ЦЕ КОРИСНО ЗНАТИ

У м’якоті бананів є достатня кількість вітаміну С, який допоможе позбутися застуди та інфекцій, запобігти появі ранніх зморщок; вітаміни групи В, Е, каротин, який не лише пригальмовує процес старіння, а й убезпечує організм від раку і серцево-судинних захворювань. Банан – джерело “швидкої” енергії (85 кКалорій на 100 г), що робить його дуже корисним для спортсменів.

Банани чудовий, а головне – абсолютно нешкідливий антидепресант. Як стверджує лікар-натуропат С. Ільїна, саме вони “сигналізують” мозку: “Ви повинні бути щасливими!”

Є дані, що споживання одного банана на день допомагає жінкам безболісно пережити передменструальний синдром.

Варто пам’ятати, що банани багаті й на вуглеводи. Тому дієтологи не рекомендують вживати їх на ніч (особливо дітям), позаяк це може спричинити бродіння в шлунку, порушення діяльности кишківника, загальне здуття живота. Окрім того, банани не варто вживати разом з продуктами, що провокують бродіння (зокрема з молоком та сметаною). Фахівці наголошують на тому, що банан годиться як підвечірок, тобто його доречно споживати між вживанням їжі.

Банани містять доволі багато цукру, тому діабетикам, людям з надвагою вживати цей продукт треба обережно. Варто від них утриматися й тим, у кого є тромбофлебіт, варикозне розширення вен, хто переніс інфаркт, інсульт.

Господині на замітку

Не зберігайте банани у холодильнику – там вони чорніють незалежно від зрілости.