Нове керівництво Методичного центру української мови КІУСу
29 серпня 2013 – Канадський Інститут Українських Студій (КІУС) повідомляє про призначення нового діючого директора Методичного центру української мови (МЦУМ) Альбертського Університету (АУ). Новим керівником МЦУМ на неповний робочий час буде д-р Алла Недашківська, якій протягом 2013-2014 навчального року допомагатиме старший радник МЦУМ д-р Оленка Білаш.
МЦУМ був заснований у 1987 р. з метою розробки україномовних освітніх ресурсів, сприяння професійному розвитку освітян та адміністрування україномовного освітнього матеріалу при КІУСі. Понад двадцять років МЦУМ успішно очолювала Маруся Петришин, яка надавала важливу підтримку освітянам.
З призначенням нового діючого директора діяльність МЦУМ буде узгоджуватися із мандатом університету в ділянках викладання, дослідження й надання послуг. МЦУМ продовжуватиме виконувати свою головну місію розвитку педагогіки викладання української мови через поширення навчальних ресурсів, підвищення вчительської кваліфікації, зв’язки з громадою, співпрацю з освітянами та дослідження з питань вивчення другої мови і двомовності. Окрім того, МЦУМ підтримуватиме україномовну освіту на університетському рівні.
Д-р Недашківська – лінґвіст, фахівець з української і слов’янської філології. Вона доцент слов’янської прикладної лінґвістики у відділі сучасних мов і культурологічних студій АУ. Д-р Недашківська – автор праць зі слов’янської лінґвістики, дискурсивного аналізу, мови засобів масової інформації, зокрема в політичній і дитячій сферах, та мовної педагогіки. Вона автор підручника з української мови для вищого рівня Ukrainian Through Its Living Culture (видавництво Альбертського Університету, 2010), відзначеного Американським Товариством Учи-телів у 2012 р. за “найкращий внесок у мовну педагогіку”.
В АУ проф. Недашківська викладає різні українські курси, як-от український медіа-простір та інтернет, українська мова на телебаченні і в кіно, а також ділова українська мова; для останнього курсу вона тепер завершує електронний підручник.
Уже понад десять років д-р Недашківська очолює ініціативу з вивчення української мови за кордоном, у Львові. Цей курс, “Українська мова через її живу культуру”, є одним із компонентів інтернаціоналізації викладання іноземних мов, що нині культивується Альбертським Університетом.
Д-р Оленка Білаш – фахівець з методології і педагогіки викладання другої мови, квалітативної методології дослідження та вчительсь-кої освіти. Професор викладання другої мови АУ, вона працювала викладачем, консультантом, керівником, роз-робником навчальних програм та методологом проектів із вивчення другої мови на п’яти континентах. Вона також є представником Північної Америки у “Лінґвапакс”, організації при ЮНЕСКО, яка сприяє розвитку багатомовності з метою міжкультурного порозуміння і миру.
Протягом трьох років д-р Білаш була заступником декана факультету вищих студій і досліджень АУ, допомагаючи запровадити стратегії інтернаціоналізації уні-верситету. Вона також працювала координатором викладання другої мови та міжнародної освіти, директором Дипломної програми для приїжджих студентів, міжнародним посередником у Мексиці, була задіяна в проекті підготовки вчителів англійської мови м. Гоккайдо, Канґвонської освітньої програми для вчителів, Ґєонджинської програми підготовки вчителів та проектах Канадського агентства з міжнародного розвитку в Південній Африці, здобуваючи репутацію факультету освіти як провідника у розвитку міжнародних програм в АУ.
У 2005 р. д-р Білаш завершила фінансований фундацією “Канада – Україна” дослідницький проект про учнів української мови старших класів, викладала курс із квалітативної методології досліджень у Львівському Національному Університеті ім. Івана Франка (2008) та опублікувала низку статей про українську двомовну освіту.
Д-р Білаш – автор серії “Нова”, програми з вивчення української мови для учнів 1-6 класів української двомовної програми. Вона допомагала учителям української мови з Австралії, Канади, Німеччини і США та підготувала тисячі учителів в Альберті через бакалаврські й аспірантські курси та семінари з підвищення кваліфікації.
Для д-р Білаш сьогоднішня праця в КІУСі – це своєрідне повернення, адже в 1977-1979 рр. за директорства д-ра Манолія Лупула вона працювала першим координатором двомовної освіти та директором Центру українських мовних ресурсів. Саме за цей час вона заклала основи того, що зрештою стало МЦУМ з його унікальним зібранням текстових і медійних ресурсів.
Координатор відділу розвитку фондів д-р Микола Сорока половину свого робочого часу буде працювати для МЦУМ, відповідаючи за освітню й дослідницьку діяльність та збирання коштів. Д-р Сорока отримав свій докторський ступінь у відділі сучасних мов і культурологічних студій АУ (2005). Перед тим завідував відділом теорії і практики перекладу Інституту Українознавства Київського Національного Університету ім. Тараса Шевченка.
Д-р Сорока викладав українську літературу в Київському Націо-нальному Університеті ім. Тараса Шевченка, а також курси з української мови і слов’янської літератури в Альбертському і Торонтському університетах. Він – автор численних публікацій з української літератури, мови й культури, українських зарубіжних зв’язків, діаспори та міграції.
Д-р Сорока також був редактором останніх томів (5 і 6) “Західньоканадського збірника”, який містить матеріали про українське життя в Західній Канаді. Як координатор відділу розвитку фондів із 2008 р., він займається збиранням коштів, інформаційним забезпеченням та громадськими зв’язками.
Пані Галина Клід, яка була видавничим, фінансовим і адміністративним асистентом МЦУМ із 2006 р., половину свого робочого часу працюватиме для Центру. Пані Клід – фахівець із графічних комунікацій та комп’ютерного дизайну, яка працює над дизайном і версткою публікацій МЦУМ. Вона також має досвід в радіо- і медійній журналістиці та комунікаціях, автор праць і перекладів українською та англійською мовами і редактор україномовного видання “Вісник”, що виходив на початку 1990-х рр. для меценатів КІУСу. Пані Клід – автор численних передач і коментарів для міжнародного відділу канадського радіо СВС, а також статей для преси й інтерв’ю, які згодом були надруковані. Недавно вона також стала відповідальною за створення суспільного медійного простору МЦУМ та КІУСу та за їхні сторінки фейсбуку з тим, щоб розповсюджувати новини про наукову та іншу діяльність КІУСу.
Під керівництвом д-рів Недашківської й Білаш та за підтримки д-ра Сороки й п-і Клід Методичний центр української мови продовжуватиме виконувати свій мандат на підтримку україномовної освіти, зосереджуючись на підготовці мовних ресурсів для початкового, середнього і вищого шкільного рівнів. КІУС з приємністю оголошує про цей новий розділ у діяльності МЦУМ.
PHOTOS
1 - Д-р Алла Недашківська
2 - Д-р Оленка Білаш
3 - Д-р Микола Сорока