Інтронізація Єпископа Бориса Ґудзяка в Парижі
Ігор Бардин,
Торонто
Собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам де Парі) – катедральний собор Римо-Католицької Паризької Архидієцезії та головна катедра Архиєпископа Парижу Кардинала Андре Вен-Труа.
У неділю, 2 грудня 2012 року в Соборі Паризької Богоматері відбувся чин інтронізації Єпископа Бориса Ґудзяка під головуванням Патріарха Святослава Шевчука, Верховного Архиєпископа Києво-Галицького та предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви; Кардинала Андре Вен-Труа, Архиєпископа Парижу; Кардинала Христофа Шенборна, Архиєпископа Відня та ординарія для вірних греко-католицького обряду в Австрії; а також Архиєпископа Івано-Франківської (Станіславівської) Архиєпархії Володимира Війтишина.
У День пророка Овдія за Юліанським календарем тисячі нових парафіян прийшли до Собору Паризької Богоматері. Багато з них мали жовто-блакитні шалики та нашивки на своїх рюкзаках. Одна група паломників прийшла пішки знайомою вулицею Сен-Жермен від Собору Святого Володимира Великого. Інші прибули літаками, поїздами та автомобілями. Собор був заповнений вщент. Прийшли навіть ті парафіяни, яких рідко можна побачити в церкві – лише на Різдво та Великдень. Дехто припускає, що Нотр-Дам ще не збирав стільки відвідувачів з часу його останньої реставрації. Усі вони прибули на інтронізацію Єпископа Бориса Ґудзяка, українського американця з міста Сиракюз, що у штаті Нью-Йорк, який виріс, слухаючи про виступи бейсбольних команд “Янкі”, “Ред Сокс” і “Блу Джейс” та займаючись лижним спортом на північних схилах штату Нью-Йорк і Квебеку.
Цієї неділі Єпископ Борис Ґудзяк ще на один крок наблизив Україну до Франції та Європи, взявши на себе обов’язки Апостольського Екзарха для українців греко-католиків Франції, країн Бенелюксу та Швейцарії. Незважаючи на прийняття нової посади, він залишиться працювати в Українському Католицькому Університеті, де займає посаду ректора з 2002 року. Шлях Бориса Ґудзяка від північного Нью-Йорку до Львова і тепер до Парижу є визначним. Патріарх Святослав та Єпископ Борис – одні з наймолодших провідників у служінні Вселенській Церкві.
Архиєпископ Парижу Кардинал Вен-Труа привітав церковний прихід, більшість якого складали українці, такими словами: “Ми раді вітати вас у цьому соборі, який від сьогодні, я сподіваюся, стане і вашим собором”. Безсумнівно, Архиєпископ спостерігав за великою процесією послідовників, яку Єпископ Борис ввів до святині, до якої входили і діти львівського центру “Джерело” у супроводі директора Зені Кушпети, і Апостольський Нунцій у Білорусі Клавдіо Гуджеротті. Свідками інтронізації Єпископа стали дипломати та паломники з усіх частин України та Європи і Північної Америки, а також сотні туристів, що були присутні на Божественній Літургії Святого Іоанна Златоустого і які заповнили всі можливі проходи в соборі. Всі, без сумніву, були зачаровані прекрасними співами семінарського хору Львівської Духовної Семінарії Святого Духа та львівського хору “Стрітення” під керівництвом Мар’яни Корчинської.
Також були присутні міністр уряду України Петро Порошенко і Ганна Герман, радник Президента України та уродженка Львова. Обоє прибули як приватні особи.
Архиєпископ Вен-Труа привітав нового греко-католицького Екзарха для Франції та вшанував пам’ять Єпископа Михайла Гринчишина, що служив Екзархом від 1983 до 2012 року.
На завершення церемонії Архиєпископ Відня Христоф Шенборн прочитав свою проповідь. Він тепло привітав нового Екзарха та всіх присутніх. “По-перше, це велика радість та честь, що Українська Церква, Греко-Католицька Церква України, Церква мучеників, цього дня та у цьому соборі святкує інтронізацію свого нового Екзарха для Франції, країн Бенелюксу та Швейцарії. Я особливо вітаю Його Преосвященство Єпископа Бориса, давнього і високоповажаного друга, з великою вдячністю за його вчинки та досягнення в Україні”.
Архиєпископ Шенборн продовжив: “Я вклоняюся перед мучениками, що пройшли крізь часи брутального придушення Греко-Католицької Церкви радянським режимом. Одним із визначальних ознаменувань нашого часу є те, що ця Церква стоїть на шляху відродження. Я вклоняюся перед великими справами Української Церкви, Церкви, об’єднаної зі Святим Престолом для створення живого мосту між традиціями Сходу та Заходу. Церква продовжує жити у своєму розквіті, коли дихає обома легенями.
Сьогодні, брати та сестри, ви глибоко дихали обома легенями у цьому соборі, який об’єднує віру Заходу та Сходу. Я вважаю, що роль Церкви, Східної Церкви, об’єднаної з Римом, – це показати Латинській Церкві, що для розквіту католицизму необхідно знати, любити, ділити життя, духовність та дух, які ми даруємо нашим братам та сестрам у католицькій вірі.
Я бажаю Його Преосвященству Борисові та його Місії всіх Божих благословень, і щоб він був прийнятий своєю парафією з тією ж радістю, як на сьогоднішній Літургії”.
Новопосвячений Екзарх для Франції, країн Бенелюксу та Швейцарії Єпископ Борис відповів скромними словами подяки та висловив очікування служби своїй пастві, а також наближення рідної України до інтелектуального й культурного центру Європи. Паства, серед якої були численні паломники з України, відчула те, як Єпископ Борис заклав основи нещодавно новозбудованого мосту, що з’єднав Україну із Францією та європейським співтовариством.
Могутній спів “Аксіос” пролунав на завершення цього історичного дня в житті Собору Паризької Богоматері та подорожі України і українців до двадцять першого сторіччя.
PHOTOS
1 - Зліва направо: Патріарх Святослав Шевчук, Єпископ Борис Ґудзяк
2 - Під час інтронізації Єпископа Бориса Ґудзяка в Соборі Паризької Богоматері