На голову НТШ Канади переобрано д-р Дарію Даревич

На загальних зборах Наукового Товариства ім. Шевченка у Канаді, що відбулися в Торонто 5 квітня 2008 року, переобрано д-р Дарію Даревич на голову. До Дирекції увійшли: проф. Марко Горбач, проф. Микола Держко, п-і Кассандра Балан, д-р Марко Стех, мґр. Роман Сенькусь, мґр. Роман Журба, проф. Віктор Остапчук, проф. Марта Дичок, д-р Даґмара Турчин Дувірак, д-р Галина Сидоренко, мґр. Таня Джулинська і мґр. Ірина Микитюк. До Контрольної Комісії обрано проф. Василя Янішевського на голову, мґр. Любу Пендзей і мґр. Богдана Колоса – на членів.

Загальні збори Товариства відкрила Дарія Даревич, голова в останній каденції. Після вшанування пам’яті членів, що відійшли у вічність, відбулося вручення грамоти почесного члена Товариства д-рові Василеві Веризі за довголітню віддану працю у проводі НТШ-К і за визначну наукову, публіцистичну та громадську діяльність. Д-р Верига є автором понад 10 монографій, великої кількости наукових доповідей та статей з ділянки української історії, як також праць у професійних журналах бібліотекарства. Він зробив вагомий вклад у бібліотекарство тим, що опрацював зміни у класифікації і періодизації, які прийняла Конгресова Бібліотека в Америці, що мало світове значення. В українській громаді д-р Верига загальновідомий як провідний громадський діяч і як колишній генеральний секретар Світового Конгресу Українців.

Проф. Марко Горбач, заступник голови, та інж. Зенко Татарський, секретар, вручили грамоти підвищення категорії членства членам-науковцям і письменникам, що були присутні на зборах.

Зборами вміло керував предсідник проф. Максим Тарнавський. Секретарем обрано мґр. Христину Колос. За діяльність Дирекції у минулій каденції звітувала голова д-р Дарія Даревич на підставі обширно написаних звітів усіх діловодів. Друковані звіти були роздані всім присутнім. Варто пригадати, що НТШ діє у Канаді від 1949 року. В Торонто знаходиться осідок Дирекції. Окрім того, працюють осередки в Едмонтоні, Монреалі та Оттаві. Ряди членства щороку поповнюються новими членами – не тільки науковцями, але також особами, зацікавленими у підтримці української науки. Приблизно 15% членів – це науковці, недавно прибулі з України.

Однією із головних ділянок праці НТШ є проведення наукових доповідей. Такі доповіді українською мовою з різних ділянок науки є одним із засобів утримання і розвитку інтелектуального та наукового діалогу в українській громаді Канади. Найбільше доповідей, аж двадцять, відбулося у Торонто. Наукові доповіді, організовані Осередками, також відбуваються в Оттаві, Едмонтоні та Монреалі.

НТШ співпрацює з іншими науковими організаціями. Разом з УВАН зорганізовано три спільні сесії на Всеканадському Конгресі гуманітарних і суспільних наук, що відбувся в Торонто, в Університеті Йорк, 27 травня 2006 року. У Конференції взяло участь 10 науковців, з яких сім – члени Товариства. Увечері відбулася зустріч науковців з українською громадою і круглий стіл на тему “Перспективи на майбутнє українських і українсько-канадських студій”. Вечір був спонсорований Комітетом Науки Конгресу Українців Канади, НТШ і УВАН. Конференція “Український модернізм у мистецтві” відбулася 16 березня 2007 року. На запрошення Центру ім. Петра Яцика при Торонтському Університеті НТШ стало одним із спонсорів цієї конференції в Центрі Мунк Торонтського Університету. З доповідями виступили п’ять науковців – усі члени НТШ у Канаді чи Америці.

НТШ продовжує підтримувати видання наукових видавництв. У 2007 році вийшла праця Аґнєшки Ґронек про українські ікони Страстей Христових (Agnieszka Gronek, Ikony Mki Paskiej. O przemianach w malarstwie cerkiewnym ukraisko-polskiego pogranicza. Краків: Collegium Columbinum, 2007). Незабаром побачать світ дві книжки про Василя Барвінського: “Василь Барвінський у дослідженнях і споминах” і “Василь Барвінський. Статті та матеріали” (Дрогобич: Посвіт, 2008). Обидва видання одержали підтримку з фондів, зібраних у пам’ять бл. п. Одарки Онищук. У Видавництві НТШ у Львові друкується книжка д-ра Василя Вериги “На службі народній. Визначні постаті української діаспори”. Як том 41 НТШ-К вийшла у 2006 році книжка Віктора Коняга і Ореста Ладижинського The Legion of Ukrainian Sich Riflemen: Badges, Medals, and Other Items. Кошти цього видання покрили автори.

НТШ також неперіодично видає “Бюлетень” для своїх членів і утримує вебсторінку  www.ntsh.ca

Від імени Контрольної комісії проф. Василь Янішевський висловив признання голові і Дирекції НТШ за діяльність упродовж двох останніх років.

Загальні збори одноголосно ухвалили надати почесне членство за довголітню віддану керівну діяльність в українській громаді, науці і Товаристві проф. Василеві Янішевському в Торонто і д-рові Петрові Саваринові, голові Осередку НТШ в Едмонтоні.

На закінчення у своєму слові д-р Дарія Даревич сказала: “Від початків свого заснування у Львові 1873 року метою Товариства було і є плекати та розвивати науку, зокрема в ділянці українознавства. Зв’язок з Україною завжди залишається невід’ємною частиною нашої ідентичности тут, у Канаді. Але наша праця повинна орієнтуватися на потреби української громади в Канаді. Це не лише тому, що наука потребує підтримки громади, але й тому, що наука сповняє велику роль у плеканні, збереженні і розвитку свідомости та ідентичности даної громади”.