Нове життя “Живої газети”

Лариса Гринда

Мабуть, наші читачі пам’ятають часи, коли в Торонто у 1950-1970-х роках існувала  чудова традиція, яка здобула широку популярність, під назвою “Жива газета”. Головним мотивом тих імпрез була особиста зустріч широкої української громади з редакторами, журналістами, дикторами та керівниками засобів масової інформації.

Сьогодні Спілка українських журналістів Канади й Америки вирішила відродити “Живу газету”, запросивши зацікавлених у Громадський Центр Філії УНО Торонто, що на 145 Evans Ave., в неділю, 7 вересня, пополудні. Темою зустрічі стали сучасні важливі питання у світі, які стосуються України й української діаспори, та IX Конгрес СКУ, який відбувся в Києві наприкінці серпня ц. р.

Дуже приємно, що українська громада Торонто цікавиться і живе Україною й українством, що засвідчила чисельна присутність і участь у “Живій газеті”.

Відкрив зустріч і провадив нею заступник голови СУЖКА пан Олександр Харченко. Він надав слово голові Спілки українських журналістів Канади й Америки, керівнику телепрограми “Контакт” Юрієві Клюфасу, який щойно повернувся з України, з ІХ Світового Конгресу Українців.

Пан Клюфас детально розповів про ІХ Конгрес, зосередившись на праці сесій і комісій СКУ. Звичайно, що його як журналіста чи не найбільше зацікавила сесія, в якій брали спільну участь представники засобів масової інформації і діаспори, і України. Як це не парадоксально звучить, але в Україні проводиться українізація ЗМІ. Це насамперед стосується Першого Національного каналу телебачення. З приходом на посаду керівника Національної телекомпанії України дуже патріотичного і професійного журналіста Василя Ілащука є надія, наголосив пан Клюфас, що телевізійний простір стане справді українським. Слідуючи принциповій позиції, навіть пряма мова тих чи інших учасників телепередач перекладається на українську мову.

Важливою темою Конгресу стало вшанування жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, про що також подав інформації Юрій Клюфас. Було підсумовано співпрацю Міжнародного Координаційного Комітету Голодомору СКУ та України і накреслено плани діяльности на майбутнє. По закінченні сесії відбувся численний жалібний похід до пам’ятника Голодоморові, присвячений 75-ій річниці Великого Голоду.

Пан Клюфас також торкнувся сучасної ситуації в Україні, наголосивши, що вона змінюється щодня, а заяви провідних політиків не підтверджуються їхньою діяльністю.

Свій погляд на Конгрес і події в Україні подала диктор телепрограми “Світогляд” Ірина Корпан. Окрім участи в роботі Конгресу, вона проводила зустрічі та інтерв’ю з різними цікавими людьми, подорожувала Україною і побачила багато речей зовсім з іншого боку. Українці, на думку пані Ірини, розчарувалися у владі і заглибилися у власні проблеми, спрямовані просто на виживання.

Ще одна річ, яка прикро вразила Ірину Корпан, – це недостатнє виствітлення роботи СКУ в українській медії. Інформації про з’їзд світового українства були дуже короткими і неповними, що, напевно, говорить про те, що Україна не дуже зацікавлена українською діаспорою. Навіть коли пані Ірина запропонувала показати на УТ знятий нею документальний фільм про генерал-губернатора Канади, українця Рея Гнатишина, щоб Україна довідалася про цю легендарну постать світового масштабу, їй відповіли, що за цей показ треба заплатити відповідну суму грошей...

Англомовний редактор тижневика “Новий Шлях” Іван Підкович також розповів про свою участь у ІХ Конгресі СКУ і зосередив увагу присутніх на питанні створення інтернет-порталу, що стало цікавою точкою обговорення на сесії Ради засобів масової інформації. Учасники сесії радо підтримали гарну пропозицію, яка дасть можливість доступу до діаспорних видань, радіо і телебачення всім відвідувачам такого порталу і донесе інформацію про життя українців поза межами матірної Батьківщини.

Про сучасну політичну ситуацію в Україні розповів редактор тижневика  “Гомін України” д-р Олег Романишин. Він заторкнув питання вступу України в НАТО, перебування російського Чорноморського флоту у Криму, парламентську кризу в Україні і останні події в Грузії. Аналіз і коментарі пана Романишина були підтверджені фактами і цифрами і продемонстрували велику обізнаність промовця з порушеними темами.

До проблеми грузинських подій додала кілька штрихів редактор газети “Міст” Інна Кручек. Вона запросила прочитати інтерв’ю в одному з чисел “Моста” капітана Канадських Збройних Сил, українця Ігоря Козака про його погляд на ці події і зацитувала кілька уривків.

Із зацікавленням присутні вислухали виступ редактора журналу “Форум” Андрія Григоровича, який також був делегатом ІХ Конгресу СКУ. Що найбільше вразило пана Григоровича у Києві – то це те, що практично у жодному газетному кіоску міста він не зміг протягом двох тижнів знайти українського видання... Це ще раз підкреслює жалюгідне становище і української преси, і української мови в Україні.

Підсумувати сказане ведучий запросив керівника і ведучу радіопрограми “Пісня України” Оксану Сидорчук-Соколик. Пані Оксана наголосила, що ідея відродження “Живої газети” виявилась успішною і ще раз довела, що такі зустрічі є потрібними як громаді, так і самим журналістам. Вона подякувала організаторам і висловила побажання, яке підтримали усі присутні у залі, щоб подібні заходи відбувалися частіше.

Опісля слово надали метрові української журналістики в Канаді, колишньому редакторові тижневика “Новий Шлях”, панові Юрієві Карманіну. Надзвичайно приємно було чути бадьорий голос поважного віку людини, яка так добре орієнтується в сучасній політичній ситуації, вміє донести свою думку до слухачів і переконана, що “Україна була, Україна є і Україна буде!”. Зал винагородив пана Карманіна оплесками.

Під час дискусій присутні мали нагоду поставити запитання доповідачам і зробити свої ремарки та зауваги. А потім дружня розмова продовжувалась при каві та солодкому.

Справді, як добре, що доля України не байдужа і тим, які прибули у Канаду кілька років тому, і тим, предки яких поселилися тут понад сто років тому!