ в Торонто, що відбулося у приміщенні галереї КУМФ на Блюрі, співупорядник доктор Богдан Клід виступив із презентацією книги. Доповідь доктора Кліда була організована НТШ спільно з Науково-Освітнім Центром вивчення Голодомору та Українсько-Канадським Дослідно-Документаційним Центром.

На початку доктор Клід зазначив, що хоча Голодомор в Україні був подією світового маштабу, історіографія про це на Заході є досить бідною. Особливо мало знають про дослідження українських вчених, зокрема С. Кульчицького та Л. Гриневич (обидвоє були недавніми гостями НТШ у Канаді). Тому книга є зібранням найрізноманітніших джерел, що в одному томі (близько 400 сторінок) розкривають перед англомовним читачем страхітливу хроніку подій 1932-1933 років, вражаючі свідчення очевидців, політичну мотивацію сталінського уряду та реакцію світу на ті події.

Книга складається із 6 розділів. Перший – це уривки з наукових досліджень найавторитетніших фа-
хівців з цього питання, як українських, так і зарубіжних, – серед них Джеймс Мейс, Роберт Конквест, Андреа Ґраціозі, вже згадані Святослав Кульчицький, Людмила Гриневич та інші. Другий розділ представляє розслідування, висновки та резолюції міжнародних організацій – наприклад, Між-народної Комісії Розслідування у справі Голодомору 1932-1933 в Україні, а також правові акти щодо цього вже незалежної України. Третій розділ зібрав мемуари очевидців – громадян різних країн, що у 1932-1933 роках перебували в Україні. Четвертий розділ – свідчення українців, що пережили Голодомор. У п’ятому розділі подані документи радянського уряду, КПРС і секретні документи НКВД, а також приватне листування між Сталіном та його поплічниками – організаторами Голодомору. Сюди ж увійшли і матеріали, що показують реакцію на Голодомор з боку різних європейських урядів – британського, німецького, італійського, польського, а також заклики української громадськості з-поза Радянської України. Врешті, в останньому, шостому розділі опубліковані уривки з художньої прози, поезії та драматургії, що відобразили події 1932-1933 років.

Всі опубліковані матеріали переконливо підтверджують найважливіші висновки, до яких прийшли авторитетні й неупереджені дослідники Голодомору. Голодомор 1932-1933 років був викликаний не природними умовами, а цілеспрямовано штучно створений Сталіном для придушення опору українського селянства. Сталін боявся вибуху в Україні, він не довіряв і українському урядові на місцях. Голодомор став для нього способом розправитися зі селянами, а також і українськими комуністами (Петровським, Чубарем, Скрипником). За ними прийшла черга української інтелектуальної еліти – вчених, письменників, малярів, музикантів, священиків, університетської професури... Таким чином, завершив свою презентацію доктор Клід, можна сміливо твердити, що Голодомор в Україні був виявом планомірного геноциду, спрямованого на винищення українського народу, на викорінення його найбільш життєдайних сил.

Книга The Holodomor Reader є надзвичайно важливою публікацією, що, сподіваюся, викличе широкий резонанс серед читаючої публіки та допоможе поширити у світі неупереджену правду про Голодомор в Україні.


Даґмара Турчин-Дувірак,

пресовий референт НТШ

PHOTO

Доктор Богдан Клід під час доповіді