Розмаїття
Чим втамовувати спрагу у спеку?
Ірина Кушинська

Влітку хочеться багато пити. Організм “вмикає” власну систему охолодження, яка випаровує багато води з поверхні шкіри.

Щоб не “зневоднитися” повністю, треба багато пити. Але скільки пити, щоб було не забагато? Та й що пити? Про це розповідає дієтолог Зоряна Завада.

– Пийте компоти, – радить пані Зоряна. – Засипте ягоди до каструлі, доведіть до кипіння і дайте вистигнути – такий напій у спрагу найкорисніший. Щодо фруктових вод, то не варто їх споживати ані взимку, ані влітку, бо газовані солодкі води травмують шлунки і кишківники. А дитячі особливо! Доцільно придбати негазовану воду у пляшках і споживати її. Зі свіжих овочів-фруктів можна робити “фреші” – свіжо відтиснуті соки, але їх не треба пити більше двох-трьох склянок на день – не зловживайте! Краще розведіть концентрований сік водою. Алкогольні напої в літню спеку пришвидшують зневоднення в організмі! Тому не варто тамувати спрагу пивом чи вином, не кажучи вже про міцні напої! Допустимо у спеку випити білого вина. Можна навіть розвести його водою – але це увечері, під рибу чи мясо на грилі...

“Пити треба лише тоді, коли з’являється відчуття спраги”, – рекомендує професор Тім Ноакс з Південної Африки, який вважає, що надлишок рідини в організмі призводить до серйозних порушень. Проте думки вчених з цього приводу розділилися. Одні вважають, що не треба чекати до того часу, поки захочеться пити, бо це означає, що відбулося зневоднення, інші кажуть, що пити дорослій людині потрібно до трьох літрів води на день. Кожне тіло має особистий “лічильник”, який сигналізує, коли рідини недостатньо, тому пийте тоді, коли хочеться. Обмежте споживання кави, алкоголю і солодких газованих напоїв. Вони виводять рідину з організму!

Навіть легке вино у теплих краях розводять водою у спеку. Варто знати, що у чарці горілки (100 мл) – 280 ккал, що у спеку тягне за собою перегрівання. Навіть на сонце не треба виходити – зсередини отримаєте потужний тепловий удар! Слабоалкогольні напої також підступні: спочатку ніби прохолодно, а потім тіло швидко зігрівається.

Не заливайте у себе якомога більше рідини, коли спекотно, бо це перевантажує роботу нирок. У ліпшому випадку можуть з’явитися набряки на тілі, у гіршому – підніметься чи впаде артеріальний тиск. У цей час активно вимиваються з організму солі й електроліти, які необхідні для роботи організму. Рекомендують споживати рідину з розрахунку 30 мл на 1 кг маси тіла. Тобто для дівчини вагою 50 кг – 1,5 води. Воду потрібно пити потрошки, але часто. Рекомендують столову мінеральну воду, яка містить необхідний баланс солей, що дозволяє рідині довше залишатися у кровотоці.

Солодкі газовані напої залишають у роті солодкий присмак, від якого хочеться попити ще. Цукор з таких напоїв швидко засвоюється. Якщо хочеться випити чогось солоденького – випийте натурального фруктового соку.

Втамовують спрагу кефір, йогурт, узвар (відвар із сухофруктів), зелений чай без цукру. Щоб спрага минула швидше, перед тим, як ковтнути, затримайте у роті напій. І як би не хотілося випити чогось крижаного – ліпше ковтнути напою кімнатної температури. Холодна рідина гірше засвоюється і може спровокувати ангіну.

День народження сиру “Рокфор

Не кожен “сир із пліснявою” є благородним “Рокфором”.

Назва “Рокфор” – це бренд, бо так може називатися лише сир, що визріває у печерах Рокфор-сюр-Сульзон. Вологість і температура +7 градусів сприяють розвиткові плісняви Penicillium rogueforti.

Дата народження всесвітньовідомого сорту сиру відома з точністю до дня: 4 червня 1070 року у французькому графстві Руерг, що на півдні країни, хлопчик-чабан приніс у село дивний сир. Він утворився зі звичайного овечого сиру на хлібі, забутому на кілька тижнів у печері. Хліб запліснявів та проріс через сир блакитно-зеленими гілочками... Цікавість підштовхнула чабана до того, аби скуштувати зіпсуту канапку. І вона йому сподобалась...

Минуло багато часу, аж поки французький король Карл VI за допомогою спеціальної хартії підтвердив особливий статус цього сиру. Від 1411 року готувати сир “Рокфор” дозволено лише жителям місцевости Рокфор.

Черешня

Людмила Полевська

Важко знайти людину, яка б не любила цю соковиту солодку ягоду. Полюбляють черешню і птахи. Саме тому її ще називають пташиною вишнею. Ця родичка вишні може бути жовтого, рожевого і темно-червоного кольорів.

У ягодах черешні багато калію, кальцію, магнію, заліза, міді, марганцю, йоду і фосфору. Є тут вітаміни С, РР, В1, В3, В6, Е, К, які особливо необхідні жінкам у період вагітности та годування груддю, а також дітям.

Черешня сприяє зниженню згортання крові й запобігає утворенню тромбів. Вона звільняє організм від шкідливих продуктів обміну і надлишку холестерину. Ягоди темних сортів знижують кров’яний тиск, а антоціани, які містяться в черешні, зміцнюють капіляри. Відвар з плодоніжок черешні можна використовувати як засіб при захворюванні серця. Чудово зарекомендувала себе черешня й у разі анемії, збагачуючи організм залізом.

Якщо вживати її натщесерце, то вона зробить неоціненну послугу тим, хто страждає від закрепів.

Особливу увагу слід звернути на черешню тим батькам, чиї діти погано й неохоче їдять, – ці смачні ягідки повернуть малюкам апетит, стверджує лікар-натуропат С. Ільїна.

Разом з тим черешню не рекомендують їсти у разі гастриту з підвищеною кислотністю, цукрового діабету. Свіжа черешня може спричинити нетравлення шлунка, тому її не рекомендується їсти відразу після їди, не кажучи вже про те, що черешню не можна запивати водою.

Найкраще ласувати ягодами у сирому вигляді. Але ви можете з цієї ягоди зварити варення чи компот. Черешню можна заморозити, засушити або замаринувати. Сушену черешню використовують так само, як родзинки. Маринована черешня чудово підходить як гарнір для страв з м’яса і птиці, її можна покласти в овочеві і м’ясні салати – вона додасть стравам гостроти і легку вишукану солодкість. Ягоди черешні додають у морозиво.

Смажена картопля – їжа щастя

Ви ніколи не задумувалися, чому всі так полюбляють смажену картоплю?

Таким надзвичайно позитивним ставленням до смаженої картоплі зацікавились британські психологи. І після своїх досліджень вони досить серйозно стверджують, що хоча смажена картопля – не найздоровіша їжа, зате вона робить нас... щасливими.

Щоб довести це, вони спочатку показали групі добровольців фільм про Хіросіму, а потім запропонували їм відволіктися: одній групі видали гумористичні журнали, членів другої групи нагодували смаженою картоплею. Найперше – через 20 хвилин – уже повністю заспокоїлися учасники дослідження саме з другої групи на відміну від першої. Вони розповіли, що смажена картопля навіяла на них приємні спогади – дитинство, канікули, турботливу бабусю тощо. Дослідники пов’язують цей ефект з великою кількістю простих вуглеводів, що містяться в картоплі.

Та це не означає, що, піднімаючи собі настрій, ви можете без застережень насолоджуватися улюбленою стравою. Французький дієтолог Поль Нейра радить споживати на день не більше 300 г бараболі, тобто 3 картоплини середньої величини. І ще потрібно знати, що смажена у жирі картопля втрачає свою вологу, а її місце займають ліпіди, збільшуючи калорійність страви.

Особливо небезпечні чіпси, які так полюбляє молодь, застерігає той же дієтолог. Тут картопля майже повністю зневоднена (що робить її хрусткою), і в 100 г містяться 540 калорій, з яких 315 – ліпідні. А щоб з’їсти 100 г чіпсів, багато часу не треба… Тож краще все-таки не полінуватися й самим посмажити собі картоплі – хай вона робить нас щасливими.