Україна – жертва нових

репресивних законів


Заклик до введення санкцій

та візових обмежень


Оттава – Конгрес Українців Канади (КУК) засуджує дії президента України Віктора Януковича, який підписав низку законів, що обмежують свободу слова, свободу зібрань, право на належне проведення правосуддя та свободу асоціацій; серйозно скорочують політичні права та свободи громадян в Україні.

Закони, що введені в дію, призначені зупинити мирні протести на Євромайдані, що показують рішучість українського народу жити у вільному, справедливому та демократичному суспільстві. Замість того, щоб вести конструктивний діалог зі своїми громадянами, уряд придушує ці протести через репресії, цензуру та залякування.

КУК закликає Канаду, разом зі своїми американськими і європейськими союзниками, до негайного введення візових обмежень та індивідуальних фінансових санкцій проти осіб, відповідальних за порушення прав і свобод людини в Україні.

Після вступу на посаду президент України дав клятву дотримуватися Конституції і захищати права та свободи українського народу. Сьогодні, підписуючи ці закони, президент де-факто перетворив Україну на поліцейську державу, – сказав Павло Ґрод, президент Конгресу Українців Канади. – Ці закони були прийняті в порушення Конституції України і з брутальними порушеннями парламентських процедур. На жаль, президент Янукович висловив підтримку як авторитарним методам схвалення, так і змісту та сутності цих законів”.

КУК висловлює повну солідарність з народом України в їх мирній боротьбі за побудову вільної і демократичної держави. Президент КУК дав роз’яснення щодо ситуації в Україні в інтерв’ю Національним новинам CTV NationalNews після прийняття нових законів проти протестуючих: http://www.ctvnews.ca/video?clipId=277100.

Ми стривожені, що українці зіткнуться з жорстокими репресіями, оскільки ці драконівські закони вступають в силу негайно, – сказав Павло Ґрод. – Ми вражені, як голова Верховної Ради України Володимир Рибак зрежисерував це незаконне голосування, допустивши насильство щодо опозиційних депутатів, вийшовши за межі допустимого”.

Підписання так званих “диктаторських законів” за один день перетворило країну на поліцейську державу, яку багато експертів тепер порівнюють з Росією, Білоруссю та Північною Кореєю. Не меншу стурбованість викликає і те, що в той же день, коли президентом було підписано “диктаторські закони”, також звільнено командувача Сухопутних військ Збройних Сил України, главу Адміністрації Президента та призначено більше 70 нових суддів по всій Україні з метою консолідації контролю над Збройними Силами, судовою системою в додаток до контролю законодавчих органів та органів виконавчої влади.

Світова реакція на прийняття законів була швидкою та суворою. Міжнародна Амністія (Amnesty International) заявила: “Приймаючи цей закон, уряд нівелює будь-який прогрес України, досягнутий за останні двадцять років у напрямку повного дотримання своїх міжнародних зобов’язань у галузі прав людини” (http://www.amnesty.org/en/news/ukraine-s-new-charter-oppression-2014-01-17).

КУК висловлює подяку Урядові Канади та депутатам Парламенту Канади за їх постійну і незмінну підтримку народу України. Міністр закордонних справ Канади, високоповажний Джон Берд, який у грудні відвідав протестуючих в Україні, заявив 17 січня 2014 р.: “Канада рішуче підтримує український народ, який сміливо виступив на підтримку вільної та демократичної України. Канада готова і підготовлена розглянути всі можливості, щоб дати чітко зрозуміти, на чиєму вона боці”.


Основна інформація щодо українських законів, підписаних президентом Януковичем


Серед інших положень нові закони передбачають такі поправки до законодавства України:

Держава може приймати рішення про заборону доступу в Інтернет;

Криміналізація наклепу в засобах масової інформації у вигляді критики урядових чиновників – до двох років позбавлення волі;

До п’яти років позбавлення волі за блокування урядових будівель;

До 15 діб арешту за самовільну установку наметів, сценічних конструкцій та звукового обладнання;

До 10 діб арешту за участь у мирних зібраннях, носіння маски, шолому або використання інших засобів маскування обличчя;

Рух в автоколонах з більш ніж 5 авто без узгодження з Міністерством внутрішніх справ карається позбавленням прав керування автомобілем на строк до двох років з вилученням транспортного засобу;

Введення широкого та розмитого визначення “екстремістської діяльності”, яке містить заборону НУО (неурядовим організаціям) та Церкві брати участь у громадянських протестах.

Санкціонування заочного кримінального провадження, в тому числі щодо справ з позбавлення волі, у випадках, коли особа відмовляється з’явитися до суду, але здійснення кримінального провадження визнано можливим за відсутності такої особи;

Блокування доступу до житлових будинків – до шести років позбавлення волі;

Збір і поширення інформації про “Беркут” (спеціальний підрозділ безпеки України), суддів або членів їх сімей – до 2 років позбавлення волі;

Депутати можуть бути позбавлені імунітету простою більшістю голосів у парламенті України (Верховній Раді), що дозволить ініціювати проти них порушення кримінальної справи, затримання або арешт без попереднього розгляду цього питання відповідним парламентським комітетом;

Амністія від переслідування, що була раніше прийнята Верховною Радою щодо мирних демонстрантів, які брали участь в акціях протесту, починаючи з 21 листопада 2013 р., у даний час поширюється та звільняє від покарання тих, хто скоїв злочини проти протестуючих, у тому числі “Беркута” та інших працівників правоохоронних органів;

НУО, які отримують засоби іноземного походження, повинні включати у свою назву словосполучення “громадське об’єднання, яке виконує функції іноземного агента”, що надає можливість застосування ретельних перевірок, додаткових податків та нормативних заходів.