Україна в малярстві Наполеона Орди 

(1807-1883)

Павло Лопата

Хоч був це польський живописець і знаменитий графік, велику частину своїх малюнків Наполеон Орда присвятив пам’яткам української архітектури. Із 1000 оригінальних творів мистецтва, які зберігаються в Національному музеї у Кракові, 80 аркушів з них зібрані в „Альбомі історичних краєвидів Вітебської, Віленської, Гродненської, Ковенсь-кої, Київської, Могильовської, Подільської і Волинської губерній”. Остання з губерній зацікавила Н. Орду найбільше. Їй художник присвятив 177 малюнків, виконаних у 1862–1874 роках, і тільки декілька з них знаходяться у вищезгаданому унікальному виданні. Інші, хоч не всі, літографічні репродукції із загального числа малюнків були репродуковані серіями в „Альбомі історичних краєвидів Польщі”, що видавалися у Варшаві в 1870-их роках.

Початкові твори Н. Орда виконував під час своїх подорожей по Франції, Португалії, Іспанії, Італії та Швейцарії, куди був змушений  виїхати, залишивши батьківщину після поразки польського повстання у 1831 році. Опісля він подорожував по Білорусі та Україні. В Україну приїхав 1856 року, а саме до Верхівні, що на Київщині, як учитель синів генерала Адама Ржевуського. Природа та історія України справили на нього таке сильне враження, що він вирішив створити цілу серію краєвидів з виглядами архітектурних пам’яток. Отже, Україні маляр присвятив 257 мистецьких робіт. У кожній композиції видно максимальну достовірність різних об’єктів та краєвиду навколо них з прецизійними деталями. У багатьох малюнках маляр передав точну перспективу, а давні споруди органічно пов’язав з мальовничістю даної місцевости. Храми, замки, палаци та інші історичні будівлі розташовані на значній відстані. А природа навколо них – документальна і топографічна точність. Даній категорії характерні такі рисунки: „Славута. Маєток Ксаверія-Романа Сангушка”, „Монастирище. Палац Леона-Кальми Подоського”, „Межиріч Корецький. Палац шляхетного роду графів Стецьких”, „Брацлав над Бугом” та інші. В останній акварелі маляр зобразив спокійне озерце, навколо якого туляться сільські хати, а вдалині видно подільський храм і руїни старовинного замку, який руйнували нападами на Брацлавщину кримські татари й опісля турки та поляки.

Годі перелічити всі міста і села, в яких Орда виконав завершені зарисовки. Вони свідчать про великий обсяг роботи. Він обійшов Київщину, Наддніпрянщину, Галичину, Волинь. Так постали малюнки: „Верхівня. Колишня резиденція Ганських”, „Золоті Ворота в Києві”, „Андріївська церква в Києві”, „П’ятничани. Садиба графа Грохольського”, „Погребище. Садиба генерала А. Жевуцького”, „Олександрія. Маєток графа Владислава Браницького”, „Рівне. Палац князя Любомирського”, „Костьол Івана Предтечі в Білій Церкві”, „Фортеця в Кам’янці-Подільському”, „Львів над річкою Полтвою”, в якому бачимо вершини Високого замку з руїнами оборонних споруд. Уважно художник зобразив замки у Луцьку, Дубні, Острозі, Корсуні, Ізяславі, Вінниці та деінде. Особлива увага належить літографії „Замок у Сутківцях”. Руїни замку з XVI ст. та Покровської церкви з кінця XV ст. височать на стрімких пагорбах, що розташовані поблизу річки Ушиці (притоки Дністра), а в підніжжі знаходяться хати села. Попри річку в’ється дорога, на якій видно постаті сельчан. Ця робота має виразний характер та захоплення мистця красою місцевости, яка викликає у глядача широке коло історичних подій минулого. Те ж саме стосується краєвидів села Губківців, що на Волині, в якому домінує скеля, де залишилися руїни замку. Після Жванецької битви 1653 року було зруйновано місцевий замок містечка Жванець. Наполеон Орда знав про те, що твердиня була міцним щитом козацьких військ перед загарбанням її польською армією. Таким його намалював Орда, щоб зберегти пам’ять про його існування для наступних поколінь.

На малюнках цього живописця відбилися шляхи розвитку українського паркового мистецтва, як також зразки натуралістично-реалістичного ландшафту. В них захована історія сивої давнини. Єдиний із українських майстрів цього жанру, хто випередив Н. Орду, був Тарас Шевченко. Він же ж – автор багатьох серійних офортів, присвячених архітектурним пейзажам України. Але за кількістю малюнків, що їх створив Наполеон Орда, польський художник випередив самого Шевченка. Такої згадки він собі цілком заслужив.