Треба відроджувати і закріплювати власний світ

Презентація книжки про історію Закерзоння

Зліва направо: проф. Франк Сисин і автор книжки Юрій ГаврилюкСкладна історія Закерзонського краю, сповнена як блиском періодів розквіту, так і прірвами занепадів, катастрофічних катаклізмів. І, мабуть, найстрашніші з них припадають саме на ХХ ст., коли примусове виселення корінного населення призвело майже до повного знекровлення українського життя”. Такими словами проф. В’ячеслав Брюховецький у слові до читачів привернув увагу до трагічної долі земель на українському західному обрії: Лемківщини, Бойківщини, Надсяння, Холмщини і Підляшшя. Тут до 1944 року проживало понад 700 тис. етнічних українців, а вже після 1947 року не залишився майже ніхто. У 2014 році сповнюється 70-та річниця початку трагедії Закерзоння, яка закінчилася фінальною насильницькою акцією під криптонімом “Вісла”.

У 50-х роках, після смерті Сталіна, настало невелике полегшення обмежень людських прав українців, які проживали на території Польщі, і декому дозволено повернутися на рідні землі. Завдяки цим поодиноким ластівкам українське життя на Закерзонні, хоч символічно, все ж таки нагадує, що тут колись у більшості жили українці. Державна політика польського уряду, Римо-Католицької Церкви і неприхильне наставлення місцевого польського населення призвели до маштабного знищення пам’яток матеріальної культури автохтонного українського населення, які залишилися як живий свідок їх трагічної долі. Щоб задокументувати оці наші сліди на Закерзонні і дати можливість наступним поколінням, як і тим, хто вже виріс у діаспорі, запізнатися з українським Закерзонням, вирішено видати путівник.

З ініціативи Ярослава Крета і за підтримки Ліги Українців Канади, Відділ Етобіко постала ідея видання путівника та фотоальбому по Закерзонському краю. Для підготовки матеріалів і видання книжки зроблено домовленість з Юрієм Гаврилюком, істориком і редактором журналу Об’єднання Українців Підляшшя “Над Бугом і Нарвою”. Протягом 5 років пан Юрій збирав матеріали і “змушений був читати і відповідати на комп’ютерну пошту по кілька разів на тиждень” від голови Комітету, зазначив голова Ярослав Крет. Через велику кількість зібраних матеріалів вирішено розширити оригінальний замір і видати книжку у двох томах. Перший том – це історія Закерзонського краю, а вже другий – путівник і фотоальбом.

У неділю, 6 квітня 2014 року, о 3-ій годині дня в Українському Домі ім. Тараса Шевченка в Торонто відбулася презентація нової книжки Юрія Гаврилюка “Від Володимирових походів до Лінії Керзона”. Книжку презентував сам автор, який з цією метою приїхав до Канади на запрошення організаційного Комітету Z-Land Committee. У склад Комітету входили представники трьох організацій: Ліги Українців Канади, Об’єднання Українців Закерзоння та Об’єднання Лемків Канади.

Під час свого виступу голова Комітету Ярослав Крет висловив велику вдячність особам, які відіграли неординарну роль у реалізації цього проекту, а саме: голові ЛУК, Відділ Етобіко/Міссіссаґа Петру Кардашу, автору Юрію Гаврилюку і консультантам професорам Дарії та Юрію Даревичам. Проект не міг теж відбутися без фінансової допомоги, тобто без спонсорів, повний список яких був поданий наприкінці книжки, а серед них на спеціальну подяку заслуговують Ірена і Борис Вжесневські. Тому що ЛУК був, так би мовити, рушійною силою цього проекту, не обійшлось і без участі видання “Гомін України” та його редактора Олега Романишина. Протягом підготовки до видання на шпальтах газети було надруковано близько 10 статей розміром по дві сторінки, присвячених темі книжки. Ці та інші статті планується видати окремим збірником. Пан Ярослав також подякував Анні Назарович за ідею написання книжки про Холмщину, яка перетворилася в історію Закерзоння, Ксені Мариняк – за переклад на англійську мову, Андрію Винницькому – за редакційні ноти, Мирославу Іванику – за допомогу в розповсюдженні книжки, Петру Цигинці – за надання Домівки ім. Тараса Шевченка на потреби Комітету та членам і членкиням ЛУК – за кулінарну допомогу в підготовці свята. Відтак голова представив членів Комітету і подя-кував їм за віддану працю: Микола Свинтух-Заверуха – заступник голови, Богдан Назарович – секретар, Петро Гриньків – фінансовий референт, Петро Кардаш, Марійка Дубик і Адам Стець – члени, Богдан Шевчик і Павло Лопата – попередні члени Комітету.

Підбірка членів Комітету була ключем до успіху проекту, адже вони представляють три основні організації на українському ландшафті Торонто, які мають відношення до Закерзоння і активно займаються працею над збереженням пам’яті про цей регіон. Однією з таких організацій є Ліга Українців Канади з її офіційним пресовим органом – тижневиком “Гомін України”. Редактор Олег Романишин у своєму виступі влучно оцінив значення книжки, а саме, що у відповідь на агресивну поведінку “Русского мира” (тобто російського світу) ми повинні творити наш український світ. Пан Юрій Гаврилюк своєю працею зробив великий внесок у будову пам’яті про території, які внаслідок воєнних і післявоєнних дій опинилися в сусідній державі і були піддані маштабному винищенню населення.

Кульмінаційною частиною презентації був виступ самого автора, якого ретельно представив ведучий Богдан Ґоґусь. Юрій Гаврилюк розповів присутнім про свій життєвий шлях і про вибір історичного напрямку з метою вивчення та зрозуміння, хто є ті люди, з яких він походить, тобто підляшуки. Адже називали їх по-різному і приписували до білорусів, а усвідомлення національної приналежності якимсь чином не встигло до них дійти. Вони лишилися місцевими і ніколи не були піддані насильницькій депортаційній акції як українці інших частин Закерзоння. Після закінчення університету Юрій Гаврилюк зрозумів, що мовно, культурно і історично вони все ж таки приналежать до українського народу. З цього почалася його мандрівка у минуле. Спочатку із власного регіону Підляшшя, а потім нижче – Холмщини, Надсяння, Бойківщини і Лемківщини. Його презентація показала наявність великого знання про всі території Закерзоння, а також сентимент, з яким він підходить до цієї теми. Присутні повністю переконалися, що вибір його особи для написання цього видання був правильним. Цю думку підтвердили також присутній проф. Франк Сисин, надаючи у своєму слові вельми позитивну оцінку праці пана Юрія, як також присутній проф. Павло Маґочі у своїй англомовній рецензії про книжку.

Книжка була надрукована у трьох мовах: українській, польській і англійській, тобо це окреслило її призначення. Вона – для українців, поляків і всіх тих, хто може поцікавитись історією цього регіону. Об’єм її – 608 сторінок, видання у твердій обкладинці. Придбати примірник можна в українських книгарнях Торонто, а також у членів Комітету Z-Land за суму $40. Книжка написана доступною мовою і читається легко, і як буває рідко з історичними книжками – зміст її втягує читача та примушує запізнатися зі змістом кожної наступної сторінки. Видання настільки гарно оформлене, що надається не лише на почесне місце у власній бібліотеці, але також на гарний подарунок. Бажаємо автору ще багато таких видань і успішної праці на майбутні роки.


Адам Стець


PHOTO

Зліва направо: проф. Франк Сисин і автор книжки Юрій Гаврилюк