95 років перемоги українців над російськими військами на горі Маківка

Галина Терещук

Львів – У Центральному державному історичному архіві у Львові відкрита виставка, присвячена 95-й річниці битви на горі Маківка (в Карпатах на Львівщині) у роки Першої світової війни. Матеріали розповідають про історію та формування Українських Січових Стрільців, перемогу 3 травня над військами Російської імперії.

Практично увесь архів Легіону Українських Січових Стрільців до початку Другої світової війни зберігався у Львові. Під час німецької окупації він був розпорошений і частково вивезений.Меморіал Українських Січових Стрільців на горі Маківка

Нині найбільше документів УСС зберігається в рукописних збірках Бібліотеки Народової у Варшаві та в Центральному державному історичному архіві у Львові. Тут є тисячі документів в окремих фондах “Збірна Станиця УСС”, “Легіон УСС”, матеріали про українського військового отамана Легіону Семена Горука, а головне, що зберігся первісний інвентарний опис документів усього архіву УСС.

 Добровольцями в УСС записались 20 тисяч переважно молодих людей

 На виставці представлено лише невелику частину архівних матеріалів, які раніше не експонувалися. Зокрема, заяви добровольців і дозволи батьків на запис неповнолітніх синів і дочок у Легіон, основу якого становили вчорашні гімназисти і студенти. Добровільна українська збройна формація, у складі австрійської армії, виникла в серпні 1914 року у Львові з українських стрілецьких, сокільських, пластових організацій, які діяли в Галичині у 1912-1914 роках. Легіон налічував дві з половиною тисячі вояків, а добровольців було 20 тисяч. У роки Першої світової війни Січові Стрільці боролися проти військ Антанти, Росії зокрема.

З архівних матеріалів дізнаємось про глибокий патріотизм українців, які прагнули своєї незалежної держави. Листи про формування Легіону, численні фотографії, публікації у тогочасній пресі, звернення і заяви, особисті документи стрільців, рукописний статут свідчать про здатність галичан самоорганізуватись.

Старі світлини знайомлять із побутом січових стрільців. Кіш УСС набирав новобранців. При ньому діяли бібліотека, стрілецький хор, оркестр, а також була квартира преси, і це у час війни. Журналісти та літератори, композитори випускали альманах “Червона калина”, сатиричний журнал “Самопал”, “Самохотник”. 95 років тому було видано “Співанки УСС”, але донині стрілецькі пісні популярні і знані, вражають мелодійністю, оптимізмом, веселістю і не надуманим, а щирим патріотизмом. Осип Назарук, Лев Лепкий, Гриць Коссак та інші відомі стрільці працювали у Коші і навчали молодь. Особові справи цих стрільців містяться у фондах історичного архіву.

Історія вимагає об’єктивного погляду

Один із упорядників виставки, начальник відділу використання інформації Центрального державного історичного архіву України у Львові Ігор Смольський зазначає, що, попри те, що історія стрілецтва сягає майже ста років, є чимало документів, які необхідно вивчати.

“Документів є дуже багато. Залежно, який погляд ми зробимо, чи відійдемо від міфотворчости тих подій, чи будемо об’єктивно розглядати ці події. Бо, з одного боку, це перемога, а з іншого – трагедія, бо це кров українства, яке воювало у складі австрійської армії. Це потрібно вивчати об’єктивно, працювати потужним науковим інституціям, досліджувати матеріали не лише в українських архівах і у Варшаві, щоб побачити об’єктивну картину того часу”.

Битва завершилась 3 травня 1915 року. УСС отримала перемогу над російськими військами, і гора Маківка опинилась під контролем австро-угорської армії. Відтоді активізувався національно-визвольний рух у Галичині, а УСС стали важливою силою при формуванні військ Центральної Ради і основою Української Галицької Армії.

Екс-Президент Віктор Ющенко у січні цього року підписав Указ “Про заходи з відзначення, всебічного вивчення та об’єктивного висвітлення діяльности Українських Січових Стрільців”. Одразу ж голова Держдуми Росії Борис Гризлов назвав цей указ про вшанування УСС, які брали участь у 1915 році в боях проти російських військ, “недружнім кроком” щодо Росії. Однак цю подію на загальноукраїнському рівні не відзначають. А 2 травня відбулося традиційне сходження на гору Маківка і панахида за полеглими.

У битві на горі Маківка із 29 квітня до 3 травня 1915 року загинули понад 40 українських стрільців, і більш ніж 70 вояків були поранені. У 1917-1919 роках Січові Стрільці були найбільш боєздатними підрозділами Армії Української Народної Республіки.

PHOTO

Меморіал Українських Січових Стрільців на горі Маківка