Театр Ля МаМа та Мистецька група “Яра” 

представлять виставу “Вогонь Вода Ніч”

1 - Зліва направо: Романа Соутус та Джені ЛіонаМистецька група “Яра” з відомого Нью-Йоркського експериментального театру Ля МаМа представить оригінальну експериментальну театральну постановку “Вогонь Вода Ніч” про нашу планету та природу – дику, культивовану, механічну і цифрову. Вистава поставлена режисером Вірляною Ткач за участі митців з Нью-Йорку, України та Канади на основі сцен з “Лісової пісні” Лесі Українки. Також використано уривки з віршів американських індійців, канадських і американських поетів, а також фрагменти з фільму “Земля” Олександра Довженка.

У виставі переплелися англійська та українська мови. Музику до вистави створила український композитор Алла Загайкевич, чиї електронні композиції поєднуються з традиційними народними русальними та купальськими піснями. Також у виставі бере участь гурт “Лемон Бакет Оркестра” з Торонто. Глядачі будуть залучені у виставу в кілька різних способів – як активні учасники, як свідки перформенсу, що пересуватиметься різними частинами театру, або навіть як виконавці пісень (для цього охочі мають з’явитися на півгодинну майстерню співу перед виставою, на яку треба записатися заздалегідь у Яри (212) 475-6474 або yara@prodigy.net). Вистава мистецької групи “Яра” “Вогонь Вода Ніч” демонструватиметься з 7 по 16 червня в театрі ім. Елен Стюарт Ля МаМа, 66 East 4th (between 2 Ave. & Bowery), New York City.

Основу сценарію “Вогонь Вода Ніч” склали сцени з “Лісової пісні” Лесі Українки, написаної у 1911 році. Ця вистава не ставилася за життя авторки, століття від смерті якої виповнюється цього року. Першу постановку п’єси, яка згодом стала одним із найбільш знаних творів Лесі Українки, було поставлено Київським драматичним театром у 1918 році. У 1993 році Вірляна Ткач та американська поетеса Ванда Фиппс зробили переклад п’єси англійською мовою, за що отримали американську державну нагороду за театральний переклад (National Theatre Translation Fund Award). У 1994 році Вірляна Ткач і Яра разом із Львівським театром Леся Курбаса уже працювали з текстом Лесі Українки і поставили “Лісову пісню Яри”, про яку композитор Леонід Грабовський написав: ”Сидячи в темній залі, подумки говориш собі: так, це ”Лісова пісня”, якої ще не бачив, це – український авангардний театр, про майбутнє виникнення якого в ті минулі підсовєтські роки в Києві лише мріялося як про щось таке, що побачать хіба що наші нащадки. І ось ти маєш це тут, у Нью-Йорку” (“Свобода”, 11 січня 1995 року).

2 - “Вогонь Вода Ніч” Мистецької групи “Яра”. Зліва направо: Шиґейко Суґа, Романа Соутус, Станіслав Голопадюк та Джені ЛіонаУ виставі беруть участь актори “Яри”: Джені Ліона, Романа Соутус та Джеремі Тарді, а також Александра Бачинська, Ярко Добрянський, Станіслав Голопадюк, Тамар Ілана, Кюпі, Джей Мол’єр, Мет Насер, Маша Прус, Ті Джей Скафані та Шиґейко Суґа. Музиканти – Марк Марчик, Танґі Ропарс та Джааш Сінґ, а співають Маріна Селандер, Джулія Добнер-Перейра, Брайан Долфін, Елісон Гірото, Крістофер Іґнаціо, Саманта Позі та Шелі Томас. Хореограф – Шиґейко Суґа. Відеодизайн здійснений Михайлом Шраґою та Володимиром Клюзком, минулорічними номінантами на Нью-Йоркську інноваційну театральну премію за краще візуальне рішення вистави. Дизайн сцени зробили Євген Копйов та Стефан Моравскі; світло – Джеф Неш; костюми – Кейко Обремска та Александра Бачинська.

Вогонь Вода Ніч” – це глибоко українська і одночасно справді нью-йоркська вистава: традиційний український матеріал виконується акторами “Яри” різних етнічностей – японцями, італійцями, афро-американцями та українцями. Багатокультурність складу дозволяє вийти за межі суто національного контексту, в рамках якого прийнято сприймати твори Лесі Українки. Лукаш у постановці “Яри” не просто український селянин, а людина, чи навіть людство, перед величчю, красою і жахом природи.

Вірляна Ткач, засновник та керівник Мистецької групи “Яра”, створила з цією групою 24 вистави, американські прем’єри кожної з них відбувалися в театрі Ля МаМа у Нью-Йорку. Вірляна Ткач та Ванда Фиппс були неодноразово відзначені за свою перекладацьку діяльність різноманітними преміями та нагородами, зокрема стипендією Національного фонду художнього перекладу поезії.

Мистецьку групу “Яра” було засновано у 1990 році при Нью-Йоркському експериментальному театрі Ля МаМа. “Яра” працює над створенням оригінальних творів, в яких досліджуються східні культури. Миcтці “Яри” поєднують поезію, пісні, історичні матеріали та наукові розвідки, аби створити, за висловом одного із критиків, “розширену медитацію над ідеєю”, запропоновану певним твором. На сьогодні “Ярою” створено вже чотирнадцять вистав, які базуються на матеріалах з України, зокрема “Світло зі Сходу”, “Сліпий Зір”, “Лісова пісня Яри”, “Лебідь”, “Зимове Сонце”, “Водоспад/Відблиски”, “Скіфські камені”, “Ворон” та “Зимова ніч”, шість вистав з бурятськими митцями з Сибіру, три – з митцями з Киргизстану та ще дві – поєднані з японським матеріалом.

Алла Загайкевич – композитор, яка поєднує традиційну ритуальну музику з Полісся із сучасними мультимедійними проектами. Вона співала із фольклорним ансамблем “Древо”, а тепер викладає електронну музику в Національній Музичній Консерваторії в Києві та організує фестивалі електронної музики в Україні. Вона пише музику для фільмів Олександра Саніна. Вона співпрацювала з “Ярою” над постановками “Ворон” (2011) та “Міст снів” (2012) і брала участь у фестивалі “Яри” ”Пере-Уявім Себе”.

Гурт “Лемон Бакет Оркестра” з Торонто брав участь в останній постановці “Яри” “Зимова ніч” із колядниками з Криворівні у грудні минулого року. Гурт було створено у 2010 році, і останнім часом він здобув велику популярність.

Постановка вистави “Вогонь Вода Ніч” стала можливою завдяки громадським фондам штату та міста Нью-Йорк, компанії “The Coca-Cola”, Кредитівці “Самопоміч” (Нью-Йорк) та друзям Мистецької групи “Яра”. Вистави будуть проходити 7 – 16 червня 2013 року: четверги, п’ятниці та суботи – о 19:30 і неділі – о 2.30, також неділя, 9 червня – о 19:00 год. веч. La MaMa Theatre, 66 East 4th St. (between 2 Ave. & Bowery), New York City. Квитки $25 (студенти та старші $20, діти $10). (212) 475-7710, www.lamama.org

Додаткова інформація розміщена на сайті www.brama.com/yara


PHOTOS

1 - Зліва направо: Романа Соутус та Джені Ліона

2 - “Вогонь Вода Ніч” Мистецької групи “Яра”. Зліва направо: Шиґейко Суґа, Романа Соутус, Станіслав Голопадюк та Джені Ліона