Візит посла України в Канаді у провінцію Альберта

З 14 по 16 березня ц. р. посол України в Канаді Ігор Осташ перебував з візитом у провінції Альберта з метою встановлення контактів в урядових, наукових та впливових ділових колах, визначення перспективних напрямків співробітництва України з найбільш економічно розвиненою провінцією Канади, яка має багату українську культурну спадщину.

Під час перебування в адміністративному центрі провінції – Едмонтоні І. Осташ зустрівся з прем‘єром Альберти Едом Стельмахом, лейтенант-губернатором провінції Норманом Л. Квонгом, спікером Законодавчої Асамблеї Кеном Ковальським, міністром міжнародних та міжпровінційних відносин Гаєм Бутільє, міністром перспективної освіти та технологій Доугом Горнером, міністром туризму, парків, відпочинку і культури Гектором Гудро, мером Едмонтона Стефаном Манделем, головою Дорадчої Ради “Альберта–Україна” Євгеном Звоздецьким.

 У ході візиту І. Осташ відвідав засідання Законодавчої Асамблеї, засідання Дорадчої Ради “Альберта–Україна”, Канадський Інститут Українознавчих Студій, Університет Альберти, Центр українського та канадського фольклору при згаданому університеті, дві українські школи, музей „Село спадщини української культури”, зустрівся з керівництвом Канадсько-Української Торгової Палати (КУТП) та представниками канадських компаній, представниками Конгресу Українців Канади і української громадськости.

Під час окремої зустрічі прем‘єр Е. Стельмах виявив великий інтерес до питань подальшого розвитку міжрегіональних відносин. Слід зазначити, що саме Е. Стельмах, працюючи у провінційному парламенті, відповідав за взаємини з Україною та започаткував співробітництво між Альбертою та Івано-Франківською і Львівською областями. Уряд провінції та керівники обласних державних адміністрацій підтвердили свої наміри щодо співпраці у багатьох галузях (сільське господарство, освіта, культура та ін.), підписавши у 2004 та 2005 рр. відповідні двосторонні документи.

У ході зустрічі І. Осташ та Е. Стельмах обговорили можливість відкриття Генерального консульства України в Едмонтоні, а також започаткування прямого авіаційного сполучення між Україною та Альбертою.

Зустріч посла України з лейтенант-губернатором провінції Н. Л. Квонгом була присвячена питанням внеску українців у розбудову і сучасний розвиток провінції, українську культурну спадщину в провінції Альберта.

Під час зустрічі зі спікером Законодавчої Асамблеї К. Ковальським було обговорено питання міжпарламентської взаємодії. Крім того, виявлено  перспективу налагодження зв‘язків Альберти з іще однією областю України – Тернопільською. К. Ковальський повідомив про своє походження з Тернопільщини та висловив бажання здійснити робочий візит до цієї области, як і до Львівської та Івано-Франківської областей.

У ході бесіди з міністром перспективної освіти та технологій Д. Горнером було обговорено перспективи двосторонньої співпраці у розвитку  передових технологій. І. Осташ наголосив на численних передумовах для такої співпраці, якими, зокрема, є багатий досвід України в розробці енергетичних технологій, в тому числі у ключовій для Альберти газовій промисловості, добре розвинена машинобудівна галузь, наявність у нашої країни необхідного потенціалу для аерокосмічних досліджень та виробництва тощо. Слід відзначити особливий інтерес, виявлений канадською стороною до співробітництва з українськими науковцями – фахівцями з нанотехнологій.

Міністра туризму, парків, відпочинку і культури Е. Гудро зацікавила тема прямого авіаційного сполучення, обміну туристичними групами. Міністр також запропонував встановити прямі контакти з туристичними організаціями України.

У ході низки зустрічей особливу увагу було приділено стратегії ведення бізнесу в Україні, співробітництву у сфері сільського господарства. Останнє здійснюється в рамках підтримуваної Канадським агентством міжнародного розвитку програми FARM, спрямованої на підвищення ефективности управління в агропромисловому комплексі України, реформування земельних відносин та розвиток фермерського бізнесу. Партнерами програми є уряди провінцій Альберта, Манітоба і Саскачеван, Організація торговельного та експортного партнерства Саскачевану (STEP), Мінагрополітики України, Українська академія сільськогосподарських наук, Національний аграрний університет, державні адміністрації чотирьох областей України – Волинської, Сумської, Рівненської та Дніпропетровської.

У ході зустрічі із заступником директора з міжнародних зв’язків Університету Альберти та професурою університету, керівництвом Канадського Інституту Українських Студій обговорювався стан реалізації існуючих та започаткування нових українсько-канадських програм.

Серед багатьох культурних питань, обговорених у ході візиту, слід виокремити пропозицію професора Медвідського (Центр українського та канадського фольклору при Університеті Альберти) щодо перезапису на сучасні носії магнітофонних записів українського діалектного мовлення, які були зібрані Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні Академії Наук УРСР в 70-ті роки минулого сторіччя.

Університет Альберти продовжує різноманітну та плідну діяльність у сфері українознавства та підтримує відносини з українськими навчальними та науковими закладами, в першу чергу із Львівським Національним Університетом ім. І. Франка. Сьогодні Університет Альберти приділяє багато уваги обміну студентами, розпочатому в поточному навчальному році, новій програмі для канадських студентів „Навчання у Львові” (вперше відбудеться в травні-червні ц. р.), фінансово підтримує (через надання стипендій) Інститут історії при Львівському Університеті. Слід відзначити добре налагоджені контакти Університету Альберти з Харківським Національним Університетом, Східним Інститутом Українознавства ім. Ковальських, філіями останнього в Чернігові та Запоріжжі. Університет надає ґранти для підтримки наукових проектів в Україні. Фахівцями університету було також повідомлено про нещодавню домовленість з українською стороною щодо спільної публікації щоденників Володимира Винниченка.

Українська тематика займає важливе місце в роботі найбільшого в Альберті коледжу Гранта Мак Евана, при якому працює Український Центр ресурсів та розвитку, заснований за участи Фонду Пітера та Доріс Кулів.