НАВКОЛО СВІТУ

Музей, де живе казка

У польському Кєльце – найстаріший і найбільший музей іграшок. 

Можете собі уявити кілька тисяч іграшок відразу? Не на складі чи у магазині, а в музеї. А “справжня” Баба Яга свєнтокшиська, що вилітає тричі на день з годинникового полону на височенній вежі, є свідченням того, що у цьому старовинному замку завжди чекають на дітей, бо тут живе казка.

Музей іграшок у Кєльце – найстаріший у Польщі. В архітектурній пам’ятці ХІХ століття, на 700-метровій площі, назавжди оселилися кілька тисяч екземплярів різноманітних забавок з різних країн світу – старовинні порцелянові, дерев’яні і шкіряні ляльки, столітні ведмедики, меблі і сервізи для ляльок, сучасні ляльки Барбі, моделі літаків, кораблів, мотоциклів і машин, а також найбільша у Європі колекція жаб. Найстаріший експонат походить з ХVІІІ століття...

Чому саме тут вирішили відкрити музей? Традиції іграшкового Кєльце – дуже багаті, бо саме тут після закінчення ІІ Світової війни відкрили першу фабрику з виробництва дитячих іграшок. Однак історія сягає набагато глибше, коли місцеве бідне населення з виробництва ляльок отримувало додатковий заробіток.

Представлена в музеї й експозиція дерев’яних іграшок подружжя Люцини і Анджея Козловських. Пан Анджей почав виготовляти дерев’яних птахів, тварин, казкових героїв ще у 17 років. Тепер поважний пан з дружиною не лише подарували музею частину своїх виробів, а й проводять майстер-класи з вирізьблення і розфарбовування дитячих іграшок.

Подорожуючи світом казки, діти можуть побавитися в іграшковому куточку, де дозволено брати в руки сучасні м’які іграшки, машинки і ляльки.

 

 

78 років спільного життя

Вернер та Ганні Чаггелар із міста Ворб, кантон Берн, визнані найстаршою подружньою парою у Швейцарії.

Швейцарці одружилися влітку 1934 року, а цього року відсвяткували 78-річчя спільного життя. Вернеру тепер 104 роки, а його дружині – 100.

Столяр із Ворб та дівчина-продавець крамниці з Гюмлінгена познайомилися на танцях. У Ганні був й інший шанувальник, який пропонував їй руку і серце, але вона сказала “так” Вернеру, і цей вибір виявився вдалим: три роки тому подружжя відзначило коронне весілля і має намір святкувати і дубове – 80 років разом.

У подружжя три дочки – Рут (75 років), Гайді (72 роки) та молодша Верена (65), десять онуків, чотирнадцять правнуків. Усі живуть недалеко одне від одного у кантоні Берн. Чаггелари здорові та повні енергії: Вернер все ще читає без окулярів, а Ганні – велика шанувальниця політичних телепередач. Раніше вони багато подорожували на автомобілі та мотоциклі, а тепер захоплюються садівництвом, повідомляє Berner Zeitung.

“Ми давали клятву священикові, – відповідає літнє подружжя на питання про те, як їм вдалося зберегти такий довгий шлюб, – а обіцянки треба виконувати”.

 

Іспанська полiцiя знайшла манускрипт

 

Iспанська полiцiя знайшла одну з найбiльш рiдкiсних i дорогих книг свiту – манускрипт першої половини XII столiття Codex Calixtinus (Кодекс Калiкста), викрадений торiк у липнi. Кодекс Калiкста названий так на честь Папи Калiкста II, який вважається його автором.

Книга була знайдена в гаражi недалеко вiд катедрального собору мiста Сантьяго-де-Компостела. Манускрипт був вкрадений з архiву собору, де лежать мощi Святого апостола Якова. До розслiдування було залучено найкращих кримiналiстiв регiону. Напередоднi полiцiя заарештувала ймовiрних викрадачiв – електрика, який ранiше працював у соборi, його дружину, сина i ще одну жiнку.

Книга, вартiсть якої фахiвцi оцiнюють в 1,5 мiльйона доларiв, мiстить опис Богослужiнь, якi проходили на мощах Святого Якова, лiтургiйних пiсень, а також опис перенесення мощей Святого з Єрусалиму в Галiсiю.

 

 

Раритетні авто за мільйони доларів

Bentley Blower 1929 року випуску стало найдорожчим британським авто, яке продали на аукціоні.

Воно пішло з молотка за майже 8 млн. дол. Авто належало серові Генрі Біркіну, який встановив на ньому у 1931-му рекорд швидкості – 220 км/год. Другим за вартістю лотом став лімузин Rolls-Royce Silver Ghost 1912 року випуску, проданий за 7,3 млн. дол.

Rolls-Royce був здатний розвивати свого часу швидкість до 32 км/год., що відповідало максимальному обмеженню швидкості у Великій Британії сто років тому, і був обладнаний рідкісним на ті часи приладом – спідо-метром. Багато елементів салону Silver Ghost оздоблені сріблом і слоновою кісткою, а оббивка дверей виконана шовком.

 

 
Мер Таллінна позбувся прав за перевищення швидкості на 2 місяці

Мера естонської столиці Едгара Савісаара оштрафували на 320 євро та позбавили водійських прав на два місяці за перевищення швидкості.

Поліція зупинила Савісаара за перевищення швидкості на 34 км/год. За даними поліції, Савісаар їхав по шосе Таллінн – Нарва зі швидкістю 84 км/год., за допустимої швидкості 50 км/год. За правилами дорожнього руху Естонії, за таке порушення передбачено покарання у вигляді штрафу в розмірі до 400 євро або позбавлення водійських прав терміном до півроку. Мер Таллінна і раніше порушував швидкість. Восени 2011-го його оштрафували на тисячу євро за перевищення швидкості.

 

Американець з’їв 68 хот-доґів за 10 хв.

Житель Каліфорнії Джоуї Честнат на прізвисько “Щелепи” відомий як найкращий у світі поїдач гот-доґів. Він ушосте здобув перемогу на чемпіонаті світу зі швидкісного поїдання цієї національної американської страви. 28-річний Честнат з’їв 68 гот-доґів за 10 хвилин. Отримав 10 тис. доларів призових і чемпіонський пояс.

Друге місце зайняв Тім Янус, який з’їв 52 гот-доґи. Чемпіонат, приурочений традиційно до Дня Незалежності США, відбувся на нью-йоркському півострові Коні Айленд, відомому розважальними закладами. Переможницею чемпіонату серед жінок, як і минулого року, стала 42-річна Соня Томас на прізвисько “Чорна вдова”. Жінка побила свій особистий рекорд, з’ївши за 10 хв. 45 гот-доґів. Перший гот-доґ на Коні-Айленді продав у 1870-му німецький м’ясник Чарльз Фелтман. У 1916-му виходець з Польщі Натан Гендрекер заснував компанію з виробництва гот-доґів Nathans Famous.