Концерт Миколи Сука в Niagara-On-The-Lake

Оксана Бризгун-Соколик

У липні і серпні в місті Niagara-on-the-Lake відбувається вже 11-ий раз музичний фестиваль, т. зв Music Niagara.  У 35-ти концертах цьогорічного сезону бере участь 71 запрошений артист.

Одним із них був піаніст Микола Сук, концерт якого відбувся 31 липня в залі Аддісон церкви Св. Марка. Концерт рекламували як “The Best of Beethoven”.

 В інформативному списку про виконавців Микола Сук поданий як український американський піаніст.  Уродженець Києва. Музичну освіту здобув у Києві та Москві, в Московській Державній Консерваторії, де завершив її бакалавратом та маґістеркою як педагог, виконавець камерної музики та піаніст-соліст, і там здобув докторат як піаніст-виконавець. Там же, а також у Київській Державній Консерваторії пізніше став професором гри на фортепіано. 

Приїхавши до Америки, вчив у різних музичних школах та університетах, а в 2001 р. зупинився на постійно в Лас Веґасі, де в Університеті Невада Лас Веґас відповідає за відділ клавішних інструментів.

Свою кар’єру розпочав публічним виступом у 8-річному віці. Як піаніст об’їхав 4 континенти та в 1971 р. здобув першу нагороду і золоту медаль у Міжнародному конкурсі “Ліст-Барток” у Будапешті, Угорщина.

Микола Сук виступав дуже успішно у фестивалі Music Niagara вже минулого року, і тому його запросили й цього року. Програма концерту була цікавою тим, що піаніст заграв у першій частині два дуже рідко виконувані твори.

Під щирі оплески енергійно увійшов у залу усміхнений Микола Сук у чорній сорочці, вишитій червоним взором... І так же енергійно розпочав грати “Фантазію” Бетговена опус 77. Твір повний контрастів – ліричних, драматичних, динамічних. Після бурхливих оплесків піаніст виконав “Фантазію” Франца Ліста на тему увертюри “Руїни Атен” оп. 113 Бетговена. В обидвох технічно складних творах відчувався у скорих пасажах легкий дотик клавіш, сила і динаміка, співучість ліричних мелодій. Переходи часто змінних настроїв природні. Відчувався повний контроль над інструментом, вміння передати зміст і поезію твору. Складалося враження, що піаніст це робить без зайвого зусилля і з великою насолодою. Останнім твором у першій частині була Соната оп. 27 Ціс-моль (C-sharp minor), так звана “Moonlight sonata”. Твір часто виконуваний, але рідко коли так поетично. Головно перша частина, повна поезії, справляла враження, що піаніст з любов’ю пестить клавіші... Друга частина – Менует з нахилом до романтизму, і третя частина – повна темпераменту, динаміки та енергії.

Після перерви ми почули Концерт ч. 1 Ц-дур (С-major) Бетговена. Оркестр вміло заступали 5 солістів-артистів фестивалю на струнних інструментах: 2 скрипки, одна віола, одне чело та один бас. Концерт з довжелезною каденцою в першій частині, співучою ліричною другою та жвавою радісною третьою зірвали слухачів переповненої зали на ноги, і оплескам, як, врешті, і в першій частині, не було кінця. Усміхнений піаніст щиро-безпосередньо дякував, так як і грав, без зайвих зорових ефектів.

По концерті знайомимося. Гарна українська мова. “Як приємно зустріти земляків... Ви з Торонто? Я там був десь 30 років  тому...”

Надіємося і справді почути Миколу Сука в Торонто. Винятковий мистець, якому сучасні композитори присвячують свої твори, які для нього пишуть на замовлення і без замовлення. І тому багато творів, наприклад, Валентина Сильвестрова, Івана Карабиця, Мирослава Скорика та інших, були прем’єрою у його виконанні.

American Record Guide оцінив Сука словами: “An astonishing blend of muscular power, poetry and utter control.” XiaMen Daily News (China): “…the exuberant audience was entranced with the pianist’s superb artistry, exquisite style and perfect artistic performance.” European Piano Teacher’s Journal: “…surely the most towering and volcanic talent…”

По концерті хтось із присутніх сказав: “Electrifying performance.” Так, Микола Сук зачарував нас усіх!

На пам’ятку ми повезли диск із музикою Бетговена, де Олег Криса грає Концерт Бетговена Д-дур оп. 61 для скрипки і оркестру та Микола Сук – Концерт Бетговена Д-дур оп. 61 з Київським оркестром, диригує Вірко Балей.