Торонто відзначає 75-річчя Голодомору

Інформативнo насичена англомовна виставка про Великий Голод в Україні 1932-1933 рр. “Голодомор: Геноцид Голодом (Holodomor: Genocide by Famine)” дебютувала на Північноамериканському континенті у квітні цього року.Зліва направо: Михайло Гуцман, член Філії УНО Торонто Андрій Григорович, Олег Романишин, Орест Стеців, генеральний консул Уклраїни в Торонто Олександр Данилейко, Володимир Паславський

Офіційне відкриття виставки з участю канадських політиків, українських громадських та церковних провідників діаспори, дипломатів і заступника міністра закордонних справ України Юрія Костенка відбулося 18 квітня в Торонто, у місцевій ратуші на площі Натана Філіпса (Nathan Philips Square).

Виставка спонсорована двома українськими організаціями з діаспори, які протягом чотирьох років працюють у Канаді над різними проектами, пов’язаними з темою Голодомору, – Лігою Українців Канади і Лігою Українок Канади, метою яких також є поширити знання про Україну в Канаді.

Починаючи працю чотири роки тому, обидві Ліги мали на меті добитися визнання Голодомору Геноцидом у провінції Онтаріо, сприяти введенню в освітню програму вивчення теми про Голодомор та використати ці два прецеденти у найбільшій провінції Канади як основу для подальшого поширення інформації про Голодомор, а також визнання Голодомору Геноцидом іншими провінціями Канади і федеральним урядом країни.

Отже, виставка “Геноцид Голодомором” призначена для поширення знань серед канадців про Голодомор, для зацікавлення ними цією болючою темою, що спонукала б їх до самовиявлення громадянського духу солідарности з українським народом.

Експозиція включає надзвичайно вражаючі свідчення, автентичні документи, фотографії та аналітичні висновки.

Виставка складається з 98 художньо оформлених плакатів, на яких розміщені матеріали з архівів України, Канади, США, Великобританії, Польщі, Австрії, Італії, Аргентини та інших держав. Також задіяні документи з архівів Служби безпеки України, Міністерства закордонних справ України, Всеукраїнського Товариства “Меморіал” ім. Василя Стуса і Музею совєтської окупації.

Виставка охоплює багато різних тем і містить архівні документи про колективізацію села, Всесвітній День Протесту 29 жовтня 1933 р., який відбувся в Західній Україні і по західних державах, “чому і як” Геноцид було виконано, згадуючи “режим чорних дощок”, закриття кордонів, заборону вільного пересування в межах України та експортування українського хліба за кордон.

У виставці також були наведені приклади радикальних форм протестів, заініційовані Українським Революційним Комітетом, який у 1932 році готував військове повстання у Східній Україні, та вчинок Миколи Лемика, члена Організації Українських Націоналістів (ОУН), котрий виконав політичний атентат на московського представника у совєтському консульстві у Львові, щоб звернути світову увагу на Геноцид українського народу. Після виконання атентату Микола Лемик добровільно здався польським службам охорони, щоб прилюдно в суді Польської Республіки виступити з оскарженням та засудити Совєтський Союз і Сталіна.

Значна частина виставки приділяє увагу вивченню питання: “Чи Голодомор був справді Геноцидом?”

Виставка створена Лігою Українців Канади при співпраці Музею совєтської окупації Київської організації Товариства “Меморіал”. Над створенням виставки самовіддано працювали Олег Романишин, Орест Стеців і член Філії УНО Торонто Андрій Григорович. За художнє оформлення виставки відповідали Михайло Гуцман і Володимир Паславський. Починаючи з жовтня 2006 р., вони детально і вичерпно вивчили велику кількість сьогодні доступних матеріалів, дослідили факти та оформили їх у плакатному форматі.

У цій копіткій роботі їм інформаціями та матеріалами сприяли понад 30 українських організацій, установ, відомств та поодиноких осіб з усього світу.

За словами координатора проектів Голодомору Ореста Стеціва, Ліга Українців Канади і Ліга Українок Канади присвятили цю експозицію пам’яті мільйонів невинних жертв Голодомору.

Для максимального ефекту виставку відкрито на день пізніше після представлення і першого слухання в Онтарійському парламенті законопроекту №61 про відзначення Голодомору-Геноциду кожного року в четверту суботу листопада.

Дейв Левак, депутат і колишній голова Ліберальної фракції у провінційному парламенті (Queens Park), представив цей законопроект. Тому, що виставка була так влучно скомпонована і представлена у ратуші, друге слухання було прискорене, а парламент зацікавився Голодомором. З огляду на це остаточне прийняття парламентом цього законопроекту стає реальним.

Після показу в Торонто виставка буде представлена в інших канадських містах, США та інших країнах за сприянням Міністерства закордонних справ України. Виставка у виставковому і, зокрема, електронному форматах незабаром буде доступною музеям, бібліотекам, освітнім установам і всім, хто цікавиться питанням Голодомору.

Володимир Паславський

PHOTO

Зліва направо: Михайло Гуцман, член Філії УНО Торонто Андрій Григорович, Олег Романишин, Орест Стеців, генеральний консул Уклраїни в Торонто Олександр Данилейко, Володимир Паславський