Хай вічно горить купальський вогонь...

Надія Баб’юк

Вже за традицією цього року, як і в попередні 30 років, Філія УНО Торонто на чолі з її головою Зеноном Чвалюком, при фінансовій  підтримці Української Кредитової Спілки, очолюваної головним управителем Тарасом Підзамецьким, дали змогу українській громаді Торонто і околиць відсвяткувати Івана Купала, яке відбулося 6-8 липня ц. р. на оселі “Сокіл” поблизу Гакстону, Орилія.

Івана Купала – сонцеворот – припадає на 7 липня  і сходиться із святом Іоанна Хрестителя. Святкували його ще наші предки,  вшановуючи Дажбога – бога Сонця. Основні символи свята, навколо яких відбувалися дійства, – купальський вогонь та Купало (Марена). На Поділлі, Волині та Наддніпрянщині дівчата робили Купало з гілок верби або цілого деревця, яке прикрашали квітами, вінками і стрічками. На Полтавщині Купалом було солом’яне опудало, вдягнуте у жіночу сорочку, а на голові заквітчане стрічками або намистом. У деяких селах Купало майстрували з дерев’яними руками і на них чіпляли вінки. Таке опудало називали Мареною. Один раз на рік, за народним повір’ям, у ніч на Івана Купала папороть квітне маленькими, як на кропиві, квіточками, що горять, наче вогонь...

Чудова погода сприяла проведенню святкувань. Молодь почала з’їжджатися на оселю ще 6 липня зранку в надії зайняти найкращі місця під шатра, передчуваючи, що ввечері зробити це буде набагато важче. Покупавшись у прохолодній воді чарівного озера Сімко і поніжившись під ласкавим промінням липневого сонця, ввечері молодь із задоволенням потанцювала під диско-музику, зорганізовану з цієї нагоди управою Відділу МУНО Торонто.

Та найцікавіша програма, яка привабила не тільки молодь, але й старше покоління любителів відпочинку на оселі “Сокіл”, відбулася в суботу, 7 липня. Завдяки старанням Ярослава Коваля, колишнього довголітнього голови Філії УНО Торонто та ентузіаста-організатора святкової культурної програми, на оселі відбувся цікавий концерт, який провів заслужений артист України і член Філії  Олесь Гостило. 

Серед концертних номерів був вдалий виступ хору бандуристів під диригуванням Андрія Дмитровича, колишнього художнього керівника симфонічного оркестру і камерного хору м. Кишинева. У чудовому виконанні бандуристів слухачі мали змогу послухати такі пісні: “Грай, кобзарю”, “Ой, у полі верба”, “Ой, видно село”, “Їхав, їхав козак містом”, “Ой, Джигуне”, “Розпрягайте, хлопці, коні”, “Сонце низенько”, “Коломийка”, а також славні України і Канади. Майстерним виконанням соло на бандурі зачарував слухачів соліст хору Борис Остапенко.

Настальгічно-приємно було послухати дует з Вінниці Володимира Гуменчука та Наталії Мельник. Виступ артистів з України – це завжди щось нове і цікаве. Так і цього разу наші гості привезли в подарунок до Канади нові пісні батьківського краю, які приємно вразили слухачів розмаїттям мелодії і думки. Серед творів, які виконали співак і композитор Володимир Гуменчук і Наталя Мельник, – “Кохана, коханий”, “Танго літа”, “Ти і я”, “Під лісочком зелененьким”, “Очі закоханих”, “Скрипаль”, “З тобою”.

Відомий у Торонто та околицях квартет “Під облачком” не поступився майстерністю виконання пісень дуетові з України. У виконанні Олі Полянської, Галини Цеховської та Івони Коваль (Аніта Туз не змогла прибути на святкування) присутні послухали “В зеленім гаю” (пісня, присвячена 60-річчю Акції “Вісла”), “В темну нічку”, “Заграйте ми, гушлі”, “Циганка” і купальську пісню “Кругом Мареноньки”. Дуже вдало виступила група карате при Філії УНО Торонто на чолі з її незмінним і відданим керівником Миколою Шишком. У цікавій, добре продуманій програмі дівчата і хлопці показали високий рівень майстерности виконання прийомів. Сподіваємось, що їх виступ став доброю рекламою і заохотив записатись до Клубу карате нових любителів цього специфічного виду спорту.

Вечір традиційно завершився запаленням купальського вогню і танцями під мелодії квартету з України.

У неділю, 8 липня, як і годиться, о. Петром Шумелдою з церкви Св. Димитрія була відправлена Служба Божа в місцевій капличці, за якою так пильно доглядають довголітні і активні членки ОУК Торонто пані Анна Федун і Анна Ребрик. Щире Вам спасибі за Вашу безкорисну працю!

І хоч святкування не пройшло без клопотів для організаторів, але всім нам приємно усвідомлювати, що українська громада має чудову оселю, куди можна втекти від надокучливої літньої спеки і буденної метушні.