Свято Лесі Українки в Гай Парку

1 – Голова Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Марійка ШкамбараВ одному із центральних парків Торонто, під розлогими кронами старих дубів, на невисокому пагорбі стоїть наша Леся. У бронзі, але наче жива – вродлива, висока, струнка. Здається, зараз зійде з високого гранітного постаменту. Такою її бачив автор пам’ятника скульптор Михайло Черешньовський і такою залишив для української громади на роки.

З ідеєю побудови пам’ятни-
ка Лесі Українці виступив Комітет Українок Канади на чолі з інженером Леонідою Вертипорох. Здавалося б, ідея фантастична, та таки стала реальністю. І це все завдяки наполегливій, копіткій праці наших жінок – громадських діячок та загальної підтримки громади.

З часу відкриття пам’ятника (19 жовтня 1975 року) кожного року ми збираємося разом, щоб згадати Лесю та почути її слово.

2 – Голова Комітету Українок Канади, Відділ Торонто Наталка ПоповичЦьогорічне Лесине Свято розпочалося соборним молебнем, який провели Преосвященніший Владика Андрій та отці українських православних і греко-католицьких церков міста Торонто.

Свято відкрила голова Комітету Українок Канади, Відділ Торонто Наталка Попович, яка звернула увагу присутніх на проблему, що виникла з Лесиним будиночком у Криму.

Це один із чотирьох музеїв Лесі Українки, який відіграє роль українського центру на російськомовному півострові. Музей потребує ремонту, а влада, як завжди, не має бажання та грошей на підтримку української культури. Можливо, цей проект міг би стати для української діаспори практичним проектом допомоги.

3 – Молодіжний ансамбль “Пролісок” під керівництвом Олесі КоникЗі словом привіту виступила голова Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Марійка Шкамбара, яка зазначила про необхідність збереження української мови, культури та традицій, особливо тепер, коли в Україні нависла загроза над українською мовою.

Традиційно Комітет Українок Канади, Відділ Торонто приносить до пам’ятника квіти як знак великої любові та шани до Лесі Українки, до її таланту, її сили та незвичайної волі жити, боротися і перемагати. Квіти покладали Марійка Пудельська та Христина Татарська – представниці Ліги Українських Католицьких Жінок Канади.

Леся Українка не тільки писала вірші, але й дуже любила музику, вправно грала на фортепіано ще й здатна була до композиторства. Вона знала багато пісень, і, дякуючи, їй на сьогодні збереглося багато українських народних пісень, які Леся записала до своїх зошитів.

Святкова програма мала назву “Сім струн”. Це цикл поезій Лесі Українки, який складається із семи віршів і який вийшов у збірнику “На крилах пісень” ще у 1893 році – 119 років тому.

4 – Заслужена співачка України Віра МартиненкоСім звуків, сім струн, сім нот мають своє неповторне звучання. Саме так, музичними звуками, промовляла до нас душа Лесі Українки.

Струни “До” – “До тебе, моя Україно” і “Соль” лунали у виконанні молодіжного ансамблю “Пролісок” під керівництвом Олесі Коник, музичний супровід – Михайло Романюк.

У виконанні талановитої Орисі Юзич звучала струна “Ре” – “Реве-гуде негодонька...”

Струну “Мі” – “Лесину колискову” ніжно, по-материнськи заспівала заслужена співачка України Віра Мартиненко.

Під звуки сопілки (Іван Назарок) та читця Наді Ґерелюк прозвучала струна “Фа” – сонет “Фантазіє! Ти сило чарівна...”

Струна “Соль” – рондо “Соловейковий спів навесні ллється в гаю, в зеленім розмаю...” у виконанні автора та виконавця власних пісень Галі Гринечко. 

Струна “Ля” – “Ноктюрн” прозвучала у виконанні чарівного дуету Соломії та Іванки Сало. 

Ось і пролунали “Сім струн” Лесі Українки.

5 – Орися ЮзичСім струн я торкаю, струна по струні,

Нехай мої струни лунають,

Нехай мої співи літають

По рідній коханій моїй стороні.

І, може, де кобза найдеться,

Що гучно на струни озветься,

На струни, на співи мої негучні.

На завершення програми всі разом заспівали “Ще не вмерла Україна”, і, на диво, на небі, яке цілий день було вкрите густими дощовими хмарами, засвітило сонце. 

6 – Іван Назарок та Надя ҐерелюкЛеся Українка вірила, що у неї будуть продовжувачі, ті, хто підтримають її патріотичні заспіви.

Будуть приходити люди,

Вбогі й багаті,

Веселі й сумні,

Радості й тугу нестимуть мені,

Їм промовляти душа моя буде…

Нехай же Лесині струни звучать завжди. Нехай вони допомагають нашим струнам бути настроєними, нести тепло й світло одне одному. Нехай разом вони звучать симфонією наших душ і наповнюють їх добром та вірою у щасливе майбутнє.

 

Комітет Українок Канади,

Відділ Торонто

 

PHOTO

1 – Голова Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Марійка Шкамбара

2 – Голова Комітету Українок Канади, Відділ Торонто Наталка Попович

3 – Молодіжний ансамбль “Пролісок” під керівництвом Олесі Коник

4 – Заслужена співачка України Віра Мартиненко

5 – Орися Юзич

6 – Іван Назарок та Надя Ґерелюк