25 років з дня Чорнобильської аварії

Церемонія відкриття алеї “Героїв Чорнобиля” у Києві26 квітня 2011 року весь світ згадував про трагічну подію – аварію на Чорнобильській АЕС. Минуло рівно 25 років з дня найжахливішої техногенної катастрофи в історії людства.

Найбільша аварія на Чорнобильській станції сталася 26 квітня 1986 року. Вибухнув четвертий енергоблок станції. В результаті територія у радіусі 30 кілометрів піддалася радіоактивному забрудненню, від радіоактивного зараження потерпіли 19 регіонів з територією майже 60 тис. квадратних кілометрів і з населенням 2,6 млн. чоловік. Загальна площа радіаційного забруднення України склала 50 тис. квадратних кілометрів у 12 областях.

Згідно з офіційними даними, радіоактивне опромінення отримали майже 8 400 000 жителів України, Білорусі та Росії, що перевищує чисельність населення Австрії.

15 грудня 2000 діяльність ЧАЕС як виробника електроенергії була припинена.

Українська влада хоче пере-
творити Чорнобильську станцію на безпечну систему за допомогою об’єкту “Укриття”, який представлятиме собою споруду у формі арки заввишки 105 метрів, довжиною 150 метрів і шириною 260 метрів. Після зведення він буде насунений на четвертий блок ЧАЕС, над яким зараз стоїть саркофаг.

На сьогоднішній день вартість цього проекту становить понад 1 млрд. євро. Українська влада заявляє про необхідність на початковому етапі зібрати 740 млн. євро.

19 квітня 2011 у Києві відбулася Донорська конференція зі збору коштів на будівництво об’єкту “Укриття”. Країни-учасниці конференції зобов’язалися надати Україні 550 млн. євро на чорнобильські проекти.

Упродовж 25 років Україна витратила на подолання наслідків аварії на ЧАЕС понад 12 млрд. дол.

Поминальні заходи розпочалися у ніч проти у вівторка, 26 квітня – у час, коли стався вибух на ЧАЕС. Меморіальні заходи відбулися цього дня у багатьох містах України.

Вночі, у час, коли стався вибух на ЧАЕС, на Майдані Незалежності в Києві запалили двадцять п’ять свічок. До цієї акції приєдналися екологічні активісти у Росії, Китаї, Британії, США, Фінляндії та Норвегії.

Крім того, у ніч проти вівторка сотні людей зібралися на меморіальну службу в центрі Славутича, що за 40 кілометрів від ЧАЕС, серед них – чимало ліквідаторів аварії.

“Я двадцять п’ять років відпрацював на Чорнобильській станції. Зараз на пенсії. Ось через двадцять п’ять років після аварії прийшов за друзів свічку поставити. Згадати всіх друзів, усе, що було... Важко про це говорити”, – розповідає один з учасників служби.

Президент України Віктор Янукович взяв участь у жалобних заходах у Чорнобилі разом із президентом Росії Дмітрієм Медвєдєвим та Патріархом Московським Кірілом. Попри попередні оголошення, президент Білорусі Аляксандр Лукашенка до України не приїхав. Натомість він здійснив поїздку постраждалими внаслідок аварії територіями Білорусі.

 

PHOTO

Церемонія відкриття алеї Героїв Чорнобиляу Києві