Церква Св. Онуфрія залишиться в новому канадському музеї
Оттава – Скромна каплиця була споруджена першими українськими католиками на пагорбі з виглядом на долину White Earth Creek, за п’ять миль на північний захід від міста Смоукі Лейк у регіоні Калина, що міститься на сході Центральної Альберти, у 1907 році. У 1913-му конструкція зі зрубу була замінена храмом, одним із перших, спроектованих священиком-місіонером, архітектором, преподобним Филипом Ру родом з Ельзасу-Лотарингії та облатом, який отримав спеціальну підготовку зі східного обряду в Галичині. Імовірно, деяка частина деревини з оригінальної каплиці була використана для будівництва нової споруди для Богослужінь, яка була присвячена Св. Онуфрію. Церква у класичному стилі із вкороченим тристороннім плануванням та одним прихованим куполом служила своїм парафіянам до 1964 року – часу, коли внаслідок депопуляції суттєво зменшилась кількість парафіян. Тридцять років по тому ця церква в хорошому стані була пожертвувана парафіянами, що залишилися, Канадському Музею Цивілізації в Гатіно. Храм розібрали, перевезли і згодом обережно зібрали у Залі Канади в музеї перед його публічним відкриттям 18 червня 1996 року. Ця окремо стояча церква, що є справжнім артефактом, була переосвячена, і тепер у ній у повному обсязі відбуваються Богослужіння. Вона є одним із двох оригінальних артефактів у Залі Канади.
У даний час вона перебуває в Залі Канади у Канадському Музеї Цивілізації і слугує підкресленням важливості релігії в канадському суспільстві, а також важливої ролі українців для розвитку цієї країни. Українці та їхні нащадки становлять одну з найбільших етнічних груп у Канаді, яка нараховує 1,2 мільйона осіб, що самовизначились як українські канадці.
У листопаді 2012 уряд Канади оголосив про свій намір створити Канадський Музей Історії. Новий музей буде розміщений на території теперішнього Канадського Музею Цивілізації. Таким чином, у Музеї Цивілізації буде здійснено капітальний ремонт та переоснащення. Міністр канадської спадщини, високоповажний Джеймс Мур оголосив, що дані зміни в музеї заплановано до урочистого відзначення 150-ої річниці Конфедерації у 2017 році.
У зв’язку з цим чимало членів української громади Канади та Конгрес Українців Канади висловили занепокоєння майбутнім становищем церкви Св. Онуфрія.
У листі до Національного офісу Конгресу Українців Канади від 11 квітня 2013 р. президент та генеральний директор Музею Цивілізації Марк О’Ніл заявив:
“Церква Св. Онуфрія – це, безумовно, найбільший артефакт у нашій колекції, і вона дуже цікавить наших відвідувачів, які потрапляють у Зал Канади. Безумовно, ми маємо намір і надалі експонувати цю церкву в новому Музеї Історії”.
Наша громада рада отримати цю оновлену інформацію, оскільки будь-які рішення, що стосуються церкви, повинні прийматися після узгодження із громадою-жертводавцем, але ще в більшій мірі тому, що цей дуже важливий і наочний артефакт залишиться в новому музеї як символ української історії в Канаді.
Хоча все ще не зрозуміло, що буде в центрі уваги нового Канадського Музею Історії, відомо, що церква Св. Онуфрія стане його частиною. Фактично 25 квітня 2013 р. міністр канадської спадщини Джеймс Мур у листі до національного президента Конгресу Українців Канади Павла Ґрода заявив: “Корпорація Канадський Музей Цивілізації (СМКК) є незалежною корпорацією Crown, яка несе відповідальність за свої повсякденні операції, включаючи всі рішення, пов’язані зі складанням програм і змістом. Вам буде приємно дізнатися, що офіційні особи СМКК підтвердили, що церква залишиться на місці”.
Тепер, коли майбутнє церкви Св. Онуфрія в новому музеї гарантоване, ми можемо сконцентруватися на забезпеченні гідного представлення у цьому музеї вкладу, зробленого українцями для формування Канади.
Тарас Залуський,
виконавчий директор,
Конгрес Українців Канади