Інститут Дослідів Волині і
Товариство “Волинь” припинили свою діяльність
Управа Інституту Дослідів Волині і Товариства “Волинь” повідомляє, що діяльність цих двох братніх організацій після безперервної успішної праці протягом шістдесяти років припиняється.
Під час свого існування ці організації внесли цінний вклад у літературну і видавничу скарбницю української діаспори Волині та України в цілому.
Діяльність згаданих організацій була багатогранною – соціальна, фінансова, літературна, видавнича, суспільна тощо. Слід згадати, що почесним головою Інституту Дослідів Волині був Митрополит Іларіон, у мирі проф. д-р Іван Огієнко.
Головним рушієм праці обидвох братських організацій був інженер Ілля Онуфрійчук. Він був довголітнім головою Товариства “Волинь” та працелюбним управителем, а крім того, невтомним промотором цих організацій. Тому йому заслужено належиться найглибше признання і безмежна подяка. До складу Редакційної Колегії Інституту Дослідів Волині і Товариства “Волинь” входили: д-р Юрій Мулик-Луцик, д-р Сергій Радчук, о. д-р Сергій Ґерус, митр. прот. Сергій Кіцюк, редактор Михайло Подворняк, д-р Іраїда Тарнавецька, о. д-р Степан Ярмусь та інж. Ілля Онуфрійчук.
Інститут Дослідів Волині і Товариство “Волинь” налагодили контакти з Державним Університетом ім. Лесі Українки в місті Луцьку, Україна. Президент цих організацій д-р Сергій Радчук у червні 1996 року відвідав Університет ім. Л. Українки і з проф. Іваном Олексіюком підписали спільну угоду про перенесення наших видань та архівів до цього Університету, де відкрито окреме відділення – Інститут Дослідів Волині в Діаспорі, та згадано про продовження його праці й видання подальших чисел “Літопису Волині” в Україні. Завдяки Ніні Луговій та Надії Шаварській було заплановано і виконано висилку “Літописів” та інших наявних видань до всіх наукових закладів, університетів, академічних інституцій, бібліотек та приватних осіб по всій Україні – всього 420 пачок вагою 30 кг кожна. Тут необхідно особливо наголосити, що ця висилка була здійснена завдяки поважній сумі грошей, які надійшли до нас зі спадщини наших членів д-ра Сергія і пані Марії (свого часу медсестра УПА) Крутюків, які проживали в Денвер, Колорадо, США.
Інститут Дослідів Волині і Товариство “Волинь” протягом 60 років свого існування друкували свої книжки та інші публікації через друкарські фірми Trident Press (“Український Голос”) та Christian Press у Вінніпезі. Майже $300,000.00 було зужито на друк та публікації видань. Велика подяка і признання належиться всім жертводавцям, а особливо Фундації ім. Тараса Шевченка за їх допомогу та жертвенність.
Восени 2005 року ми мали нагоду гостити у Вінніпезі д-р Ірину Тюрменко, правнучату племінницю Митр. Іларіона, як дослідника, завдяки стипендії ім. Івана Коляски, наданій Канадським Інститутом Українських Студій при Альбертському Університеті. Програма наукового стажування передбачала дослідження україністики, зокрема архіву Митр. Іларіона.
У 2010 році під егідою Міністерства освіти і науки України, Національного Авіаційного Університету, Інституту Дослідів Волині і Товариства “Волинь” побачила світ книжка “Нарис Історії Товариства “Волинь” та Інституту Дослідів Волині у Вінніпезі” (1949–2009). За цю монографію, яка вийшла з-під пера проф. Ірини Тюрменко, ми їй безмежно вдячні. Крім д-р Тюрменко, ми також гостили о. проф. Юрія Мицика, проф. Володимира Сергійчука з України та багатьох інших.
Не менш важливим є згадати, що Інститут Дослідів Волині і Товариство “Волинь” мають свого представника, дійсного багатолітнього члена-кореспондента в м. Луцьку, Волинь, в особі д-ра Володимира Рожка. Він автор багатьох книг (34) з історії Церкви і нашого народу, понад 2 тисяч статей в журналах, збірниках, дослідницьких працях Волині, України і Канади, Америки та Австралії. Його найновіша праця – це книжка “Тарас Шевченко і Волинь”. Ми цінимо його посвяту і його самого як науковця, дослідника, письменника і щиро дякуємо проф. В. Рожку за його творчий вклад в українознавство Волині та діаспори.
На закінчення до речі буде додати, що Інститут Дослідів Волині і Товариство “Волинь” склали пожертву Конгресові Українців Канади в сумі $1,000.00 на будову пам’ятника Тарасові Шевченку у столиці Канади – Оттаві.
За Управу Інституту Дослідів Волині і Товариства “Волинь”:
Д-р Сергій Радчук, президент
Отець д-р Степан Ярмусь,
віце-президент
Надія Шаварська, секретар
Ніна Лугова, скарбник