ШЕВЧЕНКІВСЬКІ ДНІ

УВУ вшановує Тараса Шевченка

(Пресове бюро УВУ) – Український Вільний Університет провів у суботу, 7 березня 2009 р. Академічний акт вшанування 195-ої річниці від дня народження Тараса Шев­ченка, який відбувся у Великому сесійному залі Мюнхенської міської ратуші.

Святкову академію, на якій були присутні представники професури університетів Мюн­хену, Відня, Бонну, Реґенсбурґу, Вюрцбурґу, Бамберґу та Ульму (усього більше півтори сотні гостей), відкрила докторантка філософського факультету УВУ, піаністка Алла Боборикіна. В її виконанні прозвучав “Прометей” Кирила Стеценка.

Проф. Іван Мигул, ректор університету, окреслив у своєму вступному слові початки традиції Шевченкознавства в УВУ, почавши від заснування університету у 1921 р. Він, зокрема, згадав наукові заслуги Романа Смаль-Стоцького, Павла Зайцева, Юрія Бойка-Блохина, Івана Мірчука, Володимира Яніва, Олекси Горбача, Мирослава Антохія та інших професорів УВУ, імена яких давно вписано золотими літерами у світове Шев­ченко­знавство.

Головну доповідь на святі виголосив проф. Ганс Роте, найвизначніший сучасний німець-комовний славіст, професор університету в Бонні та лауреат медалі УВУ за зас­луги в ділянці україністики. Його доповідь “Тарас Шевченко, самостійна Україна і ми” полонила слухачів. У своєму виступі проф. Роте підкреслив, що дослід­ники, котрі ба­жають займатися україністикою в німецькомовному світі та у контексті Європей­ського Союзу взагалі, повинні використовувати наукові здобутки і досвід УВУ в минулому та сучасному.

Центральною подією відзначення Шевченкових роковин була також презентація найно­вішого видання УВУ – німецькомовної монографії “Тарас Шевченко і сучасна україн­ська літературна мова. Спроба вшанування”. Ця монографія (450 стор.) побачила світ завдяки дотації зі спадку д-ра Петра Цимбалістого, професора слов’янської філології УВУ. Про книжку говорив сам автор, провідний україніст д-р Міхаель Мозер, професор УВУ і Віденського Університету. Він представив цю монументальну роботу, яка зав­дячує своєю появою не лише творчій насназі автора, але й також наполегливості проф. Івана Мигула і проф. Миколи Шафовала.

Після виступу проф. Мозера докторантка україністичного фа-культету УВУ Оксана Нойбауер прочитала поезії Тараса Шевченка “Осія, Глава 14” та “Ісая, Глава 35”. Мис­тецьке читання відбулося в українському оригіналі та у німецькому перекладі А. Курели.

На святі прозвучали також чотири пісні на слова Т. Шевченка в аранжуванні для фортепіано Якова Степового. Їх виконав оперний співак, баритон Петро Бойко, який і завершив вечір зворушливим виконанням “Заповіту”.