ЦЕ КОРИСНО

Багато солодкого шкодить пам’яті

Хто з нас у дитинстві не чув від батьків: “Треба їсти цукор, інак­ше мозок не працюватиме”? Але тепер учені спростували цю мудрість поколінь – виявилося, що раціон харчування з високим умістом фруктози – різновидом цукру, який міститься в більшості продуктів і напоїв, – негативно впливає на просторову пам’ять.

Згідно з висновками біологів Університету штату Джорджія (США) й Університету Ватерлоо (Онтаріо, Канада), які проводили випробування на лабораторних щурах, надмірна кількість цукру в харчових продуктах погіршує функції пам’яті.

Для отримання необхідної для організму кількости фруктози достатньо з’їсти лише одне яблуко на день, ствер­джу­ють терапевти, проте варто утримуватися від підсолоджених газованих напоїв і значної кількости цукру в харчуванні.

Ожиріння руйнує суглоби

Зайва вага спричиняє швидку втрату хрящової тканини, визначили американські ортопеди Університету Бостона. Фізіологи спостерігали за здоров’ям понад 3 тис. осіб віком від 50 до 79 років.

Серед різних чинників ризику ожиріння було головною причиною прогресивного руйнування колінного суглоба: збільшення індексу маси тіла на одиницю спричиняло втрату хрящової тканини на 11%. Окрім того, в людей із надмірною вагою частіше розвивався остеоартрит.

Остеоартрит може прогресувати в надмірно огрядних осіб поволі, однак загрожує небезпечними наслідками для здоров’я – аж до інвалідности. Фахівці встановили, що в людей, які страждають від ожиріння, високий ризик виникнення хвороби та, зокрема, швидкого зменшення кісткової маси. Надалі медики спробують з’ясувати, чи допоможе інтенсивне схуднення позбутися пошкодження сполучної хрящової тканини й розвитку захворювань суглобів