Світ визнає український Голодомор-Геноцид
Лариса Гринда

У рамках відзначення 75-ої річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні відбулися заходи в Торонто. 18 травня ц. р. відкрито виставку “Геноцид Голодомором” у міській ратуші. Ця велелюдна подія, на яку прибули не тільки представники українських організацій і члени українс“Незгасиму свічку” вручають свідкові Голодомору 1932-1933 рр. Степанові Горлачевіької громади, але й канадські політики різних рангів, стала вшануванням тих більш ніж 10 мільйонів жертв, які загинули голодною смертю в самому серці Європи, що була її житницею, внаслідок спланованого московським комуністичним режимом нелюдського злочину.Депутат Парламенту Онтаріо від Ліберальної партії Дейв Левек

Відкриття виставки збіглося із прибуттям на Північноамериканський континент з Австралії символічної “Незгасимої свічки” – спільного проекту Міністерства закордонних справ України і Міжнародного Координаційного Комітету Світового Конгресу Українців для відзначення 75-ої річниці Голодомору. Цей смолоскип, запалений в Австралії, перевозитиметься із країни в країну, і, побувавши у 33 державах світу, в листопаді прибуде у Київ.

Після молитви у пам’ять жертв Голодомору, відправленої Архієпископом Української Православної Церкви Канади Юрієм Каліщуком і Єпископом Торонтської Єпархії Української Католицької Церкви Стефаном Хмілярем, ведуча Ірина Мицак надала слово шановним гостям.

 Першим виступив міністр Федерального уряду з багатокультурности та канадської ідентичности Джейсон Кенні.

Слід відзначити, що напередодні, 17 квітня, депутат Парламенту Онтаріо від Ліберальної партії Дейв Левек представив на розгляд Парламенту Онтаріо законопроект щодо встановлення Дня пам’яті жертв Голодомору в Україні у 1932-1933 рр.

Законопроект було представлено у першому читанні, тому обговорення та дискусії щодо нього не проводилися. Разом з тим, загалом законопроект був позитивно сприйнятий як правлячою, так і опозиційними партіями. Під час представлення депутатам Парламенту було роздано нагрудні відзнаки у пам’ять жертв Голодомору, що зображують колоски пшениці, обплетені чорною стрічкою.

Перед представленням законопроекту Виставка, присвячена Голодоморові в міській ратуші Торонтовідбулася зустріч Дейва Левека з генеральним консулом України в Торонто Олександром Данилейком, президентом Конгресу Українців Канади Павлом Ґродом, головою КУК, Відділ Торонто Маркіяном Швецем, головою Ліги Українців Канади Олегом Романишиним та іншими представниками української громади Канади. У ході зустрічі були обговорені питанняСвідок Голодомору 1932-1933 рр. Степан Горлач з дітьми подальших спільних дій, які б сприяли поширенню правдивої інформації про Голодомор серед канадського суспільства і визнанню його на провінційному та федеральному рівні.

Українська делегація також була присутня у залі засідань Парламенту під час представлення законопроекту.

Друге читання законопроекту в Парламенті Онтаріо та його обговорення передбачається у червні 2008 року.

Отже, коли ведуча покликала до слова Дейва Левека, присутні зустріли його теплими, подячними оплесками.

Від Торонтської мерії слово надали міському раднику Ґлорії Ліндсей Лубі. Вона від імени мера Торонто Девіда Міллера, який не зміг взяти участь у заході через свою поїздку до Китаю, вручила почесну відзнаку координаторові проекту Голодомору ЛУК Орестові Стеціву. До речі, міська ратуша стала своєрідним спонсором у цьому проекті, надавши безкоштовно приміщення “Ротунда” для виставки, яка триватиме до 26 квітня ц. р., що дасть можливість довідатися про український Голодомор-Геноцид не тільки українцям, але й представникам інших національностей.

Орест Стеців, подякувавши за нагороду, розповів про те, як створювалася виставка, про її численні експонати і про величезне значення, яке вона матиме для поширення у світі правди про Голодомор в Україні 1932-1933 рр. Присутні мали нагоду оглянути цю дуже інформативну і вражаючу фактами, документами та фотографіями експозицію.

Степан Горлач запалює свічечку від смолоскипу маленькому хлопчиковіОпісля ведуча покликала до слова голову Міжнародного Координаційного Комітету СКУ, голову Союзу Українських Організацій Австралії Стефана Романіва, голову Українського Конгресового Комітету Америки Михайла Савківа і президента Конгресу Українців Канади Павла Ґрода. Вони поінформували про заходи, які проводяться в українських громадах Австралії, США і Канади щодо визнання Голодомору 1932-1933 рр. актом геноциду.

До присутніх також звернулися представники України – посол України в Канаді Ігор Осташ, посол України у США Олег Шамшур та посол України в Австралії Валентин Адомайтіс. Вони подякували представникам діаспори за величезну виконану працю щодо визнання українського Голодомору у світі, за постійну підтримку України і пам’ять про замучених Великим Голодом українських братів і сестер.

Після цього Стефан Романів та Валентин Адомайтіс передали Павлові Гроду, Ігореві Осташу, Михайлові Савківу та Олегові Шамшуру символічний смолоскип, який тепер подорожуватиме містами Канади і Сполучених Штатів Америки. Відтак “Незгасиму свічку” посол України в Канаді Ігор Осташ і президент Конгресу Українців Канади Павло Ґрод вручили свідкові Голодомору 1932-1933 рр. панові Степанові Горлачеві, який супроводжуватиме її по цілій Канаді. Зокрема, у Канаді, окрім Торонто, смолоскип побуває ще у 14 містах. У супроводі молоді пан Горлач вийшов на площу перед ратушею, де й було запалено вогонь.

Переїжджаючи з міста до міста, “Незгасима свічка” горітиме як вияв нашої скорботи і вічної пошани до усіх жертв страшного Голодомору і не згасатиме у наших серцях до того часу, поки світ не визнає український Голодомор актом геноциду.

PHOTOS

1 – “Незгасиму свічку” вручають свідкові Голодомору 1932-1933 рр. Степанові Горлачеві

2 – Депутат Парламенту Онтаріо від Ліберальної партії Дейв Левек;

3 – Виставка, присвячена Голодоморові в міській ратуші Торонто;

4 – Свідок Голодомору 1932-1933 рр. Степан Горлач з дітьми;

5 – Степан Горлач запалює свічечку від смолоскипу маленькому хлопчикові