“Чай на княжому дворі”

“Весна! Козаки та шляхта з’їж-джаються до Батурина. Чекають на повернення гетьмана Мазепи з Києва. Чекають на добрі новини, бо життя стає все тяжчим і тяжчим. Сподіваються, що гетьман зможе утвердити права України і зупинити знущання царя над нашим народом”.

Такими величними словами під урочисті звуки дзвонів розпочнеться історична інсценізація “Чай на княжому дворі”, під час якої глядачі матимуть нагоду перенестися у своїй уяві в далеке VIII століття на зустріч із князівною Либідь, а згодом помандрувати сторінками історії аж до XVIII століття. Через туман віків з’являться величні володарі, котрі зводили підвалини нашої віри, культури, державности. Присутні на виставі зможуть не тільки зустрітися з відомим князем Володимиром Великим, з княжною Анною, донькою Ярослава Мудрого, яка протягом багатьох років була королевою Франції, з першим галицько-волинським королем Данилом, з княгинею Євдокією та її маленькою донечкою князівною Софійкою, з “квіткою України” Мотрею Кочубеївною, Магдалиною Мазепою, яка хлібом і сіллю вітатиме свого сина гетьмана Івана Мазепу, але й стати свідками надзвичайної події – коронації княгині Ольги.

“Чай на княжому дворі” не є театральною виставою у традиційному стилі. За цим сценарієм гетьман повертається з історичного минулого, щоб утвердити державницькі права України. Вітатимуть повернення нашого гетьмана не тільки персонажі вистави, але й всі присутні у залі. Всі присутні цього вечора зможуть покуштувати їжу, приготовлену за старовинними рецептами: медове вино, печиво та інші страви давніх століть, що сприятиме відчуттю краси і величі князівської доби.

Супроводжуватимуть виставу Капела бандуристів Канади та її соліст Юрій Петлюра, а також співачка з хору імени Григорія Вірьовки, заслужена артистка України Віра Мартиненко.

Як виникла ідея проведення цього незвичного заходу? У 1969 році члени Українського музею в Канаді почали збирати колекцію історичних костюмів. Дванадцять з них були привезені в Канаду українськими іммігрантами. Багато з цих костюмів переходили з покоління у покоління як сімейна реліквія. Колекція містить костюми від VIII до XVIII століття. Талановиті члени Східного відділу Українського музею в Канаді потратили багато часу, щоб розшукати історичні дані і зробити точну репродукцію кожного костюма. Ця колекція, яка є маленькою, але унікальною частинкою нашої багатющої української спадщини, була показана не тільки у багатьох містах Канади, починаючи від Оттави до Ванкувера, але також і в багатьоx містах Сполучених Штатів Америки. Останній раз демонстрація цієї колекції відбулась в 70-тих роках. Нині, після тридцятирічної перерви, довгої і тяжкої роботи над реставрацією костюмів пані Раї Юхименко під керівництвом пані Анни Троян, ми маємо нагоду побачити ці вбрання і відчути подих історії нашого народу.

Всі зібрані гроші підуть у фонд лікування дітей в Україні, які хворі на туберкульоз і яким уже протягом трьох років допомагає Відділ Княгині Ольги Союзу Українок Канади. Цього року зазначена організація відзначатиме своє 80-ліття, і в зв’язку з ювілеєм її члени організували цю благодійну подію. 

Епідемія туберкульозу дуже поширена в Україні. Це одна з тих інфекційних хвороб, яка  дуже швидко розповсюджується у світі. У 2004 році в Україні було офіційно зареєстровано 7 мільйонів хворих на туберкульоз, але, за підрахунками Міжнародного Червоного Хреста, дійсна кількість може бути втричі більша. З них 140 тисяч мають надзвичайно небезпечну форму теберкульозу. За даними Світової Організації Охорони Здоров’я, Організації Об’єднаних Націй і Міжнародного Червоного Хреста, рівень епідемії в Україні такий же, як і в країнах Африки.

Щогодини в Україні реєструється чотири нових випадки захворювання на туберкульоз та один випадок смерті від цієї хвороби. Щороку реєструється нових  37-39 тисяч випадків цього захворювання, і помирає близько 11 тисяч осіб. За останніх 14 років захворюваність на туберкульоз зросла в 2,4 раза і досягла рівня 84,1 осіб на 100 тисяч населення, а смертність – у 2,7 раза і становить, відповідно, 22,6 осіб на кожні 100 тисяч населення. На сучасному етапі Україна зарахована до групи країн з високим рівнем захворюваности на туберкульоз і має вищий рівень захворюваности, аніж у більшості країн Центральної та Східної Європи.

Міністр охорони здоров’я України Ольга Лапушенко повідомила, що 130 клінік не мають відповідної каналізаційної системи, і інфекційні відходи йдуть у загальну систему. 70% обладнання у клініках застаріле, що призводить до зараження лікарів і працівників лабораторій. Протягом останніх 10 років 37 тисяч лікарів і медсестер було заражено туберкульзом, що є причиною нестачі обслуговуючого персоналу у клініках.

Діти страждають найбільше! Батьки дітей з малозабезпечених сімей не мають змоги купувати вітаміни та забезпечити повноцінне харчування, а іноді навіть необхідний одяг. Туберкульоз вражає сечо-статеву систему людини, зір, периферійні лімфовузли, кістки та суглоби, шкіру.

Наша допомога так потрібна бідним дітям в Україні! Адже ця хвороба майже повністю викорінена в Північній Америці. Допоможіть нам, щоб це стало можливим і в Україні.  Збережімо наступне покоління молодих українців, які, цілком можливо, колись стануть провідниками України!