Ліда Палій, “Сторонами йшла гроза”

Оксана Закидальська

Торонто – Хоч кажуть, що не можна повернутися в минуле, також правдою є те, що в людській пам’яті всі часи залишаються разом. Книжка Ліди Палій “Сторонами йшла гроза” – світ, відтворений з окремих фрагментів, пов’язаних реальним і уявним образом улюбленого міста авторки, Львовом.

Про своє дитинство Ліда Палій вже писала раніше у книжці “Дитинство, заметене часом”. Але після того, як книжка  вийшла у світ, авторка вирішила, що вона не дала повного обрамування її молодого життя, бо описувала головно безжурне і щасливе дитинство у Львові, хоча насправді її дитинство включало подальші жорстокі воєнні переживання.

Хоч Ліда роджена у Стрию, її дитинство пов’язане з містом Львовом. Помешкання  родини Паліїв було в самому центрі життя передвоєнного Львова. Батько Ліди, Андрій Паліїв, був директором великої української кооперативи молочних  продуктів – “Маслосоюзу”. Мама була громадською активісткою. Між фотографіями у книжці бачимо елегантну даму і “чемну і виховану дівчинку з доброго дому”.

Стиль громадського життя Львова 20-их і 30-их років минулого століття тепер мало знаний. Він відтворений у книжці не тільки словами, але й фотографіями: дитячa костюмівкa – фото дівчинки Ліди з пізніше відомою дитячою письменницею Лесею Храпливою і Юрієм Тисовським, сином основоположника Пласту; клас дівчат з ритміки, між якими майбутня балерина Рома Прийма; пані в капелюшках під час мандрівки на гору Маківку. 

На жаль, цей світ був не без своїх напружень. Авторка передає прикладами національне протистояння у Львові між українцями і поляками, яке відчували навіть діти. Українці мали власні банки, фабрики та фірми, школи і гімназії, громадські й спортивні організації. Вся атмосфера міста була пересичена поняттями “ми” і “вони”. Діти виховувалися в інтенсивно патріотичному дусі.

Коли вибухла війна у 1939 році і в Західну Україну прийшли совєти, звичний світ 13-літньої Ліди був зруйнований. Почалися арешти і вивезення в концтабори. На щастя, батько Ліди зрозумів ситуацію, і йому вдалося родину приписати до німецьких колоністів, яким нова влада дозволила виїхати, і 13 січня 1940 р. родина Паліїв залишила свій дім.

Другий розділ книжки описує короткий час життя на німецько-окупованих землях – довга подорож поїздом, кілька місяців життя з людьми різних національностей, яким також вдалося “підписатися” під німців. У травні 1940 року родина переїхала до польського міста Катовиць, “дими, дими і вугляний пил” якого щодня давав причину тужити за Львовом.

Після того, як німці зайняли Західну Україну в 1941 році, родина Паліїв повернулася до Львова. Хоча знову Ліда і батьки зажили у своєму помешканні і Ліда повернулася до школи, вони вже жили з дня на день і, хоч старалися вірити, що “якось то буде”, відчували страх та безпорадність. На початку 1944 року виїхали зі Львова – батьки назавжди, Ліда на десятки років.

Ліда, як і її ровесники, подруги та друзі зі школи й гімназії, були розпорошені по світі. Як пише автор в останньому розділі книжки, деяким вдалося вирватися з окупованої Західної України. Інших чекала жахлива доля: Леся Б. – засуджена на 12 років каторжних робіт; Ліда К.– відбула 5 років тюрми; Павло M. – закінчив старшинську школу УПА, потрапив у полон; Коля K. – зголосився до Дивізії, вирвався з-під Бродів, був в УПА, потрапив у полон, засуджений на 10 років каторжних робіт, помер у Норильську; Ромцьо Ч. – потрапив у німецький концтабір, по звільненні був засуджений большевиками на заслання; Іриней T. – загинув під Бродами; Богдан Б. – з полону в Рімені повернувся в Україну, і за ним пропав слід; Марійка – засуджена на 10 років радянського табору; Василь – закатований НКВД наприкінці 1940-их; Талька – розстріляна у Бабиному Яру.

Книжку “Сторонами йшла гроза” можна замовити в авторa:

Lydia Palij,

2545 Bloor St. W., Apt. 404, 

Toronto, ON M6S 1S1