Життя, віддане за Україну

10 червня виповнилося 66 років з дня трагічної

загибелі в німецькому концтаборі Саксенгавзен члена Проводу ОУН Олега Кандиби-Ольжича

На долю українського народу, віками гнобленого і плюндрованого, випав особливо тернистий шлях. Чи не тому в його героїчній історії так багато яскравих індивідуальностей, котрі свідомо обрали свій шлях на Голгофу заради торжества справедливости, поклали на олтар жертовности рідній Україні найдорожче – своє життя. Серед таких неординарних особистостей Олег Ольжич.Олег Кандиба-Ольжич

Сьогодні ім’я Ольжича стало насправді легендарним: вчений-археолог, поет, політичний діяч – усі ці грані таланту переплелися гармонійно в одній людині.

Побачив світ Олег у родині житомирянки Віри Свадковської, на той час – студентки Бестужівських курсів у Петербурзі, і поета, що подавав великі надії, – студента Харківського ветеринарного інституту Олександра Кандиби, який згодом увійде в літературу під ім’ям Олександра Олеся.

Перебування Кандиб у Житомирі закінчилося у серпні 1909 року, коли вони виїхали до Києва, де батько нарешті влаштувався на роботу за професією. Зі спогадів батьків відомо, що з трьох років Олег почав читати, а маючи п’ять літ, написав п’єсу з козацьких часів на три дії.

Бурхливі події 1917 року перевернули мирне усталене життя. Ніжний лірик Олександр Олесь був втягнутий революційним вихором у політичне життя. Невдовзі йому запропонували посаду культурного аташе УНР у Будапешті. Ще через певний час виїхала за кордон і Віра з сином. Оселилися вони у Чехословаччині, де знайшли притулок багато учасників визвольних змагань за незалежність України.

В емігрантському середовищі Олега Ольжича захоплює українська національна ідея.

Успішно завершивши престиж-ний Карловий Університет у Празі, де студіює археологію, О. Ольжич захищає докторську дисертацію.

Молодого вченого запрошують читати лекції до Гарвардського Університету в США. Дбаючи про організацію українського наукового життя за кордоном, О. Ольжич разом з іншими науковцями засновує там Український науковий інститут Америки. Водночас з’являються дві поетичні збірки О. Ольжича: “Рінь” (1935) і “Вежі” (1940), які засвідчили про його непересічний талант.

Як поет і публіцист О. Ольжич пропагував цінності, що підкреслювали героїчну суть українця та української нації. В одній зі статей він писав: “Віднайшовши героїчний життєвий ідеал, нація не боїться уже ніяких фізичних ударів”.

З молодих літ О. Кандиба став учасником українського націоналістичного руху. У 1929 – член Організації Українських Націоналістів. Виконував ряд відповідальних завдань Проводу Українських Націоналістів ОУН, особисто Є. Коновальця. У 1937 очолив культурно-освітню референтуру Проводу Українських Націоналістів. Наприкінці 1930-х рр. редагував часопис “Самостійна думка”, перетворивши його на орган ПУН. У 1938-1939 О. Кандиба брав активну участь у становленні державности Карпатської України та у збройній боротьбі проти угорських загарбників, через що поет потрапив до хортистської в’язниці. Протягом 1939-1941 очолював Революційний Трибунал ОУН, член Проводу Українських Націоналістів.

На початку радянсько-німецької війни 1941-1945 переїхав до України разом з Буковинським куренем, взяв участь у формуванні місцевої адміністрації та поліції. У 1941-1942 О. Кандиба жив у Києві, налагоджував підпільну мережу ОУН в Україні. В жовтні 1941 О. Кандиба став одним із організаторів політично-громадського центру – Української Національної Ради в Києві.

З початком гітлерівських репресій проти українських націоналістів Кандиба переїздить до Львова. У травні 1942 Почаївська конференція ОУН обрала Олега Кандибу заступником голови ПУН та головою Проводу на українських землях. У січні 1944 після арешту А. Мельника перебрав посаду голови ПУН ОУН. У Львові одружився з дочкою літературознавця Л. Білецького Катериною (Калиною), та шлюб був недовгим.

25 травня 1944 заарештований гестапо у Львові. Був ув’язнений у концентраційному таборі Саксенгавзен. Загинув під час чергового допиту в ніч з 9 на 10 червня 1944 року.

Як заповіт для нащадків звучать рядки Олега Ольжича сьогодні:

Державу не твориться в будучині,

Державу будується нині.

Ідеям ОУН він не зрадив до кінця своїх днів.

 PHOTO

Олег Кандиба-Ольжич