Павло Головчук у Торонто

Павло Головчук належить до провідних діячів культури між українцями, які живуть на теренах Хорватії, Боснії і Сербії. Він є автором чотирьох книжок поезії, сатиричної прози та спогадів про минуле його рідного села Дев’ятина в Боснії.

 Нам, які проживаємо в Канаді, в місті Торонто, доля подарувала неабияку приємність зустрітися з Павлом Головчуком. Він і його дружина Анна, починаючи з 25 травня, перебували на Північноамериканському континенті. Спочатку вони відвідали родину в американському штаті Ореґон, відтак побували в Едмонтоні і на останку прибули до Торонто. Канадське Об’єднання Українців Колишньої Югославії вже заздалегідь готувалося до цієї небуденної події, до зустрічі з нашим найбільш продуктивним поетом і громадським діячем. Ми вирішили гідно прийняти Павла Головчука і в той спосіб віддячити йому за довголітню працю на ниві культури нашого народу.

Зустріч з Павлом Головчуком і його дружиною відбулася у приміщенні Канадсько-Української Мистецької Фундації (КУМФ) 12 липня, на саме свято Свв. Апостолів Петра і Павла. На зустрічі був присутній і академік з Пряшева Микола Мушинка.

Зустріч відкрила голова КОУКЮ Тетяна Лепка. Вона привітала дорогих гостей і подала основну інформацію про КОУКЮ. Відтак надала слово дияконові Михайлу Ляховичу, який вичерпно представив творчу постать Павла Головчука. Він згадав витоки його творчости, а саме важке життя знедоленого українського люду в Боснії. Михайло Ляхович ствердив, що Павло Головчук через свою творчість пробує піднести рівень свідомости нашого народу в Боснії, повернути йому віру в себе, гордість щодо своєї тисячолітньої історії та культури. Він так само і навчає, і картає тих, які призабули, якого народу вони діти, якою мовою до них говорили їхні батьки.

Михайло Ляхович у своєму слові ствердив, що українці колишньої Югославії ще існують, ще дають плоди – завдяки невтомній праці та самопосвяті таких людей, як Павло Головчук. За його працю Президент України Віктор Ющенко удостоїв його високої нагороди – ордена “За заслуги” ІІІ ступеня.

Відтак слово було надано академікові Миколі Мушинці. Він з теплими словами промовляв про свого давнього знайомого Павла Головчука. Обидва вони були задіяні у підпільній діяльності перевезення т. зв. “захалявної” літератури з України на Захід, де її друкували. Група молодих людей з Боснії брала активну участь у цій справі і в той спосіб внесла величезний вклад у визволення України. Академік Мушинка був затриманий, коли намагався перевезти твір Івана Дзюби “Інтернаціоналізм чи русифікація”, внаслідок чого був позбавлений можливости працювати професором.

Вечір продовжився відчитанням кількох творів Павла Головчука. Наталя Солонинка прочитала вірш “Наша пісня”, Люба Ляхович – твір “Грудка землі з могили Тараса Шевченка”, а Михайло Гуцман – вірш “Українцям Боснії”, уривки зі спогадів “Поринання у світ пізнання” та лист діда Панаса Бездольного “Хто ми?”.

Відтак ведуча надала слово Павлові Головчуку. Він подякував КОУКЮ за організацію такого вечора і сказав, що вважає, що це вечір не тільки для нього, але й для всіх нас, які живемо в діаспорі вже так довго, а ще не забули, хто ми.

Відтак присутні заспівали грімке “Многая літа” Павлові Головчуку в день його іменин та всім присутнім Петрам і Павлам.

Цей надзвичайно успішний вечір закінчився при приємній гутірці при каві і солодкому, коли залунала і бадьора українська пісня.

Під час свого побуту в Торонто Павло і Анна Головчуки відвідали редакції газет “Гомін України” та “Новий Шлях”, Iнститут Св. Володимира, друкарню отців Василіян, вклонилися пам’ятникам Лесі Українці та Св. Володимиру. Також вони відвідали літургічні відправи у церквах Св. о. Миколая та Св. Іллі.

Наша невелика громада в той спосіб хотіла віддячити Павлові Головчуку за його довголітню працю на полі збереження національної ідентичности українців на теренах Боснії, Хорватії і Сербії. Ми бажаємо йому наснаги продовжувати цю працю, бо вона надзвичайно потрібна – і не лише для українців Боснії, Хорватії і Сербії, але й для цілого нашого народу, де б не проживали його представники.

  Інфо-служба КОУКЮ