Концерт Олега Криси в Торонто

Оксана Бризгун-Соколик

Скрипаль Олег Криса та його дружина піаністка Тетяна Чекіна10 червня 2012 р. о 3-ій год. пополудні в залі Пластової Домівки ім. Гуцуляків відбувся дуже гарний концерт скрипаля Олега Криси та його дружини піаністки Тетяни Чекіної.

Олег Криса в Торонто не новий. Пригадується його перший виступ як гостя зі Львова, з України, на Святі Державності 22 січня в залі Рой Томсон Гол у 1990 році. Ми тоді зі затамованим віддихом слухали його виконання сонати Бориса Лятошинського. А пізніше самостійні концерти...

Того ж 1990 р. він виступав другий раз у США, в Карнеґі Гол та Кеннеді Сентр, де його критики назвали “майстром інструменту”. Його дебют в Америці, у Карнеґі Гол, був ще у 1971 році, де отримав дуже прихильні відгуки критиків.

Олег Криса був студентом Давида Ойстраха. Про свого учня Ойстрах висловився в журналі “Совєтська музика”: “...Олег має діамантові природні дані. Незвичайну музикальність, яскраву артистичність та чаруючу присутність”. На Конкурсі Паґаніні в Ґенуї, Італія, у 1963 p., де Криса здобув першенство, місцева преса писала: “...Криса народився зі скрипкою в руках...” Олег Криса також здобув нагороди в міжнародних змаганнях Чайковського, Вієніявського та в Монреалі.

Вчив у Київській та Московській консерваторіях, у Manhattan School of Music у Нью-Йорку. У 1993 p. його запросила славна Eastman School of Music в Рочестері на позицію професора скрипки, де він вчить по сьогодні. Також вчив як “visiting professor” в Токіо University of the Arts. Знаний зі здібності виконувати музику різних стилів та різних часів. Пропагатор сучасної музики, багато композиторів присвятили йому свої твори.

Тетяна Чекіна студіювала в Москві та Києві і вже від 1967 року концертує з Олегом Крисою. Вона є Assistant Professor of Accompaning в Eastman School of Music.

Цим разом в Торонто відбувся спеціальний концерт. Олег Криса відзначає своє 70-ліття туром по світі, з першим концертом у Торонто! А в Торонто ще долучився до відзначення 100-ліття Пласту. То ж не диво, що саме пластуни були організаторами цього концерту.

Програма концерту почалася з “Шакон” Томаса Віталі, виконана багатим співучим тоном, повним ліризму. Соната для скрипки і фортепіано, ч. 3 Брамса у 4-ох частинах – це рівноцінне партнерство скрипаля і піаніста. Виконана була захоплююче – романтичне Allegro, тоді Adagio, яке звучало ніжно з поширюючою мелодією, легке і грайливе Un росо presto e соn sentimento та бурхливе Presto agitato, виконане глибоко емоційно, хвилююче. Контрастні моменти переконливі. Відчувалося, що твір однодумно переживають обидвоє виконавців.

По перерві – “Триптих” Євгена Станковича з близькими нам карпатськими мелодіями. Сучасна музика складна, інша, для багатьох незвична. Триптих мав три частини: “Колискова” – виконана ніжно, містично. “Весілля” – повне руху, музичних фрагментів, темпераменту, деколи аж надзвичайної радості. І остання – “Імпровізація”, повна напруги. Твір цікавий, і чудово, що Криса заграв його для нас, бо це одинока і рідкісна нагода почути твори українських композиторів. Ще небагато наших творів виконуються чужинцями.

Після повного життя та співучості Scherzo-Tarantella, op. 16 Вієніявського Олег Криса заграв “Clair de lune” Клода Дебюссі зі “Suite Bergamasque”, аранжований для скрипки і фортепіано. Хоч мені подобалося виконання, я все ж таки волію оригінальний твір для фортепіано, де атмосфера спокою, майже нерухомості, повної поезії, звучить більш настроєво.

На закінчення програми Криса виконав “Tzigane” – концертну рапсодію Моріса Равеля, яка почалася його повільним соло, насиченим майже альтовим голосом, творячи відразу композитором уявлену “циганську” атмосферу. Спільне закінчення з піаністкою було темпераментне, повне життя, танцю, ґлісанд і трудної техніки.

Стоячим оплескам не було кінця, і слухачі домагалися наддатків! Поетичний “Романс” Ґлієра, “Мадярський танок” Брамса, ч. 4 – аранж. для скрипки Ф. Крайзлер. Хоч публіка далі і далі плескала, на сцену вийшла Марічка Глібович-Данкен з подякою за надзвичайний пополудень. Станична Дарія Ковалик подякувала за участь у святкуваннях 100-ліття Пласту. А на кінець сам Олег Криса сказав кілька теплих слів, зворушений щирим захопленням слухачів. Ну і квіти, квіти...

Хотілось би мати програмку концерту і українською мовою, хоч би односторінковою вставкою до програми.

Задоволені слухачі виходили з просторого, приємного і акустичного залу нової Пластової Домівки з надією на наступні концерти!

Олег Криса та Тетяна Чекіна вибираються з концертами по Америці, тоді їдуть до Іспанії, Португалії... Японії... А на кінець до Львова та Києва. Бажаємо успішного турне!

 

PHOTO

Скрипаль Олег Криса та його дружина піаністка Тетяна Чекіна