Президент СКУ зустрівся з громадою Торонто

Лариса Гринда

В суботу, 1 травня ц. р., у галереї Канадсько-Української Мистецької Фундації відбулася зустріч української торонтської громади із президентом Світового Конгресу Українців Евгеном Чолієм, якого представив президент Конгресу Українців Канади Павло ґрод.Президент Світового Конгресу Українців Евген Чолій

Традиційно СКУ щороку проводить Травневу акцію, яка дає нагоду зібрати цій світовій надбудові кошти на її потреби. Виступ президента СКУ цього разу співпав із першим днем даної акції. Пан Чолій подякував українській громаді за зацікавлення діяльністю СКУ та його підтримку, а також поінформував про працю, виконану протягом року.

Евген Чолій повідомив, що Рада директорів СКУ виокремила 5 найважливіших для української діаспори та України питань, які лягли в основу оприлюдненої у березні минулого року візії СКУ щодо головних напрямків його діяльности на біжучу каденцію.

Після обговорення цих питань із Президентом, прем’єр-міністром та міністром закордонних справ України 30 липня минулого року СКУ підписав Меморандум про співпрацю з Міністерством закордонних справ України в таких напрямках: забезпечення захисту інтересів закордонних українців; підвищення позитивного міжнародного іміджу України; збереження і популяризація української мови в Україні та в діаспорі; визнання Голодомору геноцидом українського народу; сприяння в реалізації європейських і євроатлантичних старань України. Пізніше СКУ підписав Меморандум про співпрацю з Міністерством культури і туризму України в галузі культури та мистецтва, а відтак – два меморандуми у галузі спорту.

Хоча минуло не так уже й багато часу, але чимало планів і задумів СКУ вже втілено в життя. Зокрема, завдяки заклику СКУ, згідно з резолюцією Парламентської асамблеї ОБСЄ, яка рівною мірою засуджує сталінізм і нацизм, уряд України прийняв відповідну постанову про зняття ряду пам’ятників Леніну з Державного реєстру нерухомих пам’яток національного значення. В результаті спільних зусиль СКУ, прем’єр-міністра України та Об’єднання Українців Польщі продовжує діяти єдиний у Польщі україномовний телевізійний канал “Теленовини”, якому загрожувало закриття. Після зустрічі президента СКУ з керівництвом Державного комітету телебачення та радіомовлення України і Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення ряд українських радіо- та телеканалів розпочав подавати матеріали СКУ у своїх випусках. Світовий Конгрес Українців прилучився до проведення конкурсу на кращий проект монумента у Вашингтоні жертвам Голодомору, який планується встановити. Під час XXI Олімпійських Ігор у Канаді, у рамках меморандуму співпраці з Національним Олімпійським Комітетом України в Українському Католицькому Центрі Ванкуверу було створено Український Дім, який упродовж усіх Ігор був центром для офіційних заходів та зустрічей з українськими спортсменами. Працю Українського Дому успішно забезпечила складова організація СКУ, Конгрес Українців Канади, у співробітництві з Національним Олімпійським Комітетом та з Посольством України в Канаді.

14 жовтня 2009 р. СКУ вперше взяв участь у Парламентських слуханнях в Україні на тему “Закордонне українство: сучасний стан і перспективи співпраці”, після чого активізувалось співробітництво владних структур України з СКУ.

Згідно зі своєю візією, СКУ також охороняє людські та національні права українців, незалежно від місця їхнього проживання. До таких питань належить і встановлення справедливости відносно Акції “Вісла”.

СКУ також цікавиться справою Івана Дем’янюка, якого в черговий раз хочуть звинуватити у воєнних злочинах під час Другої світової війни. Цілком очевидним є те, що ця справа є політичною акцією, в якій зацікавлені сили хочуть перекласти вину за нацистські злочини на українців, які, навпаки, були жертвами цих злочинів.

Важливим завданням у діяльності СКУ є також розбудова українського громадського життя в діаспорі. Для цього підтримуються постійні контакти із крайовими надбудовами, СКУ інформує їх про біжучі справи та координує спільні дії. За період від серпня 2008 року дотепер президент СКУ Евген Чолій зустрівся з українцями із 25 міст і сіл у 10 країнах світу.

Важливою ділянкою діяльности СКУ є реакція на ситуацію в Україні. Світовий Конгрес Українців випустив ряд звернень щодо президентських виборів 2010 р., закликаючи віддати свої голоси за кандидата, який служитиме інтересам України і українського народу; зміцнення самостійности України; збереження національної пам’яті українського народу, зокрема щодо Голодомору і національних героїв України Степана Бандери та Романа Шухевича; щодо європейських та євроатлантичних прагнень України та розвитку і збереження української мови. СКУ також реагував і на інші дії нової влади в Україні, які не сприяють розвиткові та скріпленню Української держави, – щодо благословення на інавґурації Президента і очолення урочистого Молебня Патріархом Московським Кирилом, встановлення в Україні пам’ятників Сталіну, підписання Президентом України Януковичем із президентом Росії Дмитром Медведєвим угоди щодо Чорноморського флоту і т. п.

Президент СКУ Евген Чолій наприкінці своєї змістовної і цікавої доповіді наголосив на важливості місії СКУ у відстоюванні інтересів усього українства та у збереженні незалежної України, зокрема у сьогоднішніх політичних обставинах. Він закликав цікавитись працею СКУ, поширювати інформацію, активно реагувати на заяви і звернення, а також включатися до спільної праці для загального добра та фінансово підтримувати Світовий Конгрес Українців.

Опісля присутні у залі мали нагоду поставити запитання панові Чолію, на які він докладно відповів. Особливо емоційною була реакція на сучасну ситуацію в Україні.

Відтак Евген Чолій вручив грамоти членам створеного за його ініціативою минулого року Клубу президента СКУ. До цього престижного Клубу можуть увійти організації або приватні особи, які пожертвують 1,000 або більше доларів на рік на потреби Світового Конгресу Українців. У 2009 році членами Клубу стали: українські кредитові спілки – “Самопоміч” (Чикаго), “Будучність” (Торонто), Українська Кредитова Спілка (Торонто), “Дежарден” (Монреаль), “Самопоміч” (Філадельфія), “СУМА” (Йонкерс), “Самопоміч”,

(Нью-Йорк), “Самопоміч” (Н.-Дж., Кліфтон); громадські організації – Асоціація “Павлокома” (Торонто), Канадська Асоціація Лемків (Торонто), Міжнародна Організація Українських Громад “Четверта Хвиля” (Торонто), Спілка Української Молоді, Відділ у Монреалі; поодинокі особи: Пітерсон Стан, Стебельський Андрій, Хохля Юрій, Воркун Богдан, Джансон Михайло, Іванюра Іван, Мерена Стефан, Штик Петро, Яремко Іван, Варгати Микола, Бундза Наталка, Ґрод Павло, Ковальський Михайло & Муцак-Ковальський Дарія, Лялька Володимир, Охрим Юрій, Потічний Зенон. У цьому році в Клуб президента СКУ вступили Анна Кісіль, Євген Коструба, Марія Фішер-Слиж і Люба Левицька, яких також відзначено грамотами.

Президент СКУ подякував їм за фінансову підтримку, а присутні нагородили їх оплесками.

Дискусія продовжувалась опісля урочистої частини при каві та солодкому.

PHOTO

Президент Світового Конгресу Українців Евген Чолій