Віра Вовк і Ліда Палій

отримали премію “Глодоський скарб”

1 - Ліда ПалійВ Києві відбулася церемонія вручення мистецької премії “Глодоський скарб”. Вона проходила 18 квітня в концертно-студійному комплексі Національної радіокомпанії та паралельно транслювалася по радіо “Культура”.

Лауреатами премії, заснованої 2006 року письменником і видавцем Григорієм Гусейновим, цьогоріч стали дві видатні письменниці, українки, що більшу частину життя прожили в Америці, Віра Вовк і Ліда Палій.

Цікаво, що Віра Вовк і Ліда Палій – однокласниці, до війни вони вчилися в одній і тій самій Львівській гімназії. Зовсім молоді, під час війни виїхали спершу до Західної Європи, потім до Америки. Нині Віра Вовк живе в Ріо-де-Жанейро, а Ліда Палій у Торонто. Обидві вони відзначилися як поезією, так і прозою, близькими до традицій модернізму, а у випадку Віри Вовк відчуваються й латиноамериканські впливи. Ліда Палій також є авторкою численних мандрівних нарисів, займається графікою та живописом, до її професійних інтересів належить і археологія. Віра Вовк займається драматургією, літературознавством, активно перекладає у “трикутнику” української, португальської та німецької мов. Зокрема, підготувала й видала кілька антологій української літератури португальською. Її вважають належною до знаменитої Нью-Йоркської групи.

2 - Віра ВовкДо Києва змогла приїхати лише Віра Вовк, а з Лідою Палій встановили телефонний зв’язок. Між подругами-лауреатками відбувся коротенький зворушливий діалог, що закінчився оптимістичним закликом Віри Вовк:

Не забувай, ми мусимо й далі писати, встигнути видати ще хоч по кілька книжок!

Декілька метафорично-меди-тативних віршів Ліди Палій прочитала акторка Галина Стефанова. А Віра Вовк сама прочитала один свій вірш, присвячений Україні, як зазначила вона сама – “з більш класичної частини моєї творчості”.

На сцені або телефоном лауреаток вітали Роман Лубківський, Микола Жулинський, Марія Кочур, Тодосія Зарівна, Софія Майданська, Іван Драч, співак Андрій Бондаренко та, звичайно, ведучі вечора – Григорій Гусейнов і Ми-хайло Слабошпицький. Виступила ще одна представниця діаспори – художниця Зоя Лісовська, теж давня подруга Віри Вовк. Прийшов на нагородження й один із ключових учасників Нью-Йоркської групи Богдан Бойчук, котрий останні роки живе у Києві. Він згадував забавні обставини зустрічі та спілкування Віри Вовк із середовищем Нью-Йоркської групи (познайомились іще 1959 року й на честь цього тоді ж організували грандіозну вечірку).

У “нелітературній” частині вечора виступила лауреатка “Глодоського скарбу” 2011 року – скрипалька Мирослава Которович. У їхньому з піаністкою Наталею Строчан виконанні прозвучала музика Нікколо Паганіні.

Нагородження традиційно про-довжиться в інший день подорожжю письменниці на Вінниччину. Щорічно в такий спосіб лауреати відвідують один з історично важливих регіонів України.

А з грошової частини премії “Глодоський скарб” Віра Вовк оголосила намір фінансово підтримати часописи “Літературна Україна” та “Березіль”. Ліда Палій свою грошову нагороду передала Острозькій Академії.


Олег Коцарев

День”

PHOTOS

1 - Ліда Палій

2 - Віра Вовк