Зустріч НТШ з ректором Острозької Академії в Едмонтоні І. Пасічником

П. Саварин

Зустріч НТШ з ректором Національного Університету “Острозька Академія” проф. Ігорем Пасічником в Едмонтоні відбулася у вівторок, 20 березня ц. р. у Пластовому домі під патронатом Едмонтонського Відділу КУК. Ведучим був голова Едмонтонського Відділу НТШ Петро Саварин, представив ректора і його товариша п. Едуарда Балашова, керівника Відділу міжнародного співробітництва Острозької Академії, д-р Валерій Полковський, а подякував йому на кінець проф. Іван Павло Химка. “Ми всі добре знаємо про Остріг і УПА на Волині, але не всі пам’ятаємо, що там 430 pоків тому князь Василь Костянтин Острозький заснував Академію, а 5 років пізніше вийшла друком перша т. зв. “Острозька Біблія” на церковнослов’янській мові”, говорив, вітаючи присутніх, ведучий.

Пп. Пасічник і Балашов відвідали едмонтонську громаду, щоб поінформувати її про відродження і потреби Острозької Академії, тепер одного з шести найкращих університетів в Україні. У планах Острозької Академії – збір коштів на побудову нового корпусу гуманітарного факультету, встановлення пам’ятника творцеві першої слов’яномовної “Граматики” Мелетієві Смотрицькому та видання енциклопедії “Острозька Академія”, і з цією метою науковці тепер відвідують українські осередки Канади і США.

Перед виступом ректора внук ведучого, 16-літній студент Юліян Саварин чудово зіграв на віолончелі три короткі твори Баха.

Острозька Академія проводить навчання і наукову роботу виключно українською та англійською мовами, а колись, крім церковнослов’янської, грецької та латинської мов, в Академії викладали також богослов’я і філософію, вчили математики, риторики, логіки і т. д. Там, властиво, й почала формуватися українська нація, появилася перша азбука, вийшов перший буквар, там вчилися гетьман Петро Конашевич Сагайдачний, Мелетій Смотрицький та інші видатні церковні і культурні діячі, – говорив ректор Ігор Пасічник, переконаний, що сам Бог “благословляє” і опікується Острозькою Академією.

Під час доповіді ректора присутні мали нагоду оглянути фільм, знятий у теперішній Академії. Вони наочно побачили її модерні будинки, віртуальну бібліотеку (де “мертві живуть, а живі не вмирають”), викладачів, життєрадісних студентів. До речі, в Острозькій Академії ніхто ні від кого не бере ніяких хабарів, а бідні студенти живуть перший рік повністю за кошт Академії.

Після виступу присутні ставили ректорові запитання, на які він радо відповідав, а членкині ОП УПС під проводом Олі Саварин гостили присутніх чаєм, кавою і солодким. Від Альбертського товариства збереження української культури і Едмонтонського Відділу НТШ по $500.00 на потреби Острозької Академії вручили ректорові професори Юрій Котович та Іван Павло Химка, а $1,095.00, які подарували учасники зустрічі, проф. Котович вислав до банку Острозької Академії в Острозі три дні пізніше.

Ректор Острозької Академії Пасічник і п. Балашов провели в Едмонтоні три дні. 19 березня вони виступали в Університеті і домовлялися про співпрацю з працівниками KІУCy – д-рами С. Плохієм, Б. Клідом та іншими. Гості подарували бібліотеці KІУCy “Острозьку Біблію” в новому перекладі на українську мову Романа Турконяка (за що він одержав Шевченківську премію), а від КІУСу для бібліотеки Острозької Академії одержали в подарунок три томи “Історії України-Русі” М. Грушевського англійською мовою. Також науковці зустрічалися з професорами І. П. Химкою, Н. Пилип’юк, А. Недашківською, О. Ільницьким та іншими. 20 березня вони домовлялися про співпрацю з професорами Нюмен Коледж та адміністрацією організації “Канада і молодь світу” про обмін студентами, а в останній день – 21 березня вели розмову про обмін студентами із професорами катедри фольклору і української культури Б. Медвідським, А. Нагачевським, Н. Кононенко та іншими і мали зустріч із представниками Університету Лесбрідж. До речі, Острозька Академія в минулому році відкрила першу в Україні Катедру української діаспори.

Опісля Едмонтону шановні гості вилетіли в Саскатун і Вінніпег для зустрічей з українськими громадами у цих містах.