“Тривалість у мінливості. Життєві лінії”

Автобіографія в науковому, філософському та поетично-мистецькому контексті

Під таким титулом появилася цього, 2007 року прецікава книга проф. д-р Ірини Гузар, презентація якої відбулася заходом  Наукового Товариства ім. Шевченка 19 липня в Торонто, в галереї КУМФ, що на вул. Блур.

Це була незвичайна подія з огляду на те, що присутня на презентації авторка, проживши 101 рік свого нелегкого особистого й  творчого наукового життя в Україні, а від 1986 року – в канадському Торонто, залишилася досі здоровою, духом молодою і творчою людиною. Український народ повинен пишатися, що ця славна жінка прославила й прославляє ім’я України в Європі і в Канаді.

Свою нову книгу проф. д-р Ірина Гузар написала німецькою мовою (“Dauer im Wechsel Lebenslinien”) на пропозицію д-ра Йохена Ґолца, президента Веймарського Товариства ім. Ґете, членом якого вона є від багатьох років, та проф. Кельнського Університету д-ра Вернера Келлера. Ця книга теж появиться українською мовою у видавництві оо. Василіян у Торонто в жовтні 2008 року й буде доступною для ширшого кола українських читачів у Канаді й Україні.

Розпочалась презентація словом голови Наукового Товариства ім. Шевченка в Канаді, пані д-р Дарії Даревич, яка привітала шановну авторку й розповіла про її життя та побажала їй кріпкого здоров’я і снаги для творчої праці в другому столітті її небуденного життя.

Народилася Ірина Гузар у Львові у відомій родині судді Юліяна й Марії Гузар. Середню й університетську освіту здобула у школі, гімназії сестер Василіянок та Львівському Університеті. Отримавши диплом магістра німецької й класичної філології, десять років викладала німецьку, латинську і грецьку мови в тій же самій українській гімназії сестер Василіянок, а від 1939 до 1944 і в 1945–1973 роках працювала на кафедрах німецької та класичної філології в Університеті ім. Івана Франка у Львові. Звільнена совєтським режимом за свої “буржуазно-націоналістичні” погляди й висловлювання в обороні викладання в університетах українською мовою, мусіла покинути Львів й, перебуваючи майже 5 років у Таджикистані, викладала там у містечку Куляб зарубіжну літературу та допомагала місцевим викладачам у їх роботі. Повернувшись до Львова, зайнялась науковою працею про культурні зв’язки України із закордоном у XVI-XVIII століттях. Вона також захистила докторську дисертацію в Київському Університеті  ім. Тараса Шевченка. Завдяки підтримці Берлінської Академії Наук надрукувала декілька праць у Берліні та дві в Італії. За наукову працю, зокрема за монографію, де йдеться також про українського філософа Григорія Сковороду, одержала похвальну грамоту й медаль на міжнародній конференції у 1985 році в Стендалі, у Німеччині. Д-р Ірина Гузар є авторкою 100 наукових праць з мовознавства та мистецтвознавства, заголовки яких та рік і місце видання видрукувані в презентованій книзі “Тривалість у мінливості. Життєві лінії...” Там теж є перелік її перекладів з німецької і української мов та її власних літературних творів.

Запрошена до слова авторка розказала нам не тільки про цікаві епізоди на шляху свого життя, незабутні зустрічі з  колегами-професорами, приятелями й супротивниками і про задум написання цієї своєї біографії в  науковому, філософському та поетично-мистецькому контексті, як теж про власні погляди на вчення визначних філософів, науковців і мистців античної, середньовічної та сучасної Європи. Це була не тільки розповідь про її життя, це була справжня наукова лекція, яку присутні на цьому вечорі вислухали з великою увагою і подивом та нагородили вельмишановну авторку стоячою овацією й  букетами квітів. 

На закінчення близька родичка авторки, пані Марія Рипан прочитала привіти від Патріарха Української Католицької Церкви Любомира Гузара, який є її братаничем, та від ректора Українського Католицького Університету у Львові д-ра Бориса Ґудзяка з нагоди появи цієї нової публікації.

При каві, чайку та смачних перекусках, приготовлених пані Рипан та її приятелями, велися розмови про  культурне життя Торонто та про українських визначних людей в Україні й діаспорі.

Багато присутніх мали можливість набути цю надзвичайно цікаву книжку й одержати власноручний автограф вельмишановної авторки.

 Захоплена й задоволена любителька літературно-наукових вечорів Стефанія Гурко,Торонто