Проект “Монументальна Шевченкіана” вирушає з Оттави по Канаді

30 червня ц. р. у Посольстві України в Канаді відбулося відкриття Всеканадського проекту “Монументальна Шевченкіана”, під час якого була представлена виставка фотографій пам’ятників Тараса Шевченка в Україні та у світі з колекції фотографа-монументаліста, шевченкознавця, дослідника скульптурних зображень Кобзаря Руслана Теліпського. Під час відкриття виставки автор колекції розповів гостям про історію створення представлених пам’ятників, більшість з яких є маловідомими.

Виставка у Посольстві стала першим етапом проекту, який протягом липня-серпня пройде в найбільших містах Канади. Передбачається, що, представляючи виставку, Руслан Теліпський відвідає найбільші осередки, де проживають українці в Канаді. Проект здійснюється Посольством України в Канаді спільно з Організаційним комітетом зі встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку в Оттаві http://www.infoukes.com/tarasinottawa.

Оповідаючи про історичні події та справжніх героїв, у родині автора колекції з дитинства виховували любов та повагу до національної самобутности, до спадщини, яку нам лишили наші предки. У школі полюбив поезію Тараса, не раз декламував його вірші. Отож і вирішив для себе з’ясувати, хто ж він такий і чому саме його так часто вшановують, ставлячи пам’ятники усюди, і чому такий різний підхід у скульпторів щодо зображення Шевченка – поета, мислителя, художника, пастушка, борця проти соціального та національного гніту.

Поєднуючи свої захоплення подорожувати та пізнавати різні куточки України, задля долучення чергових світлин до своєї фото-Шевченкіани Руслан легко зривається з місця і вирушає в дорогу, не сподіваючись у ній на виняткові побутові умови та сприятливе транспортне сполучення.

У 2008 році на День Незалежности Руслан підготував та провів біля пам’ятника Кобзареві незвичну акцію – спільне читання “Заповіту” Т. Шевченка різними мовами світу, де учасники XI Міжнародного фестивалю “Поліське літо з фольклором” прочитали вірш Кобзаря майже десятьма мовами світу: українською, арабською, польською, французькою, італійською, ідиш, російською, чеською та іспанською.

На сьогодні у колекції мандрівника зібрано понад 350 меморіальних згадок про Кобзаря з усіх областей України та Криму, де встановлено пам’ятники, погруддя, меморіальні дошки, стели та пам’ятні знаки, пов’язані з іменем Тараса Григоровича.

 Фото-Шевченкіана Руслана Теліпського цікава тим, що крізь призму цих світлин кожна людина може зробити власні висновки стосовно того, символом чого впродовж різних епох та історичних періодів був і є для нас пам’ятник Шевченкові: символом нашої духовної незнищенности, патріотизму або ж примітивної ідолізації.

Упродовж багатьох років радянська тоталітарна держава нав’язувала нам свій образ Т. Шевченка передусім як революціонера-демократа. Монументальне мистецтво теж не стояло осторонь цього процесу, адже необхідно було створити величну постать Т. Шевченка, співзвучну епосі. Таким чином з’явилися пам’ятники Кобзареві у Ромнах (1918), а згодом й у Харкові (1935), Києві (1939), Каневі (1939).

У період “холодної війни” Шевченко став одним із засобів протистояння двох великих держав. Українці вільного світу, увічнюючи Т. Шевченка, в першу чергу бачили в ньому духовного провідника, борця за волю України, тоді як радянська система, побудована на класово-революційному підході, використовувала монументи як спосіб своєрідної пропаганди панівної комуністичної ідеології.

Скільки пам’ятників та пам’ятних знаків Тарасові Шевченкові нараховується в Україні та світі – достеменно невідомо! Можна  лише оперувати приблизними, часто непідтвердженими даними щодо загальної кількости внаслідок встановлення нових скульптур та руйнування старих. Шевченкознавці припускають, що їх монументальний лік – від 800 до понад 1000. Саме це й хоче з’ясувати волинський мандрівник, котрий з наплічником та фотокамерою не розлучається ні на мить…

Із великої колекції мону-ментальних зображень Кобзаря в Канаді буде представлено понад 100 найбільш цікавих фотографій з усіх областей України та з 18 міст поза Україною. Під час проведення виставки в Канаді відбуватимуться аукціони-продажі фотомонтажних світлин, кошти від яких будуть спрямовані на проект встановлення пам’ятника Тарасові Шевченку в Оттаві (веб-сайт проекту: http://www.infoukes.com/tarasinottawa).

Перебуваючи в Канаді, молодий дослідник також планує зробити знімки найбільших пам’яток, пов’язаних з історією українців у Канаді. Передбачаються, що згодом ці фото увійдуть до збірки “Українські пам’ятки Канади”. Згодом Руслан має намір створити музей пам’ятникології, де б можна було відслідковувати усі встановлені пам’ятники в Україні та у світі й розповідати про найвизначніші з них.

З автором колекції Русланом Теліпським та його роботами можна ознайомитися в мережі Інтернет за адресами: http://www.youtube.com/kobzaryk та http://kobzaryk.livejournal.com.