Княжий дар Українсько-Американської Асоціації Університетських Професорів

Навесні цього року Інститут досліджень української діаспори Національного Університету “Острозька Академія” отримав княжий дар – ґрант від Українсько- Американської Асоціації Універ-ситетських Професорів у розмірі понад 70 тис. американських доларів, призначений на наукову та видавничу діяльність. Таким чином українськими вченими в Америці було підтримано діяльність інституції, яка вже понад 10 років працює над важливою науковою проблемою – вивченням доробку закордонного українства.

Минулого року Інститут дослідження української діаспо-ри Національного Університету “Острозька Академія” відзначив 10-ліття діяльності. Цей дослідний центр було створено у січні 2002 р. рішенням Вченої Ради Національного Університету “Острозька Академія” з метою вивчення життя та діяльності українців, які проживають поза межами України. Директором Інституту є доктор історичних наук, декан факультету міжнародних відносин Алла Атаманенко.

Протягом 10 років діяльності Інститутом було видано понад 30 наукових та науково-популярних видань, серед яких – праці відомих вчених української еміграції Олександра Оглоблина про гетьмана Івана Мазепу, людей Старої України, Симона Наріжного про українську еміграцію між двома світовими війнами, Теодора Мацьківа про Хмельниччину, Любомира Винара про Олега Кандибу, з історії української Козаччини та ін.

Інститутом спільно із закордонними науковими уста-новами підготовлено і видано низку книг з публікацією джерел до історії наукових установ в діаспорі (вже вийшли збірки “Матеріяли до історії Українського Історичного Товариства”, “Матеріяли до історії Світової Наукової Ради при Світовому Конгресі Українців”, “Українська Американська Асоціація Університетських Професорів: статті та матеріали”, у друці “Матеріяли до історії Української Вільної Академії Наук у США”).

За ці понад 10 років Інститутом видано 8 випусків “Наукових записок: Серія “Історія”, що присвячені актуальним проблемам дослідження української діаспори. Більшість з них містять матеріали міжнародних наукових конференцій, присвячених вивченню різних аспектів діяльності закордонних українців, які Інститутом проводяться що два роки і в яких беруть участь провідні дослідники діаспори з України та інших країн. В опублікованих статтях проаналізовано різні аспекти діяльності закордонного українства: співпрацю між діаспорою та Україною, розвиток науки, бібліотечної та архівної діаспоріани в Україні і за кордоном, кредитних спілок та інших організацій, охарактеризовано діяльність ви-датних українців тощо.

При Інституті діє редакційне бюро журналу “Український Історик” – єдиного фахового історичного міжнародного журналу поза Україною, в якому співпрацюють провідні українські вчені з України та діаспори. Видано та готуються до друку індивідуальні і колективні монографічні дослідження спів-робітників Інституту, а також інші видання. Зокрема, незадовго вийдуть із друку підготовлені у співпраці з Українським Історичним Товариством збірник праць відомого історика Марка Антоновича, збірник досліджень співпробітників Варшавського наукового інституту 1939 р., присвячений гетьманові Івану Мазепі, “Спогади” Наталії Полонської-Василенко, Лева Би-ковського та ін.

При Інституті від початку його діяльності функціонує бібліотека та архів діаспоріани, що формуються завдяки надходженням з діаспори та України, в першу чергу завдяки співпраці з науковими установами закордонного українства, добро-діями, що власним коштом надсилають книги та архівні матеріали. Сьогодні книгозбірня Інституту складає понад 20 тис. видань, серед яких рідкісні видання міжвоєнного періоду, книжкові колекції наукових установ діаспори (Українського Історичного Товариства, Канадського Інституту Українських Студій, Української Вільної Академії Наук у США, Українського Вільного Університету, Інституту дослідів Волині, Центру дослідження імміграційної історії Міннесотського державного уні-верситету та ін.) та приватні книгозбірні – проф. Любомира Винара, проф. Якова Гурського, д-ра Константина Бризгуна, п. Михайла Хом’яка, п. Олени та Івана Стадників та ін. Серед архівних збірок найбільшою популярністю користується ар-хів Українського Історичного Товариства та д-ра Л. Винара, архів інж. Євгена Храпливого, ред. Михайла Боровського та ін. Студенти Академії мають можливість слухати лекції провідних професорів американських університетів зав-дяки унікальній колекції DVD-дисків, подарованій св. пам. мґр. Анною Винар у пам’ять її батьків Лідії та Ростислава Кузьмичів.

Книгозбірня Інституту з її унікальними виданнями привертає увагу дослідників з усієї України, які опрацьовують тут дисертаційні та монографічні дослідження. Використовують її при підготовці до занять і наукових досліджень професори та викладачі Академії, а також студенти.

За понад 10 років діяльності Інститут зарекомендував себе на українському та міжнародному форумі як один із важливих центрів вивчення феномену закордонного українства. Співпробітники Інсти-туту запрошуються з доповідями до участі в наукових форумах різного рівня, надають консультації, опонують під час захисту кандидатських та докторських дисертацій, присвячених закор-донному українству, трудовій та політичній міграції. За час діяльності Інституту його співробітниками було підготовлено й захищено низку дисертаційних досліджень та продовжується керівництво підготовкою наступних.

В Острозькій Академії завдяки діяльності Інституту започатко-вано курси лекцій, присвячені закордонному українству як феномену, діяльності закордонного українства щодо збереження української ідеї та державності, культурі закордонного українства тощо. Незадовго вийде з друку підручник, що висвітлює структуру та різні аспекти діяльності закордонного українства.

Співробітники Інституту на-магалися сприяти передачі в Україну пам’яток мистецтва, створених поза Україною, ознайомленню з ними молоді – школярів і студентів. Так, сьогодні в Острозькій Академії експонуються твори Петра Капшученка, подаровані п. Брониславою Скорупською та родиною Михалюків, скульптури та фотоколажі Міртали (уродженої Кардиналовської-Пи-липенко), подаровані автором. У вересні 2012 р. під час чергової міжнародної наукової конференції, присвяченої діаспорі, відбулося відкриття виставки творів Олекси Новаківського, наданих Академії проф. Миколою Мушинкою.

Безумовно, праця Інституту навряд чи була б можливою без підтримки благодійників та без співпраці з українськими науковими установами в діаспорі (Українським Історичним Товариством, Українсь-ко-Американською Асоціацією Уні-верситетських Професорів, Світовою Науковою Радою при Світовому Конгресі Українців тощо).

З Українсько-Американською Асоціацією Університетських Про-фесорів Інститут співпрацює вже довгий час. Ця організація була заснована 2 вересня 1961 року у передмісті Клівленду, м. Парма. Серед завдань у статуті зазначалося проведення наукових конференцій, співпраця з академічними і наукови-ми установами, які досліджують проблеми Східної Європи, створення Наукового фонду для допомоги українським вченим у наукових дослідах з українознавства. З 1964 р. й до сьогодні грошові дотації від Українсько-Американської Асоціації Університетських Професорів на різноманітні наукові та освітні заходи отримала низка українських наукових установ у США, Європі та Україні.

Інститут уже не один рік співпрацює із Професорською Асоціацією, зокрема в рамках здійснення видавничих проектів, а також в організації міжнародних наукових конференцій “Українська діаспора: проблеми дослідження”. Одержаний Інститутом ґрант Наукового фонду Асоціації призначений на здійснення та публікацію наукових досліджень з проблем українознавства, дослідницьких проектів із вивчення діаспоріани та інші наукові цілі. Безперечно, княжий дар Асоціації Професорів дозволить створити основу для розширення видавничої діяльності Інституту, збільшення кількості навчальних курсів про закордонне українство, організації наукового конкурсу для дослідників важливих аспектів життя діаспори та закордонного українознавства.

Колектив Інституту та Острозької Академії щиро вдячні президентові Українсько-Американської Асоціації д-ру Любомиру Винару, віце-президенту д-р Асі Гумецькій, директору Наукового фонду д-ру Мирону Мельнику та всім членам Асоціації за призначення ґранту, високу оцінку і довіру до праці колективу Інституту дослідження української діаспори Острозької Академії, який докладе всіх зусиль, щоб цю довіру виправдати.


Петро Кралюк,

доктор філософських наук, професор, проректор

Національного Університету “Острозька Академія”