Курси української культури в Університеті Йорк у Торонто потребують студентів

В академічному році 2009-2010 студенти Університету Йорк знову матимуть нагоду здобувати знання про українську культуру на курсах української культури, започаткованих у 2002 році. Цього року вони зможуть записатися аж на три курси, а саме: відомі з минулих років курси з третього року –  HUMA 3980 3.0 Aspects of Ukrainian Culture I та HUMA 3981 3.0 Aspects of Ukrainian Culture II і новий курс з четвертого року: HUMA 4196 3.0 Ukraine in Twentieth-Century Europe: Cultural Perspectives. Всі три курси є частиною програми Європейських Студій у Відділі Гуманістичних Наук при Факультеті Артс. Це означає, що всі студенти в цій програмі можуть зараховувати ці курси, щоб здобути ступінь Бечелор оф Артс (B.A.) або Бечелор оф Артс, Онорс (B.A. Hon.). Студенти інших програм і факультетів можуть зарахувати курс як кредит у будь-якій програмі, що дозволяє довільний вибір курсів, т. зв. “electives”.

Як і в попередніх роках, обидва курси “Аспекти української культури І і ІІ”  викладатиме д-р Дарія Даревич, історик мистецтва і відомий спеціаліст українського мистецтва.  Д-р Дарія Даревич одержала докторат з історії мистецтва в Лондонському Університеті в Англії, захистивши тезу на тему Soviet Ukrainian Painting c. 1955-1979: New Currents and Undercurrents. Від 1991 р. вона викладає європейську та канадську історію мистецтва та архітектури в Університеті Йорк. Вона є автором двох монографій, численних статей про українських мистців та вступних статей у мистецьких каталогах.

Фокус цих двох курсів скерований на українську культуру в європейському контексті з особливим наголосом на мистецтво та архітектуру. Перший курс охоплює вибрані теми, починаючи від доісторичних часів до половини ХІХ століття. Це включає Трипільську і Скитську культури, середньовіччя, ренесанс, українське бароко, класицизм і початки романтизму. Другий курс – це продовження першого, починаючи від Тараса Шевченка і закінчуючи модерністичними течіями ХХ століття. Курси включають головні напрямки в мистецтві, літературі та музиці в історично-суспільному контексті. 

Новий курс “Україна в Європі двадцятого століття: перспективи культури” (доступний в осінньому семестрі і підтирманий пожертвою дост. Івана Яремка) зосереджений на історії української літератури, театру та інтелектуальної думки в контексті європейської культури ХХ ст., – починаючи від “культурного ренесансу” 1920-х років і закінчуючи на найновішій літературі та інтелектуальному дискурсі незалежної України. Цей курс викладатиме д-р Марко Роберт Стех, відомий літературознавець, доктор славістики з Торонтського Університету (1992), виконавчий директор Видавництва КІУС і менеджер проектів Енциклопедії України в Інтернеті та англомовного видання “Історії України-Руси” Михайла Грушевського.

Окрім вищезгаданого курсу, д-р Стех читатиме також курс з модерної історії України в зимовому семестрі (HIST 3351 3.0 Modern Ukrainian History).

Як вже повідомляла українська преса, число українознавчих курсів при канадських університетах помітно впало в останніх роках. Статистичні дані вказують на серйозний спад числа студентів української мови та літератури. Популярними тепер серед студентів є курси культури та курси міждисциплінарні. В Університеті Йорк є курси культури багатьох народів, включно з курсами російської, німецької, італійської, французької, жидівської, японської, китайської, корейської, індійської та інших культур. Уже сьомий рік є нагода вивчати українську культуру. З цієї нагоди треба скористати, бо продовження курсів залежатиме від числа студентів. Якщо знайдеться відповідне число зацікавлених студентів, курси стануть постійною частиною програми Відділу Гуманістики.

На курси можуть вписатися не тільки студенти Йорку, але також т. зв. спеціальні студенти з-поза Університету Йорк, які вписуються тільки на цей один курс. Дозволе­ні також студенти-слухачі. Обидва курси будуть вестися англійською мовою.

Закликаємо українську громаду, особливо студентів українського походження, вписатися на курси “Аспекти Української Культури І і ІІ” та “Україна в Європі ХХ століття” і таким чином підтримати українознавчі студії та ініціативу Університету Йорк.

Студенти всіх трьох курсів можуть подаватися на сдипендію Петра Яцика, яка покриває оплату повного курсу.

Подальші інформації можна отримати від Humanities Department, Vanier College, 416 736 5158, на веб-сайті Університету Йорк, на веб-сайті Українського Студентського Клубу Йорку http://www.uscyork.ca або від проф. Дарії Даревич  905 848 6997 (дом.), dariad@yorku.ca

Комітет Українознавчих Студій при Університеті Йорк у Торонто