Земляки-одесити вшанували Юрія Липу

Юрій ЛипаІм’я громадського діяча, письменника, поета, публіциста, лікаря, автора української геополітичної концепції, одного із визначних ідеологів українського націоналізму Юрія Липи мали б постійно пам’ятати і шанувати перш за все в Одесі. Тут 5 травня 1900 року він народився, тут навчався у гімназії № 4, а потім у Новоросійському Університеті. Він став гідним послідовником свого батька Івана Липи – видатного українського письменника й борця за самостійність України. У сімнадцять літ Юрій став редактором часопису “Вісник Одеси”, пише свої перші брошури: “Союз визволення України”, “Королівство Київське за проектом Бісмарка”, “Гетьман Іван Мазепа”, які побачили світ у заснованому батьком видавництві “Народний стяг”. Тоді ж, з огляду на загрозу більшовицького перевороту в Одесі, вступає до лав Гайдамацької дивізії, а пізніше – до куреня морської піхоти Збройних Сил УНР, бере участь у січневих боях на вулицях міста.

Згадали добрим словом і вшанували Юрія Липу не очільники міста й області, а лише просвітяни і свободівці. Вони прийшли в день його народження до будинку на вулиці Пастера і поклали квіти до меморіальної дошки на честь Івана і Юрія Лип. Голова Одеської обласної організації ВО “Свобода” Андрій Маляс розповів про життєвий шлях і боротьбу Юрія Липи за волю України. Він, зокрема, зазначив: “Свого часу Юрій Липа написав, що “Вільна Україна постане не після звільнення Києва, а після знищення Москви як столиці російської наддержави”. І сьогодні, коли бачимо вакханалію та істерію навколо святкування перемоги неіснуючої ворожої держави, маємо зробити так, щоб очистити від “Москви” голови людей. Щоб українці врешті прокинулись і вшановували власних героїв, які жодного відношення до тих осіб, які нав’язує сучасна лже-еліта, не мають. Праці ж провідника одеських націоналістів Юрія Липи мають бути дороговказом і політичним орієнтиром для українців”.

Про величезну творчу спадщину Юрія Липи розповів у своєму виступі голова обласної організації Товариства “Просвіта” ім. Тараса Шевченка Олександр Степанченко. Доробок Юрія Липи – то більше двохсот різноманітних творів: книг, статей, рецензій, перекладів. Збірки його поезій сповнені духом боротьби за українську ідею, а в літературознавчих есе він накреслив глобальні завдання розвитку української культури, яка в майбутньому має стати перлиною світової цивілізації. Та найбільш цінними для наступних поколінь є його філософські твори, зокрема “всеукраїнська трилогія”: “Призначення України”, “Чорноморська доктрина” та “Розподіл Росії”. У цих працях Юрій Липа заявив про себе як теоретик сучасної української геополітики.

Сергій Горицвіт

PHOTO

Юрій Липа