Виставка Лео Мола у Києві

16 квітня ц. р. в Національному музеї Тараса Шевченка у Києві розпочала роботу виставка, присвячена творчості всесвітньовідомого скульптора українського походження з Канади Лео Мола (Леоніда Молодожанина).

У відкритті виставки взяли участь міністр закордонних справ України Володимир Огризко, посол Канади в Україні Абіна Данн, заступник міністра культури і туризму України Ольга Бенг.

У жовтні 2007 р. Лео Мол та дружина мистця Марґарет передали в дар Україні для постійного зберігання у Національному музеї Тараса Шевченка частину творчого доробку майстра, створеного за останні 50 років. Це вже не перший дарунок мистця Національному музею Тараса Шевченка. У 1992 році скульптор подарував горельєф “Гайдамаки”, скульптуру “Марія” та модель пам’ятника Тарасові Шевченку, що знаходиться у Вашингтоні.

На виставці, що відкрилася у Національному музеї Тараса Шевченка, представлені скульптурні роботи Лео Мола, його графічні твори, документи, фотографії пам’ятників, які знаходяться у багатьох країнах світу. На особливу увагу заслуговує Шевченкіана – моделі пам’ятників у Вашингтоні, Вінніпезі, Санкт-Петербурзі, скульптурна композиція “Гайдамаки”; копії пам’ятників Св. Володимиру в Лондоні та Митрополиту Шептицькому у Філадельфії.

Виставка буде діяти до 14 травня 2008 року.

Леонід Молодожанин (Лео Мол) народився у 1915 році в місті Полонному, на Хмельниччині, Україна. Студіював у Ленінградській Академії Мистецтв (у проф. М. Манізера) від 1936 до 1941 років та в Академіях Мистецтв у Берліні, Німеччина, і в Гаазі, Голландія. З 1948 року постійно живе у Канаді.

Лео Мол запроектував і створив пам’ятник композитору Олександрові Бородіну і погруддя П. Чайковського для Консерваторії в Ленінграді, 1939 р.; пам’ятники Тарасові Шевченку у Вашингтоні, США, 1964 р., у Буенос-Айресі, Аргентина, 1971 р., у Прудентополісі, Бразилія, 1990 р.; колишньому прем’єрові Канади Джону Діффенбейкеру в Оттаві, 1986 р.; піонеру-пілоту Тому Ламбу на летовищі в Де Па, Манітоба, 1971 р.; Королеві Єлизаветі ІІ у Вінніпезі, 1971 р.; Папі Івану Павлові ІІ в місті Алтотінг, Баварія, Німеччина, 1983 р.; Св. Володимиру – у Вінніпезі, 1984 р., у Саскатуні, 1988 р., у Лондоні, Англія, 1988 р., у Римі, Ватикан, 1988 р., в Торонто, 1989 р.; “Піонерська родина” у Cелі cпадщини української культури біля Едмонтону в Альберті, 1981 р.; спортсмену-хокеїстові Максу Беллові для школи Сан Джон у Вінніпезі, 1990 р.; Монаху Піо, бронза, 1984 р. в Франстанц, Австрія; К. С. Адамсу, бронза, 1967 р.; президентові Філіпсу Петролеюму, Бартелсвілл, Оклагома, США. Скульптор також виконав погруддя канадських мистців так званної “Групи Семи”: Александра Джексона, Фредеріка Варлея, Альфреда Кассона; погруддя колишнього прем’єр-міністра Канади Джона Діффенбейкера; президента Америки Д. Айзенгауера; Папи Павла VІ, Папи Іоана ХХІІІ, Папи Івана Павла ІІ; Кардиналів – Тіссерана і Йосипа Сліпого; С. Гординського, П. Куча, Я. Гніздовського; Митрополитів – Іларіона і Германюка; О. Грищенка, М. Лисенка, О. Кошиця, А. Дарагана, А. Брекера, д-ра Торлаксона та інших.

Лео Мол запроектував і виконав понад 80 вітражів для церков у Канаді. Твори скульптора знаходяться у постійних колекціях і галереях  Гамільтону, Онтаріо; “Колекції канадського мистецтва Макмайкл” у Клайнбурзі, Онтаріо; в Національній портретній галереї у Вашингтоні, США; у Ватиканському музеї в Римі; в галереї у Вінніпезі, Манітоба; в Українсько-Канадській Мистецькій Фундації у Торонто; в галереї “Осередок Української Культури” у Вінніпезі; у приватних збірках у Канаді, США, Англії, Німеччині, Голландії й Італії.

Понад 100 скульптурних творів Лео Мола (у бронзі) заходами управи міста розміщено в парку скульптур імени Лео Мола у Вінніпезі.

Мистець є членом і колишнім президентом Об’єднання Мистців Манітоби та дійсним членом Королівської Академії Мистців Канади, Об’єднання Американських Мистців США, Товариства Мистців у Мюнхені, Баварія, Німеччина, та Об’єднання Українських Мистців у діаспорі.

Лео Мол відзначений званням почесного доктора: Університету у Вінніпезі, Університету провінції Манітоба, Університету провінції Альберта, Едмонтон. Нагороджений Орденом Канади у 1989 році. У 2001 році Лео Мол відзначений державною нагородою України – орденом “За заслуги”.