Україна не шанує своїх героїв

Аскольд Лозинський    

Від перших днів відновлення незалежної Української держави одним з головних нарікань національно-демократичної частини населення України, як і організованої діаспори, було те, що при владі фактично залишилися колишні – тільки перефарбовані – совєтські чиновники, які або не знали правдивої історії свого народу, або були навчені перекручувати її для вибілення совєтської, а то і власної минувшини. Тому не було дивoм те, що справжніх героїв України не тільки не вшановували, а ще й навіть очорнювали їх почини та життєві жертви.

Зауважу, що наслідки совєтської пропаганди зводились до того, що в перші роки незалежности нехтувалась, а то і заперечувалась найбільша трагедія нашого народу – Голодомор в Україні 1932-1933 років.  Виглядає дивним, що замість суду над поодинокими злочинцями-комуністами було дозволено відновити діяльність Комуністичної партії, незважаючи на те, що на її відповідальності були найгірші злочини в історії людства. Така політика власного “самозбереження” також сприяла подальшому розвитку таких совєтських інституцій в Україні, як церкви Московського Патріархату, а також впливу “п’ятої колони” (Москви) у різних варіантах.

Сьогодні, через шістнадцять років, сподівання на українську Україну повинно бути закономірним. Дійсність виявляється іншою та гірко іронічною. Головою недіючої Верховної Ради України є чиновник радянської минувшини, який не вірить, що приватна власність повинна бути основою капіталу в державі. Прем’єр-міністр держави з кримінальною судимістю (яку його прихильники намагаються оправдати помилками молодости) намагався кримінально сфальсифікувати вибори 2004 року, а в листопаді 2006 року виступав проти проекту резолюції у ВРУ, що Голод 1932-1933 рр. був геноцидом проти українського народу. Декілька міністрів взагалі не володіють чи то тільки не бажають виступати українською мовою. Голова Комісії людських прав при ВРУ – комуніст, партія якого має ганебну минувшину порушення людських прав, а  він сьогодні – головний захисник людських прав в Україні. Заступник прем’єр-міністра з гуманітарних питань – україножер, зорієнтований на Росію, виступає проти втілення української мови і культури в кіно, книговидання тощо. Головний державний архіваріус пропонує закриття архівів історії нашого Голодомору.

Нещодавно в Україні відбулося відзначення 100-ліття від дня народження одного з найбільших героїв нашого народу – Романа Шухевича, легендарного командира УПА, який любив свій народ так сильно, що проявив цю любов найбільшою жертвою, віддавши своє життя. Зрозуміло, що ніхто не сподівався участи вищезгаданих одіозних представників влади у відзначенні. Віце-прем’єр-міністр з гуманітарних питань Дмитро Табачник відповів на питання, як він ставиться до цих відзначень, так: “З огидою. Я вважаю їх проведення ганьбою для українського суспільства”. І додав наклеп на Шухевича: “Офіцер, який одержував з рук Гітлера високі бойові нагороди”.

Важливо пригадати, що цей наклеп висунув раніше головний комуніст Петро Симоненко на сесії ВРУ 30 травня ц. р. У той час з Інституту Історії України Національної Академії Наук відповіли, що Роман Шухевич не мав жодної нацистської нагороди, тим паче з рук Гітлера. Про це мусів знати “історик” Дмитро Табачник. Одначе він повторив очорнення Шухевича, яке висунув “чиновник” комуніст Симоненко. За таку безвідповідальну провокацію у нормальній державі його б звільнили з посади. На жаль, Україна досі не нормальна держава. Все ж таки очорнення Дмитром Табачником чи Петром Симоненком дійсного героя України, можливо, викликає у нас лють, але не спричинює душевного болю. Треба керуватися принципом, від кого йде ця напасть, адже Табачник, як і Симоненко, – це звичайні промосковські політруки.

Все ж таки відзначення не відбулися як належиться. Не віддано належну пошану великому мужеві України та боротьбі, яку він провадив довгі роки і яка фактично злучила ланцюг від січня 1918 року до серпня 1991 та зробила з нас націю не зовсім плебеїв, як інші постсовєтські нації. Відзначення не минули безболісно для ветеранів тієї армії, якою Роман Шухевич командував, та для мільйонів українців, їхніх дітей і внуків, які жили ідеєю і чином того легендарного командира. Чогось бракувало. Бракувало, що не брали участи у цих торжествах націонал-демократичні політичні провідники України, крім поодиноких осіб, а саме сьогоднішні головні провідники двох націонал-демократичних виборчих блоків, що на останніх виборах у 2006 році здобули перемогу завдяки власне тому населенню України та громадян України в діаспорі, яка вважає Романа Шухевича – Тараса Чупринку Героєм України.

А вже найбільше болить те, що Президент України теж не брав участи у відзначеннях, хоча видав Указ з нагоди самої річниці, і який фактично не був би сьогодні Президентом без підтримки тієї націоналістично наставленої частини населення.

Я не збираюсь когось осуджувати з цього приводу. У кожного власне сумління. Я прямо прошу Президента України, пані Юлію Тимошенко, пана Юрія Луценка та інших так званих націонал-демократів, скажіть: де були ви, коли щира проукраїнська Україна вшановувала нашого великого Героя?

  Нью-Йорк, 15 липня 2007