Торонто – Тарасові Шевченку
Оксана Бризгун-Соколик
----------------------
Березневі дні були у цілому українському світі переповнені Шевченковим духом, його словом, його ідеями. Хочеться згадати хоч коротко чотири з багатьох громадських подій у Торонто.
У мистецькій галереї КУМФ (Канадсько-Українська Мистецька Фундація) відбулася виставка мистців, присвячена 200-літній річниці народження Пророка України – Тараса Шевченка. Виставку організувала Українська Спілка Образотворчих Мистців Канади (УСОМ), і відбувалася вона у днях 9–23 березня та показала різноманітну інтерпретацію творчості Шевченка. Це були і його портрети, і цікаві та оригінальні бачення мистцями його слів, його ідей. Участь у виставці взяли 27 мистців з Торонто, з-поза Торонто і навіть аж з Калґарів! Відкрив виставку голова УСОМ Олег Лесюк, а присутні у мистецькій програмі ще мали нагоду почути і живе слово Шевченка у мистецькому виконанні. Виставка була доказом живучої творчості сучасних мистців та їхнього розуміння-сприймання Шевченка.
Цікавою була дитяча виставка, присвячена Шевченкові. Телевізійна програма “КОНТАКТ” проголосила конкурс на тему “Мій Шевченко”, а Шкільна Рада при Конгресі Українців Канади допомогла поширити інформацію по Рідних Школах Канади. По закінченні конкурсу картинки дітей з цілої Канади висіли на стінах галереї КУМФ та показували сердечне дитяче розуміння слів поета. Відкриття виставки відбулося 28 березня, відкрив її Юрій Клюфас, а вечором провадила Уляна Глинчак. У програмі був приємний спів хору хлопчиків “Дударик”, виступ бандуриста Віктора Мішалова та інше. Шкода, що біля картинок не було імені автора, а головно – не вказувався вік дитини, що значно допомогло б подивляти молодих мистців. Моєю улюбленою картинкою був “Садок вишневий...”. “КОНТАКТ” та учителі українських шкіл зробили велику працю, організуючи та переводячи такий конкурс по цілій Канаді, заохочуючи наших наймолодших ближче пізнати Великого Кобзаря.
У неділю, 9 березня на площі Торонтської ратуші відбулася велика демонстрація, присвячена Шевченкові, у підтримці боротьби України проти московського наїзника та окупанта. Почалася величавою соборною панахидою у 40-ий день відходу у вічність “Небесної Сотні”. Продовжувалася словом і піснями до слів Шевченка. Виконавцями були торонтці та Марія Бурмака, Сергій “Фома” Фоменко й інші гості з України. На сцені був колосальний портрет поета з написом “Перший герой Майдану”. Сотні присутніх почули ще і промови представників федерального, провінційного та міського урядів. Вони всі говорили про Шевченка, Україну та її героїв ХХІ століття. Організатором був “Євромайдан Канада” при КУК, Відділ Торонто, головою якого є Маркіян Швець.
Величавий був “Ґала концерт” у 200-ліття народження Тараса Шевченка, який відбувся у концертному залі Koerner Hall 23 березня. Ініціатором концерту стала Квітка Зорич-Кондрацька, яка зуміла запалити ентузіазм до співпраці і в інших хорів та інших дириґентів. Організаторами були Конгрес Українців Канади, Відділ Торонто та хор “Веснівка”.
Після короткого вступного слова про нашого генія розпочався концерт творами: “Реве та стогне” Богдана Лятошинського і “Думи мої” Євгена Козака. Кількість хористів на сцені була вражаючою, і відчувалася могутність Дніпра! Збірними хорами “Веснівка”, “Левада”, “Оріон”, Капелою бандуристів Канади та хористами різних хорів дириґувала Квітка Зорич-Кондрацька. Твори були у супроводі двох фортепіано – піаністки Oльга Білейчук і Ольга Цінкевич.
Жіночий хор “Левада” виконав перлину сучасного канадського композитора Зеновія Лавришина “Садок вишневий...” та “Вітре буйний” Богдани Фільц і “Якби мені черевики” Євгена Козака. Дириґувала Жанна Зінченко.
Свіжонаписаний твір для тріо і солоспіву Богдани Фроляк з України “Приснитъся сон мені” виконали тріо “Ґрифин” і оперний соліст Павло Гунька. Глибокопсихологічна музика віддзеркалювала мрії і душевні болі автора. Учасники концерту вітали присутню композиторку Богдану Фроляк оплесками із прем’єрою її твору.
По перерві Павло Гунька виконав чотири пісні Миколи Лисенка та Стефанії Туркевич під акомпанемент Алберта Креволта.
Роман Ясінський дириґував чоловічим хором “Оріон”, а у творі Євгена Козака “Бандуристе, орле сизий” співучасником-солістом був Павло Гунька.
Завжди всіма люблена Капела бандуристів Канади з дириґентом Андрієм Дмитровичем виконала бадьоре “Грай, кобзарю” Григорія Китастого.
Із подивом ми слухали кантату “Б’ють пороги” Миколи Лисенка у виконанні збірних хорів. Твір складний, і треба було мати відвагу та добру підготовку, щоб так вдало “зіспівати” стільки хорів. Твір був у супроводі двох фортепіано – піаністки Oльга Білейчук і Ольга Цінкевич. Солісти – Павло Гунька, Слава Серебряник, Катерина Семчишин, Оленка Сливинська та Сергій Данко.
Фіналом став “Заповіт” Михайла Вербицького зі соло Павла Гуньки. Збірними хорами дириґувала Квітка Зорич-Кондрацька.
Усі четверо дириґентів зуміли осягнути зі своїми хорами знамените виконання. Хористи відчували індивідуальний стиль, техніку своїх дириґентів, їхні бажання та вміло їх передавали нам, і ми мимоволі входили у настрій твору.
Хоча у програмі не було славня України, слухачі, насичені емоційним змістом програми, не один зі сльозами в очах, з думками про Україну, Майдан, нашу безконечну боротьбу за незалежність... спонтанно встали і заспівали “Ще не вмерла Україна”.
Багато інших Шевченківських імпрез відбулося в Торонто, і так радісно, що 200-ліття з дня народження Поета залишить свій слід у культурному житті міста.
Тут треба додати ще одну імпрезу, а саме Товариство Українських Колекціонерів Торонто відбуде свою виставку, присвячену, очевидно, Шевченкові у червні цього року.
Торонто гідно відзначило 200-ліття народження нашого Генія!
PHOTOS
1 - “Ґала концерт” у 200-ліття народження Тараса Шевченка, який відбувся у концертному залі Koerner Hall 23 березня 2014 р.
2 - Мистці Торонто у КУМФ під час виставки, присвяченої 200-літній річниці народження Т. Шевченка