На голову НТШ в Канаді переобрано д-р Дарію Даревич

На Загальних зборах Наукового Товариства ім. Шевченка в Канаді, що відбулися в суботу, 24 квітня 2010 року в Торонто, переобрано д-р Дарію Даревич на голову. До Дирекції увійшли п-і Кассандра Балан, д-р Марко Горбач, мґр. Таня Джулинська, д-р Микола Держко, д-р Марта Дичок, мґр. Ірина Микитюк, д-р Віктор Остапчук, мґр. Роман Сенькусь, д-р Максим Тарнавський і д-р Даґмара Турчин-Дувірак. До Контрольної комісії обрано проф. Василя Янішевського на голову, мґр. Любу Пендзей і мґр. Богдана Колоса на членів.Дирекція НТШ-К, 24 квітня 2010 р. Сидять: Кассандра Балан, Максим Тарнавський, Дарія Даревич, Марко Горбач, Даґмара Турчин-Дувірак. Стоять: Роман Сенькусь, Ірина Микитюк, Віктор Остапчук, Ігор Томків. Відсутні: Таня Джулинська, Микола Держко, Марта Дичок

Загальні збори Товариства відкрила д-р Дарія Даревич, голова в останній каденції. Після вшанування пам’яті членів, що відійшли у вічність, д-р Марко Горбач, заступник голови, вручив грамоти підвищення категорії членства членам-науковцям, які були присутні на зборах.

До президії зборів обрано д-ра Франка Сисина на предсідника і мґр. Христину Колос на секретаря. За діяльність Дирекції в минулій каденції від квітня 2008 до квітня 2010 року звітувала голова д-р Дарія Даревич на підставі обширно написаних звітів всіх діловодів. Звіти були розіслані електронною поштою напередодні зборів усім членам у Канаді, а на зборах були роздані друковані звіти всім присутнім. Варто пригадати, що НТШ діє в Канаді від 1949 року в Торонто, де знаходиться осідок Дирекції. Окрім того, працюють осередки НТШ в Едмонтоні, Монреалі та Оттаві. Ряди членства щороку поповнюються новими членами (за останні два роки 44 нових члени). Це не тільки науковці, але також особи з вищою освітою, зацікавлені у підтримці української науки. Приблизно 15% членів – це науковці, недавно прибулі з України.

У звіті Д. Даревич підкреслила, що Дирекція вклала багато часу і зусиль у святкування 60-ліття діяльности в Канаді. З цієї нагоди 24 жовтня 2009 року в Торонто відбулася конференція “Минуле, сучасне, майбутнє” та Ювілейний бенкет з участю всіх голів осередків і членів, представників організацій і гостей. Виготовлено і висвітлено відеомонтаж про історію НТШ в Канаді та списки всіх членів за останніх 60 років.

Одна з головних ділянок праці НТШ – проведення наукових доповідей. Такі доповіді українською мовою з різних ділянок науки є одним із засобів утримання і розвитку інтелектуального та наукового діалогу в українській громаді в Канаді. Найбільше доповідей, аж двадцять, відбулося в Торонто. Майже щомісячні наукові доповіді дають змогу членам Товариства та українській громаді Торонто і околиць запізнатися з найновішою дослідною працею українських науковців у Канаді, діаспорі та Україні. Це нагода поспілкуватися на інтелектуальному рівні українською мовою. Це також нагода науковцям з різних ділянок, членам НТШ та гостям, виступити і запізнатися з членами Товариства та зацікавленими людьми із громади. Наукові доповіді, організовані осередками, також відбуваються в Оттаві, Едмонтоні та Монреалі. В Едмонтоні відбулося одинадцять доповідей, в Оттаві і Монреалі – по дві.

У 2008 році при НТШ в Торонто постало Літературно-Мистецьке Об’єднання “Слово”, з рамени якого відбулося 10 вечорів українського письменства, де виступали українські письменники з Канади і були прочитані твори тих, що вже відійшли, як також твори українських класиків і сучасних письменників.

НТШ продовжує підтримувати видання наукових видавництв. Із фінансовою допомогою Товариства вийшло дві книжки про Василя Барвінського: “Василь Барвінський у дослідженнях і споминах” і “Василь Барвінський. Статті та матеріали” (Дрогобич: Посвіт, 2008). Обидва видання одержали підтримку з фондів, зібраних у пам’ять бл. п. Одарки Онищук. Видавництво НТШ у Львові надрукувало книжку д-ра Василя Вериги “На службі народній. Визначні постаті української діяспори” (Львів: НТШ, 2008). Як том 43 НТШ-К вийшла книжка Романа Колісника “Військова Управа Української Дивізії “Галичина”, 2-ге доповнене видання (Київ: НТШ-Ярославів Вал, 2009). Кошти цього видання покрив автор. Осередок в Едмонтоні видав “Західноканадський збірник”, частина п’ята (Едмонтон-Остріг: НТШ, 2009, том 44). Редактор – д-р Микола Сорока.

НТШ також неперіодично видає “Бюлетень” для своїх членів і утримує вебсторінку  www.ntsh.ca. На вебсторінці можна знайти оголошення і статті про доповіді.

НТШ є членом Конгресу Українців у Канаді і співпрацює з іншими науковими організаціями, такими, як УВАН та КІУС, в організуванні виступів науковців.

Проф. Василь Янішевський від імени Контрольної комісії запропонував, щоб Загальні збори висловили признання голові і Дирекції НТШ за діяльність впродовж двох останніх років.

Від початків свого заснування у Львові 1873 року метою Товариства було і є плекати та розвивати науку, зокрема в ділянці українознавства. Зв’язок з Україною завжди залишається невід’ємною частиною нашої ідентичности тут, у Канаді. Але фокусом праці НТШ є потреби української громади в Канаді. Це не лише тому, що наука потребує підтримки громади, але й тому, що наука відіграє вагому роль у плеканні, збереженні і розвитку свідомости та ідентичности даної громади.

PHOTO

Дирекція НТШ-К, 24 квітня 2010 р. Сидять: Кассандра Балан, Максим Тарнавський, Дарія Даревич, Марко Горбач, Даґмара Турчин-Дувірак. Стоять: Роман Сенькусь, Ірина Микитюк, Віктор Остапчук, Ігор Томків. Відсутні: Таня Джулинська, Микола Держко, Марта Дичок